Філіп Орнано

Фотографія Філіп Орнано (photo Philipp Ornano)

Philipp Ornano

  • День народження: 17.01.1784 року
  • Вік: 79 років
  • Місце народження: Аяччо, Корсика Франція
  • Дата смерті: 13.10.1863 року
  • Громадянство: Франція

Біографія

Граф (22.11.1808), дивізійний генерал (8.9.1812). Двоюрідний брат Н. Бонапарта. Службу почав 31.3.1799 суб-лейтенантом 9-го драгунського полку. У 1799-1800 бився в Італії.

У жовт. 1801 в складі експедиції ген. Леклерка виїхав на Сан-Домінго. Після повернення 8.1.1803 зарахований в Генеральний штаб армії. 15.7.1803 Наполеон призначив його старшим ад’ютантом замість полковника Себастьяні. З 3.2.1805 переведений в штаб військового міністра маршала Бертьє. З 24.3.1805 командир 3-го батальйону єгерського полку дивізії ген. Леграна. У 1805-08 брав участь у кампаніях Великої армії. Відзначився в боях при Аустерлице, Єні, Любеку, З 18.1.18.07 полковник 25-го драгунського полку. У 1808-12 брав участь у військових діях в Іспанії та Португалії. Відзначився в боях при Альба-де-Тор-міс, Сыодад-Родріго, Треллиарде. Під час битви при Фуентес-де-Оноро 5.5.1811 прямо на полі бою проведений в бригадні генерали. 16.6.1811 затверджено бригадним генералом Імператорської гвардії. З 24.3.1812 командир 16-ї бригади легкої кавалерії. Учасник походу в Росію (1812). Відзначився в боях при Могильові. Під час Бородінської битви 7.9.1812 після поранення ген. Латур-Мобура прийняв командування 4-м кавалерійським корпусом. Біля села Буззубово запобіг обхід лівого флангу кавалерією Ф. П. Уварова та М. В. Платова. 15 сент. призначений командиром дивізії 4-го корпусу ген. Е. Богарпе. Бився при Малоярославце, прославився своїми сміливими діями в битві при Червоному 18.11.1812. 21.1.1813 отримав почесне звання старшого полконника гвардійських драгунів. 2 травня — 29 липня 1813 замешал маршала Бесьера на посаді командувача кавалерією Імператорської гвардії. Бився при Дрездені, Кульмі, Лейпцигу, Ханау. 24.1.1814 призначений командувачем військами Імператорської гвардії в Парижі. З 5.4.1814 командир 1-ї і 2-ї гвардійських кавалерійських дивізій. Очолив ескорт у 1500 гвардійців, які супроводжували Наполеона в Сен-Тропез, звідки він відбув на Ельбу. При Бурбонах 19.11.1814 отримав звання полковника королівських драгунів. Під час «Ста днів» участі у військових діях не брав, але 14.4.1815 знову повернувся па посаду полковника драгунів гвардії. При 2-й Реставрації виношував плани звільнення М. Нея, але був заарештований, 24.7.1815 вигнаний з Франції. Знайшов притулок у Льєжі у вдови графа Валевського. У 1818 повернувся у Францію і 30 груд. включений в резерв Генерального штабу. У травні 1828 — січ. 1829 генерал-інспектор 2-го і 3-го військових округів. У 1829 президент дисциплінарного суду військової школи Сен-Сіра. 30.10.1829 призначений командувачем в Сен-Клу. Після Липневої революції 1830 зайняв пост командувача 4-м військовим округом в Турі (10 авг.). 7.2.1831 переведений в резерв. У 1832 керував придушенням роялистского повстання у Вандеї. 11.10.1832 зведений в гідність пера Франції. З 4.5.1848 командувач 14-м військовим округом. Новий зліт кар’єри О. припав на період правління Наполеона III, який прихильно ставився до свого родича. 26.1.1852 він призначений сенатором, 13.8.1852 — Великим канцлером Почесного Легіону, 24.3.1853 — губернатором Будинку інвалідів. 2.4.1861 проведений в маршали Франції.