Клод Пажоль

Фотографія Клод Пажоль (photo Claude Pajol)

Claude Pajol

  • День народження: 03.02.1772 року
  • Вік: 72 роки
  • Дата смерті: 20.03.1844 року
  • Громадянство: Франція

Біографія

Пажоль (Pajol) Клод П’єр (3.2.1772, Безансон -20.3.1844, Париж), граф (25.11.1813), барон (19.3.1808), дивізійний генерал.

Син адвоката; був одружений на дочці маршала Ш. Удіно. Готувався стати юристом. У 1789 вступив в Національну гвардію в Безансоні. У серп. 1791 перейшов сержант-майором у 1-й батальйон департаменту Дувр. У кампанію 1792 відзначився в боях при Шпейері і Вормсі і 12.1.1792 був проведений в суб-лейтенанти. 30.9.1792 під час штикової атаки при Спире був важко поранений. Після одужання 10.4.1793 призначений гарнізон Майнца. Однак позначилися наслідки поранення, і в сер. П. знову був змушений покинути армію. 21.6.1794 призначений до складу Ставки ген. Клебера, виконував обов’язки його ад’ютанта. У липні 1794 супроводжував Клебера в Рейнсько-Маасскую армію. У битві при Орте (18.9.1794) взяв австрійське зна-. ма. Після битви при Маастрихті направлений у Париж з захопленими у супротивника прапорами. 16.2.1795 отримав чин капітана 6-го батальйону легкої піхоти. З 9.2.1796 командир 6-го легкого батальйону. У жовт. — груд. 1796 і з лют. 1.797 служив у 4-му гусарському полку. У кампанію 1797 проявив видатну хоробрість при Есте і Альденховене, особисто захопив 2 ворожих прапора. Заслужив славу одного з найкращих кіннотників Франції. У 1797-98 ад’ютант ген. Гоша, в 1799 — ген. Массена. 27.5.1799 при Вінтертурі був узятий в полон, але відбитий товаришами. 13.6.1799 важко поранений. 10 липня змінив Мортье на посаді командира 23-ї кінно-єгерської бригади. У битві при Штоккахе на чолі 2 ескадронів прикривав відхід франц. армії. З 21.7.1799 командир 6-ї гусарської бригади, брав участь у битвах при Пересгейме і Нейбурге. З сер. 1799 воював у лавах Італійської армії, а у травні 1800 перекинутий з полком на Рейн. З 28 травня в дивізії ген. Леклерка, з червня — у ген. Гюдена, з липня — в бригаді ген. Нансути. 18.5.1803 переведений в Консульську гвардію. У березні 1805 воював у ген. Себас-тьяни в Голландії. З окт. 1805 у 2-му корпусі Великої армії в Австрії. Відзначився в боях при Ульмі, Леобене і Аустерліцем. У січ. 1806 переведений в Істрію, а потім у Фріулі. 1.3.1807 проведений в бригадні генерали і 14 травня призначений командиром 1-ї бригади легкої кавалерійської дивізії ген. Ласаля. Бився при Гут-тштадте, Гейльсберге, облозі Кенігсберга, Прейсіш-Ейлау і Фрідландом. Супроводжував Наполеона в Тільзіт (червень 1807). У 1807-08 у складі дивізії Лесаля перебував на окупованій території Німеччини. З 12.10.1808 командир бригади легкої кавалерії (5-й і 7-й гусарські, 11-й крнно-єгерський полки) Армії Німеччини. З 2.4.1809 командир 1-ї (з жовт. 2-й) бригади дивізії ген. Монбре-на. Брав участь у битвах при Динцлинге, Ширлинге, Экмюле, Ратисборре, Ваграма. У травні 1810 повернувся у Францію. У червні — жовтні. 1810 заміщав ген. Жакино на посаді командира бригади легкої кавалерії в корпусі маршала Дабу. З 15 березня по 20 травня 1811 командир стаціонарної кавалерії в Данцігу. З 25.12.1811 командир 1-ї бригади легкої кавалерії Армії Німеччини (з 9.1.1812 1-го корпусу Великої армії). Під час походу в Росію (1812) очолив авангард корпусу Даву. Успішно бився при переправі через Німан, при Ковно, Вільно. Завдав поразки частинам ген. П. І. Багратіона при Ошмянах. 9 серп. змінив ген. Себастьяні на посаді командира 2-ї дивізії легкої кавалерії 2-го резервного кавалерійського корпусу ген. Монбрена. Відзначився при Смоленську і Бородіна. 9 сент. тяжко поранений у битві при Можайську. Після одужання 26.2.1813 знову очолив свою дивізію. 8 травня поставлений на чолі маршової дивізії 1-го кавалерійського корпусу в Німеччині. З 30 червня командував 10-ю дивізією легкої кавалерії Саксонії. З сер. воював під прапорами маршала Л. Сен-Сіра. Взяв участь у битвах при Лютцене і Бауцене. У битві при Дрездені (26-27.8.1813) зіграв видатну роль. «Немає такого іншого кавалерійського генерала», — сказав про нього Наполеон. З 29.9.1813 командир 5-го кавалерійського (драгунського) корпусу, на чолі якого бився при Борна і Либертвольквице. Отримавши важке поранення в бою при Вахау, 16 жов. П. був змушений покинути армію і зміг повернутися лише на початку 1814. 17 січ. отримав призначення командиром корпусу Національної гвардії, прикривав Сену і Іона. Але вже через 3 дні П. отримав 2-ю резервну дивізію в Мелюне. У битві при Монтро (18.2.1814) провів знамениту атаку 3 кавалерійськими бригадами, викликала захоплення Наполеона. «Тільки Пажоль серед моїх генералів вміє водити кавалерію», — сказав імператор. Сам П. був поранений і був змушений покинути армію і поїхати в Париж. Після зречення Наполеона перейшов на сторону Бурбонів і 23.4.1814 призначений генерал-інспектором кавалерії. З 1 червня командир дивізії кавалерії 1-го військового округу, а з 17.1.1815 2-й суб-дивізії в Орлеані. Після висадки Наполеона у Франції П. 19.3.1815 призначений командиром дивізії важкої кавалерії на Луарі, а на наступний день разом з гарнізоном Орлеана перейшов на бік імператора. 22 березня призначений командувачем військами в Орлеані. 2 червня П. був зведений в гідність пера Франції, а на наступний день став командиром 1-го корпусу легкої кавалерії Армії Бельгії у маршала Е. Груші. Брав участь у битвах при Лигни і Вавре. Після зречення Наполеона 30 червня став командиром 2-го з’єднання урядових військ в Парижі, але після повернення Бурбонів потрапив в опалу і був змушений вийти у відставку. Взяв активну участь у Липневій революції 1830 і в сер. 1830 навіть брав участь у боях з прихильниками Карла X. 3.9.1830 призначений командиром 1-го військового округу і губернатором Парижа. 19.11.1831 знову став пером Франції. Під час перенесення праху Наполеона в Будинок інвалідів (1840) командував усіма військами, що брали участь в урочистостях. 29.10.1842 вийшов у відставку.