Михайло Бурдаєв

Фотографія Михайло Бурдаєв (photo Mihail Burdaev)

Mihail Burdaev

  • День народження: 27.08.1932 року
  • Вік: 84 роки
  • Місце народження: Феодосія, Росія
  • Громадянство: Росія

Біографія

З січня 1974 по 1976 рік готувався до випробувального польоту на 7К-С в якості бортінженера екіпажу разом з Леонідом Поповим. Працював у ЦУПе, був заступником керівника польотами зв’язку з екіпажами і черговим баллистиком.

Народився 27 серпня 1932 року в місті Феодосія Кримської АРСР, РРФСР.

Освіта, вчені ступені і звання:

У 1948 році закінчив перший курс 10-й Ростовської спецшколи ВПС. Залишив навчання у зв’язку з переїздом родини в Баку на нове місце служби батька.

У 1950 році закінчив із золотою медаллю чоловічу середню школу № 193 їм.М.Горького Кишлинского району міста Баку.

У 1956 році з відзнакою закінчив морське відділення Ленінградської Червонопрапорної Військово-Повітряної Інженерної Академії імені А. Ф. Можайського за спеціальністю «Експлуатація літаків і авіадвигунів» і отримав кваліфікацію «інженер-механік ВВС».

9 липня 1963 року захистив дисертацію, за яку була присвоєна вчена ступінь кандидата технічних наук.

З травня 1965 по квітень 1967 року займався в Калінінському авіаційно-спортивному клубі.

15 червня 1966 року присвоєно вчене звання старшого наукового співробітника за спеціальністю «Стрільба засобів ППО країни».

2 жовтня 1987 року в НДІ-50 захистив докторську дисертацію і отримав вчений ступінь доктора технічних наук.

29 листопада 1991 року обраний дійсним членом (академіком) Російської академії космонавтики імені К. Е. Ціолковського.

23 лютого 1994 року присвоєно вчене звання професора по кафедрі педагогіки і психології вищої школи Московського державного педагогічного університету.

Військова служба:

З 25 квітня 1956 року служив інженером корабля 1006-го авіаційного полку важких бомбардувальників (ТБАП) 106-ї авіаційної дивізії важких бомбардувальників (ТБАД).

З 30 червня 1956 року служив старшим авіаційним техніком корабля, з 17 вересня 1956 року — інженером корабля, з 30 серпня 1957 року — старшим авіаційним техніком корабля, з 18 липня 1958 року — заступником інженера ескадрильї, з 11 березня 1959 року — заступником інженера ескадрильї — інженером загону 409-го ТБАП 106-ї ТБАД.

З 30 вересня 1959 року служив науковим співробітником 10-го відділу 3-го управління НДІ-2 Військ ППО. 10 грудня 1960 року був переведений на посаду старшого наукового співробітника (с. н. с.) у 20-й відділ 3-го управління НДІ-2 Військ ППО. 28 квітня 1962 року переведений на посаду с. н. с. в 31-й відділ, 30 червня 1962 року — в 23-й відділ, 21 травня 1966 — у 24-го відділу 6-го управління, 24 січня 1967 — до 25-го відділу 6-го управління НДІ №2 Міністерства оборони в місті Калінін. З грудня 1960 працював з військової космічної тематики (формування військово-космічної доктрини, розробка тактико-технічних вимог і участь в проектуванні орбітальних оборонних космічних комплексів, космічна балістика).

19 жовтня 1989 року звільнений з ВС СРСР з подячною грамотою МО СРСР. Виключений зі списків частини 22 листопада 1989 року.

Військове звання:

Молодший технік-лейтенант (19.11.1951).

Технік-лейтенант (16.12.1953).

Інженер-лейтенант (23.04.1956).

Старший інженер-лейтенант (06.04.1957).

Інженер-капітан (21.04.1960).

Інженер-майор (05.05.1964).

Інженер-підполковник (20.10.1969).

Підполковник-інженер (03.12.1971).

Полковник-інженер (27.03.1980).

Полковник (14.05.1984).

