Сергій Вязмитинов

Фотографія Сергій Вязмитинов (photo Sergey Vyazmitinov)

Sergey Vyazmitinov

  • День народження: 07.10.1744 року
  • Вік: 75 років
  • Місце народження: Курська губернія
  • Дата смерті: 15.10.1819 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Під час Другої турецької війни командував зведеним загоном з єгерських і гренадерских батальйонів. Брав участь у взятті Хотина, Аккермана, Бендер. З 1 березня 1790 правитель Могильовського намісництва і командир Білоруського єгерського корпусу. 2 вересня 1793 проведений в генерал-поручика. З 4 березня 1794 сенатор.

З давнього дворянського роду польського походження, відомого з кінця XV ст. Син небагатого поміщика. 22 червня 1759 записаний унтер-офіцером в Обсерваційний корпус. Службу розпочав 21 грудня 1761 прапорщиком в Українському ланмилиционном корпусі; в 1762 переведений в Манежну роту. Під час російсько-турецької війни 1768-74 складався (з 1768) флігель-ад’ютантом при віце-президента Військової колегії графі З. Р. Чернышеве. З 1770 генеральс-аудитор-лейтенант прем’єр-майорського рангу, завідувач справами похідної канцелярії Чернишова (з жовт. 1771 графа П. А. Румянцева-Задунайського). У 1777 проведений в полковники і призначений командиром Астраханського піхотного полку. Вязмитинов написав оперу «Нове сімейство» (М., 1781). У 1784 проведений в бригадири з призначенням в Вологодський піхотний полк. 22 вересня 1786 отримав чин генерал-майора і став командиром сформованого ним Астраханського гренадерського полку.

Під час Другої турецької війни командував зведеним загоном з єгерських і гренадерских батальйонів. Брав участь у взятті Хотина, Аккермана, Бендер. З 1 березня 1790 правитель Могильовського намісництва і командир Білоруського єгерського корпусу. 2 вересня 1793 проведений в генерал-поручика. З 4 березня 1794 сенатор. 28.9.1794 призначений в. о. Симбірського і Уфімського генерал-губернатора. З 1795 командувач Оренбурзьким корпусом. Подавив хвилювання киргизів і домігся обрання ханом прибічника Росії. З 29 листопада 1796 Оренбурзький військовий губернатор і шеф Московського мушкетерского полку. З 1 грудня 1796 Кам’янець-Подільський військовий губернатор, з 3 грудня 1796 генерал-губернатор Малоросії. З 13 січня 1797 комендант Петербурзької фортеці і шеф гарнізонного полку. Одночасно з 24 квітня 1797 керуючий Комиссариатским департаментом. 5 листопада 1799 звільнений у відставку. 9 вересня 1801 призначений керуючим громадянської частиною малоросских губерній.

З 1 січня 1802 віце-президент Військової колегії. З 15 січня 1802 одночасно сенатор і член Неодмінного ради. Після створення Військового міністерства 8 вересня 1802 зайняв пост військового міністра. Провів величезну роботу по реорганізації військового управління в Росії та підвищення боєздатності армії. За його ініціативою на нових засадах введена дивізійна система і створено земське ополчення.

Під час свого від’їзду в діючу армію (1805) імператор Олександр I залишив Вязмитинова також і головнокомандувачем в Петербурзі. 13 січня 1808 вийшов у відставку (однією з причин стали великі зловживання інтендантських чиновників). 20 квітня 1811 знову прийнятий на службу і призначений членом Державної ради. З 25 березня 1812 член Комітету міністрів, а з 28 березня головнокомандувач в Петербурзі на час відсутності імператора і керуючий Міністерством поліції. З 9 вересня 1812 одночасно голова Комітету міністрів. З 30 жовтня 1816 по 31 серпня 1818 Петербурзький військовий генерал-губернатор. У 1816 зведений в графське гідність.

У період градоначальства Вязмитинова розпочато перебудова Адміралтейства і зведення корпусів Гірничого та Смольного інститутів, Військово-сирітського будинку. Закладений Ісаакіївський собор. Побудовані гранітні набережні Стрілки Василівського острова, Ново-Московський міст через Обвідний канал, Поцілунків і Полікарпов мости через Мийку. Затверджено «Постанова про тротуарах», розпочата заміна дерев’яних тротуарів кам’яними.

Похований у Лазаревської усипальниці Олександро-Невської лаври.