Карл Тіль

Фотографія Карл Толь (photo Karl Tol)

Karl Tol

  • День народження: 08.04.1777 року
  • Вік: 65 років
  • Дата смерті: 23.04.1842 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Граф (9.6.1829), генерал від інфантерії (22.8.1826), генерал-ад’ютант (22.4.1823). З відомого з початку XI ст. естляндськой дворянського роду голландського походження.

Син генерал-майора. Освіту здобув у Сухопутному шляхетном кадетському корпусі, де став улюбленим учнем директора М. І. Кутузова (згодом Т. незмінно користувався його заступництвом). Службу почав 29.11.1796 поручиком Почту Його Величності з квартирмейстерской частини. Учасник Італійського та Швейцарського походів А. В. Суворова, за відмінності в листоп. 1799 проведений їм у капітани. Відзначився при Урзерне, Чортовом мосту, Альтдорфе, Муттентале, Сен-Готарде. Під час походу зблизився з М. А. Милорадовичем і великим князем Костянтином. У кампанію 1805 бився під Аустерліцем. В російсько-турецьку війну 1806-12 брав участь у боях при Турбате, Журже, Ізмаїлі, Браїлові. 16.6.1809 переведений в 20-й єгерський полк. Завдяки заступництву ген. М. П. Волконського Т. був 1.7.1810 переведений в квартирмейстерскую частина і 15.9.1811 проведений в полковники. З початком Вітчизняної війни 1812прикомандирован до 1-ї Західної армії і в червні став виконувати обов’язки генерал-квартирмейстера. Учасник боїв за Островне, Вітебську, Смоленську, Соловйової переправі. Незадовго до прибуття Кутузова Т., яким були невдоволені і Барклай-де-Толлі, і Багратіон, був відісланий з армії. Але Кутузов, який добре знав Т. ще по навчанню в корпусі, повернув його і залишив при собі. Т. знову очолив квартирмейстерскую частина 1-ї армії. Після призначення Кутузова головнокомандуючим Т. став 17 серп. помічником генерал-квартирмейстера об’єднаних армій ген. М. С. Вистицкого, але фактично, як користувався довірою Кутузова офіцер, став виконувати обов’язки генерал-квартирмейстера. Т. був нерозлучний з Кутузовим, жив в одному з ним будинку, працював у його присутності. За відмінність у Бородінській битві нагороджений орденом Св. Георгія 4-го ступеня. На раді у Філях 1(13) вересня. висловився за оставлениеМосквы. Брав участь у боях на річках Нарі і Чернишне, при Тарутине, Малоярославце, Вязьмі, Червоному. 22.11.1812 проведений в генерал-майори (за відмінності при Тарутине). Після смерті Кутузова призначений в кві. 1813 генерал-квартирмейстером Головного штабу Його Величності. Брав участь в битві при Бауцене. 1 липня відряджений з секретним дорученням до фельдмаршалу князю Шварценбер-гу і в сер. став при ньому генерал-квартирмейстером. Брав участь у битвах при Дрездені, Кульмі, Ноллен-дорфе. Під час битви при Лейпцігу спрямований парламентером до саксонцям, а потім брав участь у штурмі міста. За відмінності 8.10.1813 проведений в генерал-лейтенанти, а в 1814 отримав від австрійського імператора титул барона. У 1814 одружився на дочці генерала від інфантерії РР. Штрандмана. У кампанію 1814 брав участь у битвах при Брієн-ле-Шато, Лаферт-сюр-Жуар, Бар-сюр-Об, Труа, Арсі-сюр-Об, Фер-Шампенуазе,Парижі. Брав участь у роботі Віденського конгресу. З 12.12.1815 генерал-квартирмейстер при Головному штабі, з 16.3.1823 головний начальник корпусу колонновожатых і, топографів. 22.4.1823 Т. очолив Головний штаб 1-ї армії. 13.12.1824 зведений в графське гідність Священний ної Римської імперії. Активний учасник придушення заколоту декабристів у 1825 році. Під час російсько-турецької війни 1828-29 обіймав з 9.2.1829 посаду начальника Головного штабу 2-ї армії і за відмінності був 29.2.1829 нагороджений орденом Св. Георгія 2-го ступеня. З 13.1.1830 член Державної ради. Під час придушення Польського повстання очолював з 1.12.1830 Головний штаб дієвої армії. Після смерті В. І. Дибича до прибуття В. Ф. Паскевича виконував обов’язки командувача армією. Після прибуття Паскевича покинув 5.9.1831 армію. 1.10.1833 Т. був призначений главноуправляющім шляхами сполучення і публічними будівлями.