Служба і посади в ЦПК:

17 квітня 1969 року призначений старшим загону слухачів-космонавтів. 30 квітня 1969 року був призначений слухачем-космонавтом 1-го НДІ ЦПК.

З 18 серпня 1969 року був космонавтом 3-го відділу (місячні програми) 1-го управління 1-го НДІ ЦПК.

30 квітня 1974 року був переведений в 1-го відділу 1-го управління. В 1974 — 1976 роках був командиром групи космонавтів ЦПК за програмою 7К-С.

З 30 березня 1976 року був призначений на посаду космонавта групи орбітальних кораблів і станцій.

30 січня 1979 року був переведений у групу космічних літальних апаратів спеціального призначення.

25 січня 1982 року був призначений на посаду космонавта-випробувача групи орбітальних пілотованих комплексів загального і спеціального призначення.

20 квітня 1983 року наказом Головкому ВПС №392 призначений на посаду змінного керівника групи управління (діяльність екіпажів пілотованих космічних апаратів в польоті) загону космонавтів 1-го НДІ ЦПК.

З 8 січня 1985 року служив змінним керівником, провідним інженером групи управління загону космонавтів.

З 1 жовтня 1986 по жовтень 1989 року служив керівником польотами, провідним інженером 5 групи загону космонавтів.

Космічна підготовка:

У 1965-1967 роках в ініціативному порядку пройшов льотну підготовку в Калінінському аероклубі (зокрема, освоїв планери КАЇ-12 і «Бланік» і виконав норматив 2-го розряду по планеризму).

Влітку 1966 року пройшов медкомісію в ЦНИАГ в Москва в якості одного з 8 кандидатів від НДІ-2 ППО. Після першого етапу був визнаний «тимчасово не придатним» з причини необхідності видалення гланд. Другий етап пройшов успішно і був визнаний придатним до спецтреніровкам.

12 квітня 1967 року наказом Головкому ВПС №282 призначений на посаду слухача-космонавта ЦПК ВВС. З травня 1967 по червень 1969 року проходив общекосмическую підготовку. 18 серпня 1969 року був призначений космонавтом 3-го відділу 1-го управління 1-го НДІ ЦПК.

З серпня 1969 по серпень 1970 року проходив підготовку в групі за програмою «Союз-ВІ», малої Орбітальної дослідної станції (ОІВ).

З серпня 1970 по 1972 рік готувався в групі за програмою ОПС «Алмаз».

Натиснути для увеличенияВ 1972 — 1973 роках готувався в групі за програмою ДОС. Проходив підготовку в умовному екіпажі разом з Валентином Лебедєвим.

З кінця 1973 року входив у групу космонавтів для польотів на 7К-С (транспортний корабель 11Ф732, пізніше отримав індекс 7К-СТ).

У 1973 році зголосився поодинці облетіти Марс на кораблі «Союз 7К-Л1». Однак підтримки в ЦПК така ініціатива не знайшла.

З січня 1974 по 1976 рік готувався до випробувального польоту на 7К-С в якості бортінженера екіпажу разом з Леонідом Поповим. Працював у ЦУПе, був заступником керівника польотами зв’язку з екіпажами і черговим баллистиком.

У 1976 — 1983 роках готувався в групі 7К-СТ, брав участь в управлінні польотами.

12 лютого 1982 року присвоєно кваліфікацію космонавта-випробувача.

20 квітня 1983 року був переведений зі складу діючих космонавтів в групу управління загону космонавтів.

Професійна діяльність після звільнення з військової служби:

Після звільнення з армії з грудня 1989 року по червень 2009 року працював с. н. с., а потім провідним науковим співробітником відділу підготовки космонавтів до проведення наукових експериментів і досліджень в космічних польотах РГНИИ ЦПК ім.Гагаріна.

З липня 2009 року по жовтень 2010 року працював провідним науковим співробітником, а з листопада 2010 року — головний науковий співробітник 57 відділу 5-го Наукового управління ФГБУ «Науково-дослідний випробувальний Центр підготовки космонавтів імені Ю. А. Гагаріна».

