Шарль-Нікола Антуар

Фотографія Шарль-Нікола Антуар (photo Chearles-Nicola Antuar)

Chearles-Nicola Antuar

  • Рік смерті: 1852
  • Громадянство: Франція

    Біографія

    Антуар де Вренкур (Anthouard de Vraincourt), Шарль-Нікола д’ (1773 — 1852), граф Імперії, дивізійний генерал. У 1812 р. командував артилерією 4-го піхотного корпусу Великої Армії.

    Народився в Верден-сюр-Мез (департамент Мез), 7 квітня 1773 р. помер в Парижі (департамент Сена), 14 березня 1852 р. Син капітана пикардийского полку. 1 жовтня 1787 р. вступив кадетом у військову школу Понт-а-Мусону. 1 вересня 1798 р., в числі 23 (41) успішно склали іспити кадетів, Антуар де Вренкур отримав чин підпоручика артилерії і був направлений в корпус мінерів. 30 липня 1790 р. Антуар де Вренкур — поручик в артилерійському полку Безансона, 1 квітня 1791 р. — поручик в 4-му полку пішої артилерії (колишній полк артилерії Гренобля). З 1792 по 1793 р. він воював у Південній армії, потім, в Альпійській армії, а 18 травня 1792 р. отримав чин капітана і посаду помічника начальника артилерійського парку Південної армії. 15 квітня 1793 р. Антуар де Вренкур — капітан у 1-му полку пішої артилерії, був поранений в стегно при облозі Ліона, потім служив під керівництвом генерала Вобуа в Альпійській армії під керівництвом генерала Бонапарта в Тулоні. У 1794 р. Антуар де Вренкур — заступник начальника артилерійського парку Альпійської армії генерала Дюма. У 1795 р. він — директор армійської мануфактури в Шамбері і начальник артилерійського депо цього міста (під загальною командою генерала Келлермана).

    З 6 жовтня 1796 р. Антуар де Вренкур служив в Італійській армії під командуванням генерала Бонапарта, а 19 травня 1798 р. у складі Східної армії вирушив до Єгипту. Він брав участь у взятті Мальти, Олександрії, в битві при Пірамідах (21 липня 1798 р.), а 23 липня 1798 р. був представлений генералом Бонапартом до чину командира батальйону 1 3-го полку пішої артилерії, і отримав під своє начало артилерію Каїра. 19 січня 1799 р. Антуар де Вренкур був призначений командиром ескадрону кінної артилерії Сирійської армії. У лютому 1799 р. він командував артилерією піхотної дивізії генерала Ланна, брав участь у взятті Ель-Аріша, Яффи, був поранений при облозі Сен-Жан-Акра. 23 червня 1799 р. Антуар де Вренкур супроводжував генерала Доммартена в Розетту і був поранений кулею у праву руку. 5 липня 1800 р. Антуар де Вренкур отримав чин командира артилерійської бригади 2, а потім став начальником артилерійського парку Олександрії. При захисті Олександрії він був поранений трьома кулями: перша потрапила в голову, друга — в праву ногу, третя — в праве зап’ястя.

    Повернувшись до Франції 22 листопада 1801 р., 30 листопада 1801 р. Антуар де Вренкур був затверджений у званні командира бригади, і отримав під своє начало 1-й полк кінної артилерії. В 1804-1805 рр. він служив в Італійській армії під керівництвом генералів Мюрата і Журдана. 21 квітня 1804 р. Антуар де Вренкур був призначений начальником артилерійської школи в Плезансе, а 6 червня 1805 р. старшим ад’ютантом принца Євгенія Богарне, і невдовзі отримав посаду інспектора пажів італійського подвір’я. 11 лютого 1806 р. Антуар де Вренкур отримав чин бригадного генерала, залишаючись при цьому ад’ютантом віце-короля. У березні 1806 р. Антуар де Вренкур служив в Далмації, з квітня 1807 р. під керівництвом маршала Лефевра на облозі Данцига, а 27 травня 1807 р. начальником артилерії корпусу генерала Віктора при облозі Гродентца. Інспектор римської групи військ у 1808 р., під час Австрійської кампанії 1809 р. Антуар де Вренкур був ад’ютантом принца Євгенія Богарне і був поранений в битві при Раабе 14 липня 1809 р. (куля роздробила йому ліву руку), а також брав участь в битві при Ваграма (6 липня 1809 р.).

