Ремі Эксельманс

Фотографія Ремі Эксельманс (photo Remi Ekselmans)

Remi Ekselmans

  • День народження: 13.11.1775 року
  • Вік: 76 років
  • Дата смерті: 22.07.1852 року
  • Громадянство: Німеччина

Біографія

Эксельманс (Exelmans) Ремі Жозеф Іліодор (13.11.1775, Бар-ле-Дюк, Мез — 22.7.1852, Севр, Сена й Уаза), граф (28.9.1813), дивізійний генерал (8.9.1812).

У 1799 в складі франц. військ брав участь у війні з Неаполем. 13.4.1799 за відвагу проведений ген. МакДональдом в капітани 16-го драгунського полку. У 1800 воював в Резервної армії, відзначився у боях при Кастельнуово і Кремоні. 24.6.1800 переведений до 15-ї кінно-єгерський полк. Був помічений В. Мюратом, наближений їм і 21.5.1801 став його ад’ютантом. З 3.10.1803 командир ескадрону. В сент. 1805 супроводжував Мюрата в кампанії в Австрії. Учасник битви під Аустерліцем. 27.12.1805 проведений в полковники 1-го кінно-єгерського полку. У кампанію 1806 воював у складі військ маршала Даву; брав участь у битвах при Чарнове, Голи-міні, Прейсіш-Ейлау. 14.5.1807 проведений в бригадні генерали і через 2 дні знову став виконувати при Мюрате ад’ютантські обов’язки. Відзначився в битві при Фрідланді. У 1808 супроводжував Мюрата в Іспанію, де у червні 1808 був узятий в полон англійськими військами. 17.3.1808 отримав титул барона, але з-за перебування в полоні підтвердження присвоєння титулу було отримано лише 13.3.1812. В кві. 1811 звільнений. Користуючись необмеженим довір’ям Мюрата, Е. був викликаний в Неаполь, де отримав звання обер-гофмаршала двору і обер-штал-мейстера. 9.7.1812 отримав ранг майора кінних гренадер Імператорської гвардії. У складі гвардії брав участь у поході до Росії (1812). З 9.9.1812 командир 2-ї дивізії легкої кавалерії 2-го кавалерійського корпусу. 10.12.1812 поранений у бою при Вільно. 15.2.1813 очолив 4-ю дивізію легкої кавалерії, яка пізніше увійшла у 2-й кавалерійський корпус Великої армії. 4.12.1813 получилдивизию на Рейні у військах маршала Макдональ-так. Брав участь у боях в Шампані, обороні у Шалон-сюр-Марн, боях при Мері-сюр-Сен, Беррі-о-Бак, Краоне. 12— 13 березня 1814 командував 3-ю гвардійською дивізією в Реймсі. 15 березня отримав 2-у гвардійську кавалерійську дивізію, діями якої керував в боях при Плаки і Арсі-сюр-Об. Після зречення імператора перейшов на сторону Бурбонів і 12.6.1814 був призначений генерал-інспектором кавалерії 1-го військового округу. Однак його зв’язку з Мюратом постійно викликали підозри влади і 10.12.1814 він втратив свій пост і залишився не у справ. Під час «Ста днів» з 31.3.1815 командував 1-ою кавалерійською дивізією 2-го корпусу Північної армії. Був командиром гвардійської кавалерії. 2.6.1815 отримав титул пера Франції та 5 червня очолив 2-й кавалерійський корпус (драгуни) Армії Бельгії. На чолі своїх кіннотників відзначився при Флерюсе, Лигни, Вавре, Ватерлоо. Після поразки при Ватерлоо відвів свій корпус до Парижу і зайняв позиції у Версаля. При 2-й Реставрації ім’я Е. 24.7.1815 було включено в проскрипционные списки і він був змушений тікати з Франції. Жив у Брюсселі, Льєжі, Нассау. 15.1.1819 амністований і 1 сент. зарахований у резерв Генерального штабу. У 1828 займав посаду генерал-інспектора кавалерії 9-го, 10-го, 12-го і 21-го військових округів. Брав активну участь у Липневій революції 1830 і 19.11.1831 відновлений в правах пера Франції. При Наполеона III став Великим канцлером Почесного Легіону (15.8.1849) і маршалом Франції (10.3.1851). 26.1.1852 введений до складу Сенату.