Оноре Релье

Фотографія Оноре Релье (photo Onore Relie)

Onore Relie

  • День народження: 01.09.1775 року
  • Вік: 84 роки
  • Дата смерті: 04.03.1860 року
  • Громадянство: Франція

Біографія

Граф (29.6.1808), дивізійний генерал (30.12.1806). 16.9.1791 надійшов гренадером у 2-й волонтерный батальйон департаменту Вар.

У 1792-93 воював в Нідерландах. 15.9.1792 проведений в суб-лейтенанти. Відзначився при облозі Тулона (1793). У 1793-98 воював в Італії. В 1796-1800 (з перервами) ад’ютант ген. А. Массена, на дочці якого він пізніше одружився. 7.1.1797 Н. Бонапарт призначив його командиром ескадрону 15-го драгунського полку. З 26.1.1799 ад’ютант штабу бригади. Супроводжував Массена в Гельвецию. Брав участь у взятті Цюріха (25— 26.9.1799). Під час битви під Монте-Фаччио командував колоною центральною у ген. Миолиса. У бою при Монте-Крето 13 травня замінив пораненого ген. Спиталя. У серп. 1800 повернувся у Францію. У 1800-01 служив в обсерваційному корпусі, а в 1802 переведений в Неаполь до ген. Л. Сен-Сіру. 29.8.1803 проведений в бригадні генерали. Брав участь в експедиції на Сан-Домінго, обіймав посаду 2-го командира (після ген. Лористона) експедиційних військ ескадри адмірала Вільньова. В сент. 1805 прибув у Велику армію. З 14.12.1805 командир 2-ї бригади дивізії ген. Сюше. Учасник боїв за Заальфель-де і Єни. В листоп. 1806 замінив ген. Саварен на посаді командира бригади легкої кавалерії. Брав участь в битві при Пултуську. 7.1.1807 призначений начальником Генерального штабу 5-го корпусу маршала Массена. 13 травня переведений до почту імператора і деякий час був ад’ютантом Наполеона. Прийняв участь в битві при Фрідланді, а потім направлений в Штральзунд. У серп. 1807 призначений надзвичайним комісаром в Тоскані. В кві. 1808 відряджений в Мадрид. 29.6.1808 Р. був призначений командиром корпусу в Руссильоне, на чолі якого вторгся в Іспанію. Успішно діяв при Жироні 24.6—16.8.1808. 7 сент. переведений в Генеральний штаб. 6 листоп. осадив Росес і керував його облогою до 5 груд., коли був призначений командиром 1-ї дивізії 7-го корпусу Л. Сен-Сіра. 28.3.1809 знову переведений до почту імператора В битві при Ваграма (6.7.1809) особисто очолив атаку фузилеров Молодої гвардії. 29.5.1810 призначений губернатором Наварри. З 8.6.1811 командир1-ї дивізії резервного обсерваційного корпусу в Іспанії. 14.6.1811 завдав поразки ген. Міні при Сангуэце. В листоп. 1811 — січ. 1812 служив у маршала Сюше в Арагоні. 25.1.1812 призначений командиром корпусу в Арагоні, з 3 кві. губернатор Арагона. 16.10.1812 призначений головнокомандуючим Армією Португалії, проте вже 29 листоп. був замінений ген. Суамом. 21.6.1813 в битві при Вітторії командував правим крилом франц. армії. З 6 липня командувач правим крилом військ маршала Сульта. Учасник бойових дій при Кубири, Ируне.Берре; Бидассойе, Ні-веЛе. У Березні 1814 відступив до Тарб, брав участь у битві при Туладе (10.4.1814). При Бурбонах 27.6.4815 отримав призначення генерал-інспектором піхоти 14-го і 15-го військових округів. Під час «Ста днів» 26.3.1815 призначений командиром 2-го обсерваційного корпусу у Лілля і Валансьєна. 2.6.1815 отримав титул пера Франції. Його корпус, який увійшов до складу лівого крила (під командуванням маршала М. Нея) Армії Бельгії, до 15 червня передислокувався до Сор-сюр-Самбр. 15 червня відкинув прусські війська від Маршьена до Понту. На наступний день його корпус став головною ударною силою військ Нея в невдалому битві при Картриджів-Бра. Після поразки при Ватерлоо відвів свій корпус до Луари. При 2-й Реставрації перший час призначення не отримував, але і не потрапив в опалу. 5.3.1819 знову став пером Франції. З 1820 обіймав високі посади при королівському дворі. 30.7.1823 введений до складу Комітету з оборони, 17.2.1828 — у Вищий військовий рада. З лют. 1830 президент Піхотного консультативного комітету. Після Липневої революції 1830 у числі інших генералів, що перебували на службі у Бурбонів, звільнений у відставку. З 15.11.1836 президент Комітету у справах піхоти і кавалерії. Пізніше Р. довгий час був не у справ, але продовжував користуватися великим впливом у військових колах. 17.9.1847 проведений в маршали Франції. З 26.1.1852 сенатор. На момент смерті був останнім залишилися в живих генералом імперії.