    21 січня 1810 р. Антуар де Вренкур став графом Імперії і 21 червня 1810 р. отримав чин дивізійного генерала. 6 серпня 1810 р. він був призначений тимчасово виконуючим обов’язки військового губернатора Іллірійської провінції, 20 квітня 1811 р. головнокомандувачем артилерією обсерваційного Італійського корпусу. 20 серпня 1811 р. Антуар де Вренкур був направлений з інспекцією на узбережжі Ліворно і Риму, а 1 квітня 1812 р. він був призначений командувачем артилерією 4-го (італійського) піхотного корпусу Великої Армії принца Євгенія Богарне. Антуар де Вренкур бився під Островно, Смоленськом і Москвою і був поранений під час відступу кулею, оторвавшей у нього частину правого стегна (7 листопада 1812 р.) і відправлений на лікування в Торн, де і перебував до 7 квітня 1813 р. З 16 травня 1813 р. Антуар де Вренкур командував артилерією в обсерваційному корпусі Адижа (Італія). З 16 липня 1813 р. він знову тимчасово виконував обов’язок військового губернатора Іллірійської провінції, потім командував лівим крилом Італійської армії і у вересні 1813 р. став кавалером ордена Залізної Корони. 20 листопада 1813 р. Антуар де Вренкур був направлений в центральну Італію для організації резервів. У 1814 р. він був призначений комендантом Парми і Плезанс і повернувся до Франції тільки в квітні 1814 р. 8 червня 1814 р. Антуар де Вренкур став кавалером ордена Св.Людовика, 21 червня 1814 — генерал-інспектором артилерії. Під час 100 днів у березні 1815 р. Антуар де Вренкур був призначений генерал-інспектором артилерії Східних департаментів Франції.

    Після другої Реставрації Антуар де Вренкур обіймав різні офіційні посади: член центрального артилерійського комітету (10 лютого 1816 р.), голова військової ради по справі генерала Друо 4 квітня 1816 р., член військової ради по справі генерала Делаборда 30 вересня 1816 р. генерал-інспектор артилерії 7-го військового округу у вересні 1818 р., член інспекційного советаПолитехнической школи 31 березня 1820 р., член нового спеціального консультативного комітету з артилерії 22 квітня 1818 р. З 16 березня 1822 р. Антуар де Вренкур числився в запасі. З 16 травня 1822 р. по 25 лютого 1824 р. він виконував обов’язки депутат від департаменту Мез. З 7 січня 1825 р. Антуар де Вренкур — голова змішаної комісії з ордонансу від 12 березня 1823 р. З 16 лютого 1825 р. голова комісії «Des Affuts et Voitures» 3. 29 липня 1825 р. увійшов до складу комісії, складовою інструкції по розташуванню артилерії на полі бою, а 29 грудня 1826 р. в змішану комісію по організації школи артилеристів і інженерів. З 29 грудня 1828 р. Антуар де Вренкур знову в запасі. 2 червня 1830 р. він знову отримує посаду генерал-інспектора артилерії. З 31 серпня 1830 р. Антуар де Вренкур — член комісії з реорганізації політехнічної школи. З 8 вересня 1831 р. голова артилерійського комітету. З 7 лютого 1831 р. працював у генштабі. 1 травня 1831 р. Антуар де Вренкур став кавалером Великого Хреста ордена Почесного легіону. 19 листопада 1831 р. він був зведений в гідність пера Франції. З 13 травня 1833 р. був членом зведеної комісії з польових маневрів. 29 жовтня 1834 р. знову став членом головного комітету. 1 січня 1836 р. головою консультативної артилерійського комітету. 19 квітня 1841 р. Антуар де Вренкур знову вийшов у запас, а 17 квітня 1848 р. отримав відставку. 8 червня 1848 р. йому була призначена щорічна пенсія в розмірі 7200 франків. За декретом від 28 вересня 1849 р. Антуар де Вренкур повернувся на військову службу, але знову, і тепер уже востаннє вийшов у запас 1 жовтня 1849.

    Ім’я генерала Антуара де Вренкура 4 висічено на південній стороні Тріумфальної Арки на площі Зірки.