Вітторіо Амброзіо

Фотографія Вітторіо Амброзіо (photo Vittorio Ambrosio)

Vittorio Ambrosio

  • День народження: 28.07.1879 року
  • Вік: 79 років
  • Місце народження: Турин, Італія
  • Дата смерті: 19.11.1958 року
  • Громадянство: Італія

Біографія

Амброзіо (Ambrosio) Вітторіо (28.7.1879, Турин -19.11.1958, Алассіо), італійський військовий діяч, генерал армії (29.10.1942). Закінчив військову школу в Модені (1898). Службу почав у 20-му кавалерійському полку «Кавалледжериди Рома».

З 1911 командир ескадрону. Учасник Лівійської кампанії 1913 і 1-ї світової війни. З 13.2.1919 начальник штабу 26-ї піхотної, з 25.3.1919 — 3-ї кавалерійської дивізії. З 20.6.1922 командир полку «Савойя Кавалерія» (Мілан). З 1926 начальник кавалерійської школи в Пінероло. З 15.3.1932 командир 2-ї рухомий дивізії «Еммануеле Філіберто Тесту чи Ферро» (Болонья), з 19.10.1933 — інспектор рухомих військ. З 30.10.1935 командир бронетанкового корпусу (XII) Сицилії (зі штабом в Палермо). 10.10.1938 призначений командувачем 2-ю армією, яка в 1940 році увійшла до складу групи армій «Схід» ген. К. Гросс. На чолі армії брав участь у кампанії проти Югославії, 11.4.1941 зайняв Любляну і почав наступ на Karlovac. Потім армія була залишена в якості окупаційних військ до Югославії. З 20.1.1942 начальник штабу сухопутних військ (змінив ген. М. Роатта). 10.1.1943 змінив на посаді начальника Великого Генштабу італійської армії маршала У. Кавальеро. Прихильник дистанціювання Італії від Німеччини, проведення Італією більш самостійної воєнної політики. Намагався вплинути на вирішення питань оборонного планування в Північній Африці, проте німецькі командувачі генерал-фельдмаршал А. Кессельринг і генерал-полковник Ю. фон Арнім ігнорували А., відмовляючись навіть ставити його в популярність про своїх рішеннях. Намагався надати на Б. Муссоліні тиск з метою домогтися його рішення про розрив союзу з Німеччиною і початку переговорів із західними союзниками. Вимагав дозволити перекинути італійські війська з Балкан на територію метрополії. Супроводжував Муссоліні на зустрічі з А. Гітлером у Зальцбург (апр. 1943) і Фелтр (19.7.1943). Заявляючи, що він готує нові операції, А. взяв активну участь у зміщенні Муссоліні (24-25.7.1943). 25.7.1943 за наказом А. дивізія лейб-гвардії Муссоліні була виведена з Риму під приводом маневрів і місто залишилося під контролем вірних королю військ. Оголосивши про «вірність союзу з Німеччиною», А. почав переговори з союзниками, хоча ті постійно висловлювали йому свою недовіру. Після заняття німецькими військами Риму поїхав на південь, де увійшов до складу Ради. 29.9.1943 А. і П. Бадольо на Мальті підписали умови виходу Італії з війни. Після цього німецькі війська блискавичним ударом окупували Північну Італію і Рим, роззброївши значну частину італійської армії. 18.11.1943 Бадольо усунув А. від керівництва армією, замінивши на посаді начальника Генштабу Д. Месі і призначивши його на почесну, але малозначний посаду генерал-інспектора збройних сил. 31.7.1944 переведений в розпорядження військового міністра. 1.7.1945 вийшов у відставку.