З 1990 по 1994 рік працював за сумісництвом професором кафедри «Педагогіка та психологія вищої школи» Московського державного педагогічного університету.

З 10 січня 1998 року працює за сумісництвом головним науковим співробітником Центру штучного інтелекту Інституту програмних систем РАН.

Класність:

Інструктор парашутно-десантної підготовки ВПС (27.11.1972).

Космонавт-випробувач (12.02.1982).

Офіцер-водолаз (9.10.1984).

Спортивні досягнення:

Має 3-й спортивний розряд з планеризму (04.12.1965), 2-й спортивний розряд з планеризму (10.10.1966), 2-й спортивний розряд з кульової стрільби (15.10.1966). Має кваліфікацію яхтового рулевово 2-го класу з правом управління спортивними вітрильними судами до 22 кв. метрів парусності.

Нагороджений золотим знаком «Воїн-спортсмен» (11.12.1989).

Публікації:

Автор книг «Теорія годографів механіки космічного польоту» (1975), «Теорія і розрахунок спіралей для планерів» (1970), співавтор книги «Динаміка і принципи побудови орбітальних систем космічних апаратів» (1975), «Основи аерокосмічного екологічного моніторингу» (2002 і 2005), «Російський державний науково-дослідний випробувальний центр підготовки космонавтів імені Ю. А. Гагаріна» (2002), «Спецшкола Військово-Повітряних Сил: люди, роки, життя» (2004), «Енциклопедія для дітей. Космонавтика» (2005), «З іменем Гагаріна. Російський державний науково-дослідний випробувальний центр підготовки космонавтів імені Ю. А. Гагаріна»(2005), «Зброя протиракетної оборони Росії: Героїчна епопея створення оборонної тріади і першопрохідці – творці і випробувачі» (2006), «Меч і щит Росії. Ракетно-ядерну зброю і системи протиракетної оборони» (2007). Автор та співавтор понад 350 публікацій у різних наукових журналах, збірниках та звіти по науково-дослідним роботам, в літературних виданнях та журналах, у вітчизняних і зарубіжних газетах.

Почесні звання:

Почесний радист СРСР (21.04.1980).

Нагороди:

Нагороджений орденом Пошани (02.03.2000) і 10 державними медалями.

Нагороди відомств і громадських організацій:

Нагороджений срібною медаллю імені академіка В. Ф. Уткіна (17.10.2005), почесними знаками Федерального космічного агентства (2006), Центру підготовки космонавтів імені Ю. А. Гагаріна (1980, 1985, 2000), Центру управління польотом (1984), Російської академії космонавтики імені К. Е. Ціолковського III ступеня (2001) і II ступеня (2002), Федерації космонавтики Росії (1981, 1984, 1988, 1991, 2001), Комітету космонавтики ДОСААФ СРСР (1989), Федерації авіаційного спорту (1977), Асоціації музеїв космонавтики Росії (1993, 2001), Державного музею історії космонавтики імені К. Е. Ціолковського (2006), Фонду Гагаріна (1998), а також ювілейною медаллю «70 років з дня народження Ю. А. Гагаріна», випущеної спільно Росавіакосмосом, ЦПК ім. Гагаріна та Асоціацією музеїв космонавтики (2004).

Сімейне положення

Батько — Бурдаєв Микола Петрович, (1904-1964), один з перших штурманів-випробувачів ВВС у 1932-1940, учасник ВВВ, генерал-майор авіації.

Мати — Бурдаєва Наталія Олександрівна, (1909 — 1988), працювала в частинах за місцем служби чоловіка.

Брат — Бурдаєв Борис Миколайович, (1937 – 1958).

Дружина — Веребрюсова Олена Іванівна, 1928 р. н., музейний працівник, створювала експозицію музею Зоряного містечка, брала участь у формуванні загальної експозиції і космічного куточка Тверського державного об’єднаного музею.

Дочка — Єлісєєва (Бурдаєва) Наталія Михайлівна, 1957 р., завідуюча шкільною бібліотекою.

Захоплення

Вітрильний спорт, теніс, велосипед