Нікола Удіно

Фотографія Нікола Удіно (photo Nikola Udino)

Nikola Udino

  • День народження: 25.04.1767 року
  • Вік: 80 років
  • Дата смерті: 13.09.1847 року
  • Громадянство: Франція

Біографія

Герцог де Реджіо (14.4.1810), граф (2.7.1808), маршал Франції (12.7.1809). Син заможного власника пивоварні. В червні 1784 вступив рядовим в Медокский піхотний полк. В кві. 1787 отримав безстрокову відпустку.

В липні 1789 вступив в Національну гвардію і був відразу ж обраний капітаном. З кві. 1794 командир батальйону. 14.6.1794 проведений в бригадні, 12.4.1799 — в дивізійні генерали. Відрізнявся безмежною хоробрістю і за 1792-1814 був поранений 24 рази. 25.7.1799 призначений начальником штабу Дунайсько-Гельветською армії. 13.12.1799 зайняв той же пост в Італійській армії. Бився під Генуєю. З 18.12.1801 генерал-інспектор кавалерії. 29.11.1803 зроблений членом Законодавчого корпусу. З 29.8.1805 командир зведено-гренадерської дивізії 5-го корпусу Великої армії. Відзначився в боях при Вертингене, Холлабрюне, Ост-роленке, Данцігу, Фрідланді. У 1808 під час зустрічі Наполеона і російського імператора Олександра I в Ер-фурте виконував обов’язки коменданта міста. З 5.12.1808 командир корпусу Армії Німеччини. 23.5.1809 після загибелі маршала Ланна прийняв командування над 2-м корпусом. У 1809 бився при Ландсхуте, Эсслинге. У битві при Ваграма корпус У. поніс важкі втрати, сам У. був поранений, а всі члени його штабу або вбиті, або поранені. 20.1.1810 командувач Армією Брабанта. У січ. 1812 другим шлюбом (перша дружина Шарлотта Дерлен померла в 1810) одружився на представниці аристократичного роду Марі де Кусі (1791 — 1868). Перед походом в Росію 29.2.1812 Наполеон призначив У. командиром ‘2-го корпусу Великої армії. Після того як північне напрямок був висунутий російський корпус ген. П. Х? Вітгенштейна, його корпус (близько 28 тис. чол.) також був відправлений на петербурзьке напрямок. 18 липня під Клястицами його авангард розгромлений ген. Я. П. Куль-невым, але на наступний день У. розбив кульневский загін. 17-18 лют. завдав поразки біля Полоцька корпусу ген. Вітгенштейна і відкинув його за Дріссу, втративши близько 3 тис. чол. Сам У. був у цьому бою поранений і змушений передати свій корпус Л. Сен-Сіру. 23 листоп. атакував перед Борисовим авангард армії П. В. Чичагова під командуванням П. П. Палена (близько 3 тис. осіб), розбив його і увірвався в Борисов. 26 листоп. першим з усієї армії форсував Березину і відкинув від місця переправи загін Е. І. Чапліца, забезпечивши безпеку переправлявшихся військ. Потім утримував натиск армії П. В. Чичагова і був важко поранений. До цього часу поряд з гвардією і 9-м корпусом маршала Віктора частини У. зберегли найбільшу боєздатність серед частин Великої армії. Після втечі з Росії та реорганізації армії У. очолив 24.4.1813 12-й корпус. З 17.9.1813 командир 2 дивізій Молодої гвардії. З 8.2.1814 командир 7-го корпусу. Після зречення Наполеона встав на сторону Бурбонів і був обсипаний милостями: став державним міністром (13.5.1814), командиром королівських піших гренадер та єгерів (20.5.1814), пером Франції (4.6.1814), губернатором 3-го військового округу (21.6.1814). Багато в чому стан він зберіг завдяки походженням своєї дружини. Після висадки Наполеона у Франції повсталі солдати прогнали його з округу. Був запрошений Наполеоном в Париж, але відмовився прийняти яке-небудь призначення і був відправлений на заслання в лотарингские маєтку. При 2-й Реставрації зберіг свої позиції. З 13.9.1815 генерал Королівської гвардії, ас 9.10.1815 командувач Національної гвардії Парижа. Під час війни з Іспанією з 12.2.1823 командував 1-м корпусом Піренейської армії. Після розгрому іспанських військ У. 29.7.1823 став губернатором Мадрида. Після Липневої революции1830 вже 11 серп. звільнений у відставку. 17.5.1839 призначений на почетнейший пост Великого канцлера Почесного Легіону, а 21.10.1842 став губернатором Будинку інвалідів. Похований в Будинку інвалідів.