Вільгельм Штуккарт

Фотографія Вільгельм Штуккарт (photo friedrich Wilhelm Stuckart)

Wilhelm Stuckart

  • День народження: 16.11.1902 року
  • Вік: 50 років
  • Місце народження: Вісбаден, Німеччина
  • Дата смерті: 15.11.1953 року
  • Громадянство: Німеччина

Біографія

Державний діяч Третього рейху, статс-секретар Імперського міністерства науки, мистецтв і народної освіти (3 липня 1934 року – 14 листопада 1934 року), Статс-секретар Імперського і Прусського міністерств внутрішніх справ (30 червня 1936 року – 30 квітня 1945 року), виконуючий обов’язки рейхсміністра внутрішніх справ і рейхсміністра науки, виховання і народної освіти (3 травня – 23 травня 1945 року), обергрупенфюрер СС (30 січня 1944 року), доктор права (1928).

Син залізничного службовця. Здобув юридичну освіту у Франкфуртському і Мюнхенському університетах. У 1919 – 1922 роках – керівник молодіжної групи Німецької національно-народної партії у Вісбадені. За виступи проти французів у 1923 році двічі заарештовувався. У грудні 1922 року вступив в НСДАП (повторно 1 грудня 1930 року; білет № 378 144). В 1923 – 1924 роках працював у банку. З 9 грудня 1930 року обіймав посаду судді окружного в Рюдехсхайме, з 9 березня 1931 року – в земельному суді у Вісбадені. У лютому 1932 року був звинувачений у наданні сприяння НСДАП і 6 лютого звільнений з державної служби, працював адвокатом у Штеттині. 15 березня 1932 року вступив в упа. У 1932 році керував створенням загонів СС та СА в Померанії.

На вищих посадах в епоху Третього рейху

Після приходу НСДАП до влади з 12 березня 1933 року – член Померанського провінційного ландтагу, з 4 квітня по 15 травня 1933 року виконував обов’язки 1-го бургомістра Штеттіна. Потім переведений в Прусське міністерство науки, мистецтв і народної освіти, де 15 травня 1933 року отримав ранг министериальдиректора і був призначений начальником шкільного відділу, з 30 червня 1933 року – статс-секретар. З 15 вересня 1933 року прусський державний радник. 13 вересня 1936 року вступив в СС (квиток № 280 042).

З 3 липня 1934 року – статс-секретар Імперського міністерства науки, мистецтв і народної освіти, створеного на базі прусського міністерства. Майже відразу ж вступив у конфлікт з рейхсміністром Бернгардом Рустом і його найближчим оточенням і 14 листопада 1934 року був звільнений у відставку. З 1 лютого 1935 року – президент Верхнього земельного суду в Дармштадті. 11 березня 1935 року призначений начальником управління у справах конституції і законодавства Імперського міністерства внутрішніх справ (очолював його до травня 1945 року). Вважався одним з найкращих юристів рейху. Фанатичний расист, один з авторів офіційних коментарів до антиеврейским Нюрнберзькими законами 1935 року. З 30 червня 1936 року одночасно був статс-секретарем з питань адміністрації і права Імперського і Прусського міністерства внутрішніх справ, керівник групи юристів адміністративного права в Націонал-соціалістичному союзі юристів. У березні 1936 року також став головою «Імперського встановлення за захист німецької крові» («Reichsausschusses zum Schutze des deutschen Blutes»), 2 вересня 1936 року – головою секції адміністративного права Академії германського права, 1 квітня 1937 року – президентом Німецької секції Міжнародного інституту адміністративного права в Брюсселі. Сфера компетенцій Штуккарта в Імперському МВС постійно розширювалася, і до 1943 році в його підпорядкуванні перебували ключові питання діяльності міністерства: цивільна оборона, адміністрація, кадри, комунальне господарство. Відав питаннями юрисдикції урядових установ, всіма питаннями громадянської служби, громадянства, расової приналежності.

У березні 1938 року Штуккарт склав проект документа, закреплявшего аншлюс Австрії (підписано 13 березня 1938 року), а потім документи про включення до складу рейху Судетської області, Мемеля, Данцига і т. д. З 5 вересня 1939 року по 20 серпня 1943 року – уповноважений і начальник штабу генерального уповноваженого з імперської адміністрації Вільгельма Фріка, одночасно з 7 грудня 1939 року – член Генеральної ради по 4 річного плану. З 30 січня 1942 в системі СС Штуккарт числився в складі Головного управління імперської безпеки (РСХА).

Участь у Ванзейском нараді щодо «остаточного вирішення єврейського питання»

Штуккарт представляв Імперське МВС на Ванзейском нараді 20 січня 1942 року, де обговорювалися заходи щодо «остаточного вирішення єврейського питання». На нараді різко виступив проти депортації євреїв-метисів і запропонував стерилізувати всіх неарийцев (як гарантія проти змішаних шлюбів). 25 серпня 1943 року Штуккарт був призначений представником рейхсміністра внутрішніх справ Генріха Гіммлера з питань імперської адміністрації.

Рейхсміністр у Фленсбургском урядів

е Деница

Після смерті А. Гітлера в кабінеті його спадкоємця Карла Деница з 3 травня 1945 року приступив до виконання обов’язків рейхсміністра внутрішніх справ, а також рейхсміністра науки, виховання і народної освіти. Разом з іншими членами уряду заарештований 23 травня 1945 року.

Відповідальність після війни

Після війни Штуккарт був притягнутий до суду Американського військового трибуналу у справі Вільгельмштрассе і 11 квітня 1949 року засуджений до 3 років 10 місяців і 20 днів тюремного ув’язнення. У січні 1951 року звільнений, жив в Західному Берліні.

Життя і кар’єра у Федеративній Республіці Німеччина

У молодої Федеративній Республіці Німеччина Штуккарт швидко став робити кар’єру. Так, він став керуючим справами Інституту сприяння розвитку економіки Нижній Саксонії. В 1950 році під час чергової «денацифікації» Штуккарт був кваліфікований як «попутник» нацистів. У 1952 році він був засуджений судовою палатою Західного Берліна до штрафу в розмірі 50 тис. марок. Крім іншого Штуккарт зайнявся активною політичною діяльністю і 23 жовтня 1951 року став головою земельної правління «Союзу позбавлених батьківщини і прав» («Bund der Heimatvertriebenen und Entrechteten») Нижній Саксонії. У 1952 році Штуккарт став членом забороненої неонацистської Соціалістичної імперської партії. Загинув в автомобільній катастрофі.