Михайло Попов

Фотографія Михайло Попов (photo Mihael Popov)

Mihael Popov

  • День народження: 12.08.1818 року
  • Вік: 65 років
  • Дата смерті: 03.09.1883 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Народився 12 серпня 1818 р., походив з дворян Пензенської губернії, виховувався в 1-м кадетському корпусі. 21 березня 1836 р. вступив прапорщиком в Апшеронський піхотний полк, з яким у тому ж році взяв участь у Дагестанському поході проти Шаміля; в 1837 р. був при взятті аулу Селім-Гірей.

21 березня 1836 р. вступив прапорщиком в Апшеронський піхотний полк, з яким у тому ж році взяв участь у Дагестанському поході проти Шаміля; в 1837 р. був при взятті аулу Селім-Гірей, в 1838 р. здійснив також низку походів, брав участь 9 червня при обстреливании замку Шаміля Ахульго і в інших справах, 20 квітня 1838 р. отримав орден св. Анни 4-го ступеня з написом «За хоробрість», а 22 серпня — святого Станіслава 3-го ступеня з бантом і мечами. У 1839 р. Попов перебував у загоні генерал-ад’ютанта П. Х. Граббе, брав участь 12 червня — 24 серпня в облозі, штурмі і взятті Ахульго і був нагороджений 17 лютого 1840 р. орденом св. Анни 3-го ступеня з мечами і бантом.

У 1841 р. Попов, перекладений 6 листопада в гренадерський Франца I-го полк, 29 листопада відзначився при занятті загоном підполковником Пассека Бетлинской гори і при оволодінні селом Бетлы і 6 грудня проведений в поручики. Потім в 1842 р. він був при взятті, 20 лютого, завалів і при оволодінні Гергебилем і мостами на Кази-Кумыке і Кара-Койсу, 7 березня — при підкоренні селища Гімри, 27 березня — при взятті села Дороды і 4 квітня 1844 р. був переведений у Володимирський піхотний полк; 13 березня 1846 р. проведений в капітани, з 22 грудня 1846 р. по 29 серпня 1847 р. був прикомандирований до 1-го Московського кадетського корпусу для навчання вихованців фронтової служби, 6 червня 1849 р. переведений в єгерський (згодом 64-й піхотний Казанський) полк батальонным командиром, в 1850 р. переведений у Углицький єгерський, а 27 квітня того ж року — в Суздальський піхотний полк.

У 1853 р. проведений в підполковники, Попов 6 грудня 1854 р. був призначений командувачем Углицького полку, з яким брав участь у захисті Севастополя. Ще до свого призначення командувачем полком він відзначився 24 жовтня 1854 р. в Інкерманському битві, за що і був нагороджений орденом св. Володимира 4-го ступеня з мечами і бантом.

Потім, під час облоги, Попов зі своїм полком 10 і 11 квітня 1855 р., брав участь у вилазці для знищення ворожих хв, підводяться під Камчатський люнет, 19 і 20 квітня — при відсічі ворожого нападу на ложементи попереду редуту Шварца, 10 і 11 травня — при відображенні генерал-лейтенантом Хрульова нападу ворога на траншеї між 5-м і 6-м бастіонами і, нарешті, 5 червня — при отбитии штурму на Севастополь, коли він і був поранений в голову і праве плече камінням, піднятими вибухом бомби. За це остання справа йому 22 вересня 1855 р. нагороджений був орден св. Анни 2-го ступеня з мечами иимператорской короною, а перед тим — 30 серпня він був проведений в полковники затверджений командиром Углицького полку. 26 листопада 1855 р. Попов за непорочне вислугу 25 років в офіцерських чинах нагороджений орденом св. Георгія 4-го ступеня (№ 9663 за списком Григоровича—Степанова).

20 жовтня 1869 р. Попов отримав чин генерал-майора, 9 січня 1870 р. призначений помічником начальника 23-ї піхотної дивізії, 30 серпня 1873 р. — командиром 1-ї бригади тієї ж дивізії і 13 травня 1878 р. — начальником 12-ї резервної піхотної дивізії. З 24 травня по 12 серпня 1880 р. Попов був виконуючим обов’язки начальника військ Віленського військового округу, а 14 серпня того ж року був призначений командувачем 1-ї піхотної дивізії, якою посади і був затверджений 30 серпня разом з виробництвом в генерал-лейтенанти.

Помер 3 вересня 1883 р.