Олександр Баранця

Фотографія Олександр Баранця (photo Alexander Barantsov)

Alexander Barantsov

  • День народження: 04.06.1810 року
  • Вік: 72 роки
  • Дата смерті: 09.10.1882 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Граф, учасник Кавказької війни, начальник Головного артилерійського управління.

Походив з дворян Смоленської губернії, народився 23 травня 1810 р. 20 грудня 1823 р. вступив в Михайлівське артилерійське училище юнкером, після закінчення основного курсу 11 лютого 1827 р. був проведений в прапорщики і зарахований у 20-ю кінно-артилерійську роту і залишений при училище для навчання в офіцерських класах; різниця в науках 6 січня 1828 р. проведений в підпоручики. По завершенні навчання в офіцерських класах був проведений в прапорщики лейб-гвардії зарахований в Лейб-гвардії 1-у артилерійську бригаду, з залишенням викладачем артилерії при училищі. Послідовно отримав чини підпоручика (28 січня 1833 р.) і поручика (28 січня 1834 р.).20 лютого 1835 р. був відряджений на Кавказ і тут, взяв участь у весняній експедиції за Кубань проти горців у складі загону генерал-лейтенанта С. С. Малиновського. Потім, перебуваючи в Закубанском загоні генерал-лейтенанта А. А. Вельямінова був при занятті аулів Науч-Хабль і Саду-Хабль. Восени того ж року Баранця брав участь у русі загону генерал-майора Н. А. Штейбе для знищення аулів Абрек-Хабль, Хусит-Хабль, Баста-Хабль і Харот-Хабль; повернувшись в табір у складі колони полковника А. Р. Пирятинського, Баранця тут же під керівництвом генерала Малиновського відправився в набіг проти шапсугів в Азиепское ущелину і перебуваючи під безпосереднім командуванням полковника Н. В. Горського відзначився при розгромі аулів Талух-Хоток і Оз-Хабль. За відмінність у походах проти Горців отримав 31 травня 1836 р. орден св. Володимира 4-го ступеня з бантом.Іван Баранця — Чернець Повернувшись на початку 1836 р. у Санкт-Петербург, Баранця був 11 січня проведений в штабс-капітани і 6 липня — в капітани. Виконуючи ряд Найвищих доручень по ознайомленню стройових частин з різними питаннями артилерійського справи, Баранця в листопаді 1841 р. отримав у командування батарею № 1 Лейб-гвардії 1-ї артилерійської бригади, 22 серпня 1842 р. проведений в полковники і 22 червня 1847 р. — призначений ад’ютантом до Е. І. в. генерал-фельцейхмейстеру, з визначенням у наступному році присутнім членом артилерійського відділення Військово-вченого комітету. 3 квітня 1849 р. відбулося виробництво його в генерал-майори і за відмінне виконання низки Найвищих доручень — зарахування 19 вересня до почту Його Величності, після чого в 1852 р. він був призначений виконувачем посаду начальника артилерії в Свеаборг, а наступного року — завідувачем усією артилерією у Фінляндії. 26 листопада 1851 р. нагороджений орденом св. Георгія 4-го ступеня № 8596 за непорочне вислугу 25 років в офіцерських чинах.При бомбардуванні Свеаборга англо-французьким флотом 28 і 29 липня 1855 р. Баранця особисто керував діями кріпосної артилерії.У тому ж році, 30 серпня Баранця був нагороджений званням генерал-ад’ютанта; з початком 1856 р. призначений начальником штабу генерал-фельцейхмейстера; у 1857 р. проведений в генерал-лейтенанти; в 1862 р., злиття зазначеного штабу з артилерійським департаментом військового міністерства, визначений на посаду начальника Головного артлллерийского управління і, зберігаючи звання товариша генерал-фельцейхмейстера, набув, по відбутті великого князя Михайла Миколайовича в 1863 р. на Кавказ, в самостійне управління всіма частинами артлллерийского відомства. 14 січня 1863 р. удостоєний найвищої подяки за твір «Стислий огляд по перетворень по артилерії з 1856 по 1863 р.» (СПб., 1863).Період перебування Баранцова в сфері зазначених повноважень збігся з эпохою корінних перетворень в артилерії, які до повного переродження всіх її галузей. Події Кримської війни 1853-56 рр. і походу в Туреччину 1877-78 рр. вказали на бажаність багатьох реформ в артилерійському справі, що і було досягнуто завдяки рідкісної енергії та освіченої діяльності генерала Баранцова, встиг три рази переозброїти артилерію (французька система, система прусська і дальнобойныя гармати польової артилерії), дати піхоті кілька систем рушниць, поряд з цим переробити всю матеріальну частину артилерії; також не залишилися забутими внутрішня організація останньої, технічні заклади та всі інші галузі артилерійського справи. Видатна діяльність Баранцова доставила йому ряд нагород. 20 травня 1868 р. він проведений в генерали від артилерії, 25 листопада 1870 р. отримав орден св. Володимира 1-го ступеня з мечами і милостивий рескрипт Государя, 30 серпня 1875 р. — орден св. Андрія Первозванного, 11 лютого 1877 р., в день 50-річчя служби, — призначений шефом 2-ї батареї Лейб-гвардії 1-ї артилерійської бригади і отримав новий рескрипт і, нарешті, в день 25-річчя перебування на посаді начальника головного управління, 19 лютого 1881 — зведений з низхідним потомством в графське гідність. Багатоскладові заняття, однак, спонукали графа шукати відпочинку; 10 червня того ж року він був звільнений від займаних посад та призначений членом Державної ради. У цьому званні граф Баранця і помер 27 вересня 1882 р. Похований у Санкт-Петербурзі в Новодівичому монастирі.Серед інших нагород мав ордена св. Станіслава 2-го ступеня (25 березня 1840 р.), св. Анни 2-го ступеня (31 грудня 1845), св. Володимира 3-го ступеня (6 грудня 1851 р.), св. Станіслава 1-го ступеня (6 грудня 1853 р.), св. Анни 1-го ступеня (6 грудня 1854 р.), св. Володимира 2-го ступеня (28 серпня 1856 р.), Білого Орла (8 вересня 1859 р.), св. Олександра Невського (7 грудня 1862 р., алмазні знаки до цього ордену пожалувані 4 квітня 1865 р.).22 січня 1850 р. А. А. Баранця одружився з дочкою відставного капітана А. П. Коробьина Софії Олександрівні (1823-1896); у них були діти — Наталія (1850-1873, одружена П. А. Бильдерлингом), Віра (1852-1860), Катерина (1855—після 1917, фрейліна, одружена з генерал-майором М. Н. Мартиновим), Михайло (1857-1921, генерал від артилерії, учасник Першої світової війни, командир 11-го армійського корпусу).