Федір Ертель

Фотографія Федір Ертель (photo Fedor Ertel)

Fedor Ertel

  • День народження: 12.01.1767 року
  • Вік: 58 років
  • Дата смерті: 08.04.1825 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Ертель Федір Федорович (12.1.1767, Лабиау, Пруссія — 8.4.1825, Могильов), генерал від інфантерії (12.12.1823). З збіднілого прусського дворянського роду; син поручика Освіту отримав в Смоленськом кадетському корпусі.

Службу почав в 1778 юнкером піхотного Цастова полку прусської армії. У 1784 прапорщика, в тому ж році вийшов у відставку і поїхав шукати щастя в Росії. 31.3.1785 зарахований прапорщиком в 1-й флотський батальйон гатчинских військ. 1.5.1786 проведений в підпоручики. Брав участь волонтером в російсько-шведській війні 1787-91. 23.8.1789 був поранений у бою втратив праве око. 3.10.1789 вийшов у відставку з чином прем’єр-майора. У 1791, розорившись, Е. надійшов засідателем в Ямбургский повітовий суд, а в 1793 великий князь Павло доручив йому формування гренадерського батальйону у складі Гатчинских військ. 30.1.1796 покинув армію і за клопотанням Павла призначений прокурором Виборзького магістрату 12.11.1796 зарахований майором в Лейб-гренадерський полк, де виконував обов’язки інструктора. Після вступу Павла I на престол зробив стрімку кар’єру, отримавши за 2 роки чини підполковника, полковника і 10.12.1798 генерал-майора з призначенням Московським обер-полицеймей-стером. Дуже швидко Е. став широко відомий своїми строгостями, і в Москві його стали боятися. Після вступу на престол Олександра I Е. був негайно відставлений, що викликало велику радість в Москві. 17.3.1802 знову прийнятий на службу шефом Бутирського мушкетерского полку. З 7.9.1802 за 29.3.1808 обіймав посаду Петербурзького обер-лицеймейстера З 1810 генерал-провиантмейстер Молдавської армії графа Каменського. За успішну організацію постачання проведений 17.2.1811 в генерал-лейтенанти. З 12.10.1811 дивізійний начальник рекрутського депо 2-ї лінії, а 22 листоп. прийняв командування над 2-м резервним корпусом. На початку Вітчизняної війни 1812 його корпус (37 539 осіб) стояв у другій лінії у Мозиря. 27 липня (8 серп.) формально підпорядкований командувачу 3-ю армією ген. Тормасову, але продовжив самостійно діяти в районі Мозиря. Спочатку його війська участі у військових діях не приймали. Подавив хвилювання поляків в Мінській губернії. В сент. 1812 підпорядкований адміралу П. В. Чичагову; проте всі дії Е. обмежилися лише пошуками все того ж району Мозиря. 3(15) 4(16) сент. успішно провів наступальні операції при Глуске і Горбачова, за що 4(16) січ. нагороджений орденом Св. Георгія 3-го ступеня. У жовт. 1812 Е. отримав наказ йти на з’єднання з армією Чичагова, але діяв вкрай повільно і врешті-решт дочекався льодоходу. Після чого Чичагов замінив Е. ген. С. А. Тучкова і наказав розпочати слідство. Однак Олександр I наказав слідство припинити і 10.12.1812 призначив Е. генерал-полицеймейстером всіх діючих армій з правами командира окремого корпусу. Після 2-го Паризького світу (1815) отримав безстрокову відпустку для лікування із збереженням за ним посади генерал-полицеймейстера 1-ї армії. 21.10.1821 зарахований по армії. У 1823 знову зайняв колишній пост.