Фабіан Остен-Сакен

Фотографія Фабіан Остен-Сакен (photo Fabian Osten-Saken)

Fabian Osten-Saken

  • День народження: 20.10.1752 року
  • Вік: 84 роки
  • Місце народження: Ревель, Росія
  • Дата смерті: 07.09.1837 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Князь (8.11.1832), генерал-фельдмаршал (22.8.1826). Із збіднілого курей-ляндского баронського роду, відомого з 1386. Син капітана і ад’ютанта графа Х. А. Мініха.

18.10.1766 записаний подпрапорщиком в Копорскій мушкетерський полк. В 1769 році в чині сержанта брав участь у блокаді Хотина. 7.9.1769 за бойові відзнаки проведений в прапорщики і переведений в Нашебургский мушкетерський полк. Брав участь у військових діях проти турків у 1771-72 і проти польських конфедератів у 1770-73. У Варшаві О. був призначений ординарцем російського посла графа Штакельберга і надалі користувався його заступництвом. У 1785 переведений капітаном Сухопутний шляхетна кадетський корпус, а 13.11.1786 перейменовано в підполковники Московського гренадерського полку. 19.7.1789 переведений в Ростовський мушкетерський полк; успішно боровся з турками і заслужив схвалення А. В. Суворова. 10.8.1792 проведений в полковники і в 1793 Переведений в Чернігівський мушкетерський полк. Учасник придушення Польського повстання 1794. 28.9.1797 проведений в генерал-майори і призначений шефом Катеринославського гренадерського полку. 11.7.1799 отримав чин генерал-лейтенанта. Брав участь у невдалому для російської армії Швейцарському поході. Прикриваючи відступ корпусу ген. A. M. Римського-Корсакова при Цюріху 15.9.1799 був важко поранений і узятий в полон. У 1801 звільнений і отримав призначення шефом Петербурзького гренадерського полку. У 1805 командував корпусом в Гродненській, а потім у Володимирській губерніях. У кампанію 1806-07 брав участь у битвах при Пултуську, Янкове, Прейсищ-Ейлау, Лаунау, Гуттштадте. Однак по донесенню ген. Л. Л. Бен-нигсена був відсторонений від командування корпусом і відданий під суд. Майже 5 років жив не у справ у Петербурзі. З початком Вітчизняної війни 1812 призначений крманди-ром резервного корпусу на Волині у складі 3-ї Західної армії. 29.9.1812 прийняв командування над корпусом ген. графа Каменського. У жовт. 1812 його корпусу було доручено прикривати рух объединенныхДунайской і 3-ї армій до Березині. Маючи близько 18 тис. чол. (а потім 26 тис. чол.), О. завдав ряд поразок супротивника і затримав у Слоніма саксонський і австрійський корпусу, забезпечивши прикриття флангу армії адмірала П. В. Чичагова. 1 листоп. відкинув від Лапиниц до Волковыску саксонців ген. Реньє, а на наступний день увірвався в місто, захопив обоз і канцелярію Реньє. Атакувавши 4 листоп. ворога, О. зіткнувся з переважаючими силами противника і був змушений відійти до Брест-Литовску. Потім, передавши Чичагову 10 тис. чол., залишився між Ковелем і Люболем і перестав вживати активні дії. У 1813-14 командував корпусом (більше 50 тис. чол.) у складі Силезької армії. Брав участь у боях при Лигнице, Кайзервальді, Бунцлау. Відзначився в битві при Кацбахе, де командував правим крилом армії. У той же день 14.8.1813 проведений в генерали від інфантерії. За взяття Галльського передмістя під час «Битви народів» при Лейпцігу нагороджений 8.10.1813 орденом Св. Георгія 2-го ступеня. Зіграв головну роль у перемозі союзників при Ла-Ротьере. У битві при Краоне (23.2.1814) заступав відсутнього генерал-фельдмаршала Р. Блюхера на посаді командувача армією і завдав поразки франц. військам. Після взяття Парижа 19.3.1814 призначений генерал-губернатором міста. У червні 1814 залишив пост. На початку кампанії 1815 командував 3-м піхотним корпусом у Варшаві, який увійшов до складу армії генерал-фельдмаршала М. Б. Барклая-де-Толлі. З 8.7.1818 головнокомандуючий 1-ю армією, а з 26.8.1818 одночасно і член Державної ради. 8.4.1821 отримав титул графа. У січ. 1826 Углицький піхотний полк отримав ім’я О. Під час польського повстання 1831 О. були підпорядковані Київська, Подільська і Волинська губернії. 7.3.1835 1-я армія була скасована, і О. звільнений з поста головнокомандувача.