Густав Шеле

Фотографія Густав Шеле (photo Gustav Shele)

Gustav Shele

  • Громадянство: Росія

    Біографія

    Російський генерал, учасник Наполеонівських воєн, Аландський комендант.

    Лютеранського віросповідання, швед за походженням, народився в 1760 р. і службу свою почав 6 січня 1774 р. кадетом у бомбардирської роти Преображенського полку. Дев’ять років тому, 1 січня 1783 р. він був звільнений від служби з чином армії поручика, але не надовго, і вже 23 серпня того ж року знову вступив на службу в Псковський піхотний полк, з яким він боровся зі шведами в 1788-1790 рр ..

    6 жовтня 1788 р. Шеле був переведений у Невський піхотний полк. Вироблений 1 січня 1789 р. в капітани, Шеле з вищезазначеним полком взяв участь у війні з Туреччиною.

    Втім, незважаючи на це, подальший рух його по службі було дуже повільно. В майори він був зроблений лише 3 грудня 1799 р., а після цілого ряду відмінностей у війну з Наполеоном 1805 р. в підполковники (23 квітня 1806 р.). У наступних потім кампанії 1807 р. проти Франції й 1807-1808 р. проти Швеції, він теж брав діяльну участь.

    У 1807 р. під полковник Шеле, служив уже командиром батальйону в Невському піхотному полку, полягав у резервному корпусі Або. У вирішальний момент бою у д. Лемо Шеле допоміг зі своїм батальйоном відкинути шведський десант. Неодноразово відбивав шведські десанти і у Гельзинга. 26 листопада 1808 р. він був нагороджений орденом св. Георгія 4-го ступеня (№ 2018 за списком Григоровича—Степанова).

    Призначений в чині підполковника 26 травня 1809 р. командиром Невського піхотного полку, Шеле 30 серпня 1811 р. був проведений в полковники і, продовжуючи командувати Невським полком, брав участь під час Вітчизняної війни у багатьох битвах, в тому числі у справах 19 жовтня, 1 і 2 листопада при містечку Чашниках і мызе Смольянах, за що був нагороджений орденом св. Анни 2-го ступеня.

    Під час послідувала услід за Вітчизняною війною походу російських військ за кордон, Шеле брав участь у блокаді і взятті фортець Піллау і Данцига, в битві під Лейпцигом, за яке отримав орден св. Володимира 3-го ступеня, при Лаоне, у взятті Парижа і в цілому ряді інших битв.

    Вироблений 1 грудня 1814 р. в генерал-майори (зі старшинством від 22 лютого 1814 р.), він в наступному році 17 березня був призначений складатися при начальнику 28-ї піхотної дивізії, потім 8 березня 1816 р. був призначений командиром 3-ї бригади 28-ї піхотної дивізії, а 15 квітня 1816 р., отримав нове призначення — на посаду коменданта Аландської фортеці. Цю посаду він обіймав до самої своєї смерті, що послідувала 6 лютого 1820 р. від паралічу.