П’єр Ожеро

Фотографія П'єр Ожеро (photo Pier Ozhero)

Pier Ozhero

  • День народження: 21.10.1757 року
  • Вік: 58 років
  • Місце народження: Париж, Франція
  • Дата смерті: 12.06.1816 року
  • Громадянство: Франція

Біографія

Герцог де Кастільйоне (19.3.1808), маршал Франції (19.5.1804). Вважається, що О. був сином лакея і зеленщіци. Не отримав ніякої освіти. У 1774 завербувався рядовим в Клэрский піхотний полк.

У 1775-90 воював у складі франц., прусській і неаполітанської армій. У Неаполі деякий час був інструктором фехтування, заслужив славу записного дуелянта. У 1790 повернувся у Францію. В сент. 1792 вступив в Національну гвардію і, ставши старшим ад’ютантом Німецького легіону, зробив блискучу кар’єру. В червні 1793 капітан 11-го гусарського полку. В тому ж році отримав чини підполковника та полковника. 23.12.1793 проведений одразу в дивізійні генерали. Хоробрий, хоча і посередній командир, О. відрізнявся грубістю, хамоватостью, бравірував презирством до оточуючих. У Італійському поході 1796-97 командував дивізією. Прославився своїми діями при Лоано, Монтенотте, Миллезимо, Лоді, Кастільоне, Ла Фаворита. При Арколе очолив колону і виграв майже програна битва. Зіграв головну роль у придушенні роялистского заколоту в Парижі 18 фрюктидора (4.9.1797). З 23.9.1797 командувач Сам-бро-Маасской і Рейнсько-Мозельської арміями. 16.4.1799 обраний до складу Ради п’ятисот. Спочатку активно протидіяв Н. Бонапарту, але після перевороту 18 брюмера відразу ж перейшов на його бік. З 28.9.1799 командувач Батавской армією. Вторгся в південну Німеччину, але ніяких результатів не добився. Активно виступив проти підписання конкордату між Францією і папою Римським, заявивши: «Красива церемонія. Шкода тільки, що на ній не були присутні сто тисяч вбитих заради того, щоб таких церемоній не було». Після цього йому було наказано вийти в свое7 маєток Ла-Уссэ. 29.8.1803 призначений командувачем Байоннским військовим табором. 30.5.1805 очолив 7-й корпус, забезпечував правий фланг Великої армії. В листоп. 1805 наздогнав прорвалися з Ульма війська ген. Єлачича і примусив його до капітуляції у Фельдкирха. Під час битви при Прейсіш-Ейлау (8.2.1807) корпус О. збився з дороги і вийшов на російську артилерію, поніс величезні втрати і фактично був розгромлений. В февр. 1809 другим шлюбом (перша дружина Габріела Граш померла в 1806) одружився на Аделаїді Огюстине Бурлон де Шаванж (1789 — 1869), що отримала прізвисько Прекрасна Кастільйоне. 30.3.1809 призначений командиром 8-го корпусу Армії Німеччини, але вже 1 червня переведений в Іспанію на посаду командира 7-го корпусу. З 8.2.1810 командувач Каталонської армією. Нічим видатним його дії в Іспанії не відзначені, і після низки невдач він був замінений маршалом Макдональ-будинок. Абсолютно неосвічений і грубий, О. навіть серед франц. генералів виділявся хабарництвом і прагненням до особистого збагачення. Вже під час походу в Росію О. 4.7.1812 був призначений командиром 11-го корпусу, який розташовувався в Пруссії і служив найближчим резервом Великої армії. У військових діях В Росії корпус не брав, а О. так і не залишав Берліна. Після втечі армії з Росії О., ледь врятувався з Берліна, 18.6.1813 отримав 9-й корпус. Брав участь у битві під Лейпцигом, але ніякої активності не проявляв. 5.1.1814 очолив Ронскую армію, зібрану з попалися під руку сполук на півдні Франції, Керував її діями в битві при Сен-Жоржі. Йому була доручена оборона Ліона; не витримавши атак противника, О. 21 березня здав місто. «Ім’я переможця при Кас-тильоне може залишитися дорогим для Франції, але вона відкинула пам’ять Ліонського зрадника», — написав Наполеон. Повільність О. позначилася в тому, що франц. війська не змогли взяти Женеви. Після цього О. відвів свої війська на південь і усунувся від активних дій. У 1814 одним з перших перейшов на сторону Бурбонів, розіславши 16 кві. у війська декларацію, приветствующую реставрацію Бурбонів. 21.6.1814 сталгубернатором 19-го військового округу. Під час «Ста днів» безуспішно намагався заслужити довіру Наполеона, але зіткнувся з дуже холодним до себе ставленням, був названий «головним винуватцем програшу кампанії 1814» і 10.4.1815 був виключений із списку маршалів Франції. Після 2-ї Реставрації ніяких постів не отримав і 27.12.1815 був звільнений у відставку, хоча звання пера за ним було збережено. Помер від «грудної водянки». У 1854 перепохований на кладовищі Пер-Лашез (Париж). Його брат по батькові: Жан П’єр (27.9.1772, Париж — 25.9.1839, там же), барон (13.8.1811), бригадний генерал (8.5.1804). 6.9.1792 вступив волонтером в 9-й батальйон Парижа і вже 24 груд. був зроблений в суб-лейтенанти. У 1792-93 бився у лавах Північної армії. У кампанію 1805 командував 3-ю бригадою дивізії у складі 7-го корпусу Великої армії. 20.2.1810 замінив пораненого ген. Суа-ма на посаді командира 9-ї дивізії. З 13.5.1812 командир 1-ї бригади 1-ї піхотної дивізії резервного корпусу маршала Віктора. З сер. 1812 в складі дивізії ген. Барагэ д Іллі воював у Росії. 15.8.1814 повернувся у Францію. Під час «Ста днів» у червні 1815 командував бригадою в обсерваційному корпусі маршала Брюна.