Жан Бесьер

Фотографія Жан Бесьер (photo Jean Besier)

Jean Besier

  • День народження: 06.08.1768 року
  • Вік: 44 роки
  • Дата смерті: 01.05.1813 року
  • Громадянство: Франція

Біографія

Бесьер, Бессьер (Bessieres) Жан Батіст (6.8.1768, Приссак, Гиень — 1.5.1813, поблизу Риппаха, між Фьоль-сом иЛютценом, Саксонія), герцог де Істрія (28.5.1809), маршал Франції (19.5.1804).

Син хірурга. Вчився на лікаря в Моннелье, але після розорення батька повернувся в рідне місто і став цирульником. У 1789 обраний офіцером Національної гвардії. З листоп. 1792 єгер Піренейського легіону, 16.2.1793 проведений в суб-лейтенанти. У 1792-95 воював у складі Піренейської і Східно-Піренейської армій в Іспанії. Під час Італійського походу 1796-97 на нього звернув увагу ген. Н. Бонапарта старий друг В. Мюрат, після чого Б. був призначений командиром роти гідів головнокомандуючого армією (особиста охорона). У березні 1797 отримав бригаду. Брав участь у Єгипетської експедиції, де командував гідами командувача Східної армією. Відзначився в боях при Сен-Жан-Акр і Абукір. В експедиції став одним з найближчих до Бонапарта людей і його особистим другом. Пізніше Наполеон сказав: «Він був хоробрий, холоднокровний і зберігав спокій під найсильнішим вогнем». Супроводжував Бонапарта під час його повернення з Єгипту до Франції. Був безмежно відданим Наполеону людиною. Активно брав участь у переворот 18 брюмера. З 2.12.1799 командир кінних гренадер Консульської гвардії. У битві при Маренго (14.6.1800) на чолі елітних кавалерійських частин провів лиху атаку і багато в чому сприяв перемозі французів. З 20.11.1801 командувач кавалерією Консульської гвардії. 13.9.1802 проведений в дивізійні генерали. З 20.7.1804 генерал-полковник кавалерії Імператорської гвардії. Під час кампаній 1805-07 командував гвардійською кавалерією Великої армії. Відзначився під Аустерліцем (1805), Єні (1806), Фрідландом (1807). Під час битви при Ваграма відмовився ввести в бій гвардійську кавалерію, чим сильно ускладнювала дії Макдональда. Згодом він неодноразово берег свої частини на шкоду загальній ситуації. Під час укладання Тільзитського миру супроводжував імператора на переговорах з Олександром 1. 3.8.1807 призначений послом у Вюртемберзі. З початком Іспанської кампанії 7.9.1808 отримав у командування 2-й корпус (близько 13 тис. чол.) в Старій Кастилії. Ще раніше 14.7.1808 він на чолі 10 тис. чол. розгромив об’єднані Галисийскую і Кастильскую іспанські армії (30 тис. чол.) при Медіна-дель-Ріо-Секко (іспанці втратили майже 7 тис. чол. проти 530 французів) і незабаром підкорив франц. впливу Замору, Бенавенте і Леон. «Б. звів мого брата Жозефа на трон Іспанії», — заявив Наполеон після цієї перемоги. Під час війни з Австрією (з 10.4.1809) командував резервної кавалерією Армії Німеччини, поранений у битві при Ваграма-. З 15.1.1811 командуючий Північною армією (Іспанія). Фактично врятував армію Веллінгтона від поразки в битві при Фуентес-де-Оньоро (5.5.1811), не ввівши в бій гвардійську кавалерію. Під час походу в Росію з травня 1812 командував гвардійською кавалерією і сильним кавалерійським корпусом. При відступі Великої армії проявив велику холоднокровність і обачність. На самому початку кампанії 1813 Наполеон призначив Б. головнокомандувачем всій франц. кавалерією. Під час бою при Росбахе убитий прямим попаданням ядра. За словами Наполеона, він «жив, як Баярд; він помер як Тюренн». Був дуже чесною людиною (хоча є і ряд свідоцтв зворотного) і після смерті не залишив жодного стану; Наполеон на острові Св. Олени заповідав синові Б. 450 тис. франків.Його брат: Бертран (6.1.1773, Приссак, Ло — 15.11.1854, Шантильї, Уаза), барон (16.12.1810), дивізійний генерал (31.7.1811). 15.8.1791 надійшов солдатом в 17-й кавалерійський полк. У 1795-97 бився в Італії, в 1798-1801 в Єгипті. З 11.1.1800 командир 11-ї кінно-єгерської бригади. Учасник кампанії 1805-06. За відмінності при Аустерлице проведений 24.12.1805 в бригадні генерали. З 17.6.1806 командир кінно-єгерської бригади в Італії. У 1808-10 воював в Іспанії та Каталонії. З 25.12.1811 командир 1-ї (з 7.12.1811 2-й) бригади 1-ї кирасирской дивізії ген. А. Сен-Жермена. Учасник походу в Росію (1812). 7.9.1812 був поранений при Бородіна. 1.3.1813 отримав 2-у бригаду 1-ї дивізії 1-го кавалерійського корпусу. Поранений в «Битві народів» при Лейпцігу. При 1-й Реставрації залишився в армії і 23.1.1815 отримав посаду командувача департаментом Ду. Під час «Ста днів» переведений Наполеоном на такий же пост в департамент Ло і Гаронна. Активної участі в кампанії 1815 не брав і при 2-й Реставрації не постраждав. 21.4.1821 отримав чин старшого генерал-лейтенанта.