Яків Юзефович

Фотографія Яків Юзефович (photo Iakov Iuzefovich)

Iakov Iuzefovich

  • День народження: 12.03.1872 року
  • Вік: 57 років
  • Дата смерті: 05.07.1929 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Закінчив Михайлівській артилерійське училище і Миколаївську академію Генерального штабу. Учасник російсько-японської та першої світової воєн. Першу світову війну почав начальником штабу Тубільної дивізії. У 1917 р. — командир 26 армійського корпусу. З 1918 р. в Добровольчої армії. З 1920 р. в еміграції у Німеччині, а потім у Польщі.

З дворян Гродненської губернії, походив з литовських татар. Освіту здобув у Михайлівському арт. училище (1893) та Миколаївської академії Генштабу (1899). Випущений у 7-ю кінно-арт. батарею. Перебував при штабі Варшавського ВО, де з березня 1901 по листоп. 1904 виконував обов’язки старшого ад’ютанта. Учасник рос.-японської війни 1904-05. З 19.11.1904 штаб-офіцер для доручень при управлінні генерал-квартирмейстера 3-ї Маньчжурської армії. З 8.12.1905 штаб-офіцер для доручень при штабі Варшавського. З 24.11.1910 начальник відділення ГУГШ, з 17.4.1913 і. д. помічника начальника відділу по влаштуванню і служби військ ГУГШ. З початком війни 25.7.1914 призначений в. д. генерала для діловодства та доручень управління чергового генерала при Верховному головнокомандуючому. З 23.8.1914 начальник штабу Тубільної («Дикої») кінної дивізії. З 22.2.1916 начальник штабу 2-го кав. корпусу. З 15.4.1917 генерал-квартирмейстер, з 12.5.1917 1-й генерал-квартирмейстер при Верховному головнокомандуючому. З 15.6.1917 командуючий 12-й кав. дивізією. З 7.9.1917 командир XXVI АК. 9.9-19.11.1917 командував 12-ю армією. Вже після розвалу армії, 14 листоп. очолив армії Північного фронту Учасник Громадянської війни. Влітку 1918 вступив в Добровольчу армію. З 1.1.1919 начальник штабу Кавказької Добровольчої армії (командувач ген. П. Н. Врангель), з травня 1919 — Кавказької армії. Під час хвороби Врангеля заміщав його на посаді командувача армією. 27.6-29.11.1919 командував V кав. корпусом. 29.11.1919-30.5.1920 перебував у резерві чинів при Військовому управлінні ЗСПР. З кві.1920 керував роботами з укріплення Перекопу і будівництвом залізниці Джанкой-Юшунь. 22.5-17.9.1920 генерал-інспектор кавалерії Рос. армії ген. Врангеля. В сент. 1920 виїхав до Парижа разом з міністром закордонних справ П. Б. Струве; передбачалося, що Ю. стане на чолі 3-й Укр. армії, що формувалася у Польщі. Однак до моменту його прибуття до Франції Польща вступила в переговори з радянською Росією і необхідність у призначенні Ю. відпала. В листоп. 1920 жив у Вісбадені (Німеччина), потім в Польщі та Естонії.