Луї-Олександр Бертьє

Фотографія Луї-Олександр Бертьє (photo Berthier)

Berthier

  • День народження: 20.11.1753 року
  • Вік: 61 рік
  • Місце народження: Версаль, Франція
  • Дата смерті: 01.06.1815 року
  • Громадянство: Франція

Біографія

Бертьє, Луї-Олександр — Berthier, Louis-Alexandre (1753-1815) — маршал Імперії, князь Невшательский (1806 р.) і князь Ваграмский (1809 р.). У 1796-97 рр .. начальник штабу Італійської армії. У 1799-1807 рр. військовий міністр. З 1805 аж до 1814 року — начальник головного штабу Великої Армії. Супроводжував Наполеона у всіх його кампаніях, і один з тих, хто вмовляв його підписати зречення. Після був прийнятий на службу Людовіком XVIII і нагороджений титулом пера. У 1815 р. супроводжував короля в Бельгії, після повернення в Париж Наполеона. Там же подав у відставку і виїхав у свій замок, подарований йому Наполеоном в Баварії, де покінчив життя самогубством.

Син підполковника, військового інженера; онук каретника. У 1763 сім’я Б. отримала дворянство. У березні 1770 в чині лейтенанта вступив в інженерні війська. Брав участь у поході Рошамбо і Лафайєта в Америку. У червні 1788 проведений в майори. Після початку революції 11.7.1789 отримав чин підполковника і через 4 дні був призначений начальником штабу версальської національної гвардії. 22.5.1792 проведений в генерал-майори. З 12.6.1793 начальник штабу Армії узбережжя Ла-Рошелі. У липні 1793 йому пригадали, що він у 1791 врятує натовпу тіток Людовика XVI, та звільнили з армії. Пізніше відновлений в чині бригадного генерала. У 1793-95 брав активну участь у придушенні вандейского повстання шуанов. З 5.5.1795 начальник штабу Альпійської та Італійської армій, а 13.6.1795 проведений в дивізійні генерали. Особливо відзначився в битві при Лоді (1796). Придбав повну довіру ген. Н. Бонапарта, ставши його найближчим військовим радником. Бонапарт високого оцінював технічні пізнання Б., точність у виконанні наказів, працездатність. Протягом 18 років (до 1814) Б. був незмінним начальником штабу у Наполеона, супроводжував його у всіх без винятку походах. Мав здатність формулювати накази Наполеона, вважався прекрасним начальником штабу. Після світу в Кампо-Франко поставлений на чолі Італійської армії, зайняв Рим і проголосив Італійську республіку (1798). У 1798 введений до складу Ради п’ятисот. З 8.3.1798 начальник штабу Східної армії, учасник Єгипетської експедиції. Разом з Бонапартом повернувся у Францію. Активно брав участь в підготовці перевороту 18 брюмера, після якого вже 11.11.1799 став військовим міністром Франції. 2.4.1800 Б. був офіційно призначений головнокомандуючим Резервною армією, яка була створена в Діжоні і призначалася для проведення широкомасштабної Італійської кампанії. Під час коронації Наполеона (1804) ніс державу. З 11.7.1804 сенатор, з 3.8.1805 Великий ловчий (обер-егермейстер) Франції. 30.8.1805 Б. був призначений начальником Генерального штабу Великої армії. Після перемог у кампаніях 1805-07 Б. отримав відібране у Пруссії князівство Невшательське, ставши таким чином владетельным государем (Офіційно залишався таким до 1814). Одночасно Б. отримав ранг імперського принца і 9.4.1807 звання віце-конетабля імперії. Б. довгі роки підтримував любовний зв’язок з італійською Красунею Джузеппиной Вісконті, але в кінці кінців Наполеон сам вибрав для нього дружину, 9.3.1808 Б. обвінчався з принцесою Марією, Єлизаветою Віттельсбах, племінницею короля Баварії і двоюрідною сестрою дружини Ежена Богарне. 27:7.1807 нагороджений російським орденом Св. Андрія Первозванного. Був власником подарованих йому імператором замків Труні і Шамбор. З 3.11.1808 начальник штабу Армії Іспанії, з 17,3.1809 — Рейнської армії (пізніше перейменованої в Армію Німеччини). Дії Б. в кампанію 1809 були піддані суворій критиці, але довіри Наполеона він не втратив. 13.6.1810 призначений на почесну посаду генерал-полковника швейцарців. При плануванні походу в Росію Наполеон 1.2.1812 призначив Б. начальником штабу Великої армії. Був найближчим співробітником імператора в плануванні російської кампанії. Після битви під Смоленськом пропонував Наполеонові зупинити наступ у глиб Росії. Був у числі маршалів, наполягли в 1814 на зречення імператора. Одним з перших перейшов на сторону Бурбонів і супроводжував короля Людовика XVIII при в’їзді в Париж. 1.6.1814 призначений капітаном 5-ї роти охоронців короля, а через 3 дні зведений в звання пера Франції. Наполеон з острова Ельба Б. написав лист, намагаючись залучити його на свою сторону, але Б. не відповів, хоча і не повідомив про Людовіку XVIII листі. Після висадки Наполеона у Франції (березень 1815) Б. спочатку супроводжував Людовика XVIII в Гент, а потім, отримавши 22 травня відставку, поїхав у Бамберг так і не вступивши в контакт з імператором. 10.4.1815 Наполеон виключив Б. з числа маршалів Франції. Під час проходу через місто російських військ Б. випав з вікна замку і розбився на смерть. За однією, найбільш поширеною версією він вчинив самогубство в нападі божевілля, по інший — убитий членами таємного революційного товариства. Його нащадки 31.8.1817 одержали титул герцогів де Ваграм.

Його брати:

Віктор Леопольд (22.7.1770, Версаль — 13.3.1807, Париж), дивізійний генерал (1.2.1805). Службу почав 22.5.1785 суб-лейтенантом артилерійського полку Ла фер. 20.5.1791 проведений в капітани. У 1793-95 бився в Вандеї.19.5.1795 призначений шефом топографічної секції, а 19.7.1796 очолив топографічну бригаду. У 1796-98 воював у складі Італійської армії. 19.2.1798 Б. зайняв постначальника Генерального штабу ген. А. Массена в Римі. В подальшому обіймав посади в штабний службі, очолюючи Генеральні штаби дивізій, корпусів, військових округів. З 2.5.1803 начальник Генерального штабу ген. Мортье у Ганноверській армії. З 29.8.1805 начальник Генерального штабу 1-го корпусу маршала Бернадота. З успіхом воював у кампаніях проти Пруссії і Росії (1806-07), учасник боїв під Аустерліцем, Халле, Любеку. Помер від злоякісної лихоманки.

Луї Сезар Габріель (9.11.1765, Версаль — 17.8.1819, Боаси-Сен-Легер, Сена й Уаза), граф (13.2.1811), дивізійний генерал (3.1.1806). Службу почав 17.10.1782 сублейтенантом артилерійського полку Ла Фер. 1.1.1786 проведений в капітани. Зробив кар’єру на службі в Генеральному штабі, на чолі якого стояв його брат. Брав участь у військових діях Італійської та Східної армій. Згодом очолював штаби дивізій і корпусів. З 31.1.1806 за підтримки брата і без особливих заслуг отримав посаду начальника Генерального штабу Неаполітанської армії короля Жозефа. З 17.5.1808 за 11.4.1811 командував 27-м військовим округом в Турині. В сент. 1809 відряджений з особливою місією до папи Римського Пія VII. З 10.4.1811 командувач 23-м військовим округом (Корсика). При Бурбонах займав адміністративні посади в армії. Помер від апоплексичного удару.