Етьєн Жерар

Фотографія Етьєн Жерар (photo Etien Jerar)

Etien Jerar

  • День народження: 04.04.1773 року
  • Вік: 82 роки
  • Дата смерті: 17.04.1855 року
  • Громадянство: Франція

Біографія

Син прево Дамвиля. 11.10.1791 вступив волонтером у 2-й батальйон Меза, 11.10.1792 переведений у гренадерську роту. Відзначився в битві при Жемаппе. 21.12.1792 проведений в суб-лейтенанти.

Прославився в 1794 при влаштуванні переправи через р Рер. З 4.4.1794 ад’ютант ген. Ж. Бернадота в Північній армії. Успішно бився при Флерюсе і Шарлеруа. У 1794-96 воював у лавах Самбро-Маасской армії. 28.4.1795 Бернадот перевів його в свій штаб. Супроводжував свого покровителя в Італію і на Рейн. У 1799 перебував у Гельветською армії. 13.7.1799 Бернадот, залишивши Ж. при собі, домігся призначення його командиром ескадрону 9-го гусарського полку. Після 1800, коли відносини Бернадота і Наполеона погіршилися, Ж. деякий час був неудел. У березні 1804 Бернадот знову викликав Ж. до себе. З 20.8.1805 1-й ад’ютант Бернадота. Поранений у битві під Аустерліцем. Брав участь у битвах при Шлейце, Галле, Стрелице, Кривице, Любеку. 13.11.1806 проведений в бригадні генерали. З 31.12.1806 командир бригади дивізії ген. Дезардина. На чолі бригади бився при Морунгене і Прейсіш-Ейлау. З 15.3.1807 командир 2-ї бригади 3-ї дивізії 1-го корпусу. 23 серп. очолив Генеральний штаб корпусу Бернадота. Брав участь в операції в районі Копенгагена (3.8.1807). У кампанію 1809 бився при Дурфоре і Энцерсдорфе. На чолі саксонської кавалерії у складі корпусу Бернадота відзначився 6.7.1809 в битві при Ваграма. З 30.10.1809 командир 1-ї бригади 1-ї дивізії 2-го корпусу. У липні 1810 був знятий з посади і направлений в Іспанію. Воював у корпусі ген. Друе д Эрлона, в дивізії ген. Клапареда. Брав участь у битвах при Фуентес-де-Оноро, Вальядоліді. 15.8.1811 відкликаний у Францію. З 14.3.1812 командир бригади 3-ї дивізії ген. Гюдена в 1-му корпусі Великої армії. Проявив видатну хоробрість у битві при Смоленську. У битві при Валутиной Горі після смерті ген. Гюдена 19 серп. прийняв командування дивізією (затверджено 1 жовт.). Під час Бородінської битви на чолі своїх військ атакував Курганну висоту. Відзначився в боях при Малоярославце та Березині. При відступі Великої армії командував ар’єргардом корпусу Даву, а в січ. 1813 очолив ар’єргард військ Е. Богарне. З 7.3.1813 командир 31-ї (з 14 травня 35-й) піхотної дивізії 11-го корпусу маршала Макдональда. Брав участь у боях під Лютценом і Бауцене, був поранений 25 травня при Лаубане. 23 серп. замінив Макдональда на чолі корпусу. Відзначився при Гольберге, був поранений при Кацбахе і важко поранений в «Битві народів» при Лейпцігу (18.10.1813). Через поранення покинув армію і 2 листоп. прибув у Париж. 29 груд. був призначений командувачем резервом в Парижі (дивізії ген. Рікара і Дюфура), січ. 1814 його частини увійшли до складу 2-го корпусу. В 1814 році в бою при Мері-сюр-Сен відкинув атакували його війська ген. М. В. Платова. Відзначився в боях при Бриене, Ла-Ротьере, Ногенте, Монтро. 18 лют. Наполеон наказав Ж. прийняти від потрапив в опалу маршала Віктора 2-й корпус. Провів ряд успішних операцій, а потім виступив (у числі інших командувачів) прихильником зречення імператора. 12.5.1814 направлений в Гамбург граф д’артуа. Був обсипаний милостями Бурбонів. З 25.2.1815 генерал-інспектор піхоти 5-го військового округу. Під час «Ста днів» встав на бік імператора і 31.3.1815 був призначений головнокомандуючим 4-му обсервационным корпусом в Мозелі (3-й і 4-й військові округи). З 2.6.1815 пер Франції. У червні 1815 командував 4-м корпусом в Армії Бельгії. 15 червня почав рух до мостів у Шатле, але в цей момент ситуація ускладнилася тим, що командир його головнойдивизии ген. Бурмон втік до супротивника. Успішно бився при Линьи, після чого його корпус увійшов до складу групи військ маршала Е. Груші. Під час битви при Ватерлоо (18.6.1815) безуспішно намагався переконати Груші змінити напрям і йти до Ватерлоо, звідки було чути артилерійська канонада. У той же день був важко поранений у бою при Вавре. При 2-й Реставрації 12.8.1815 поїхав до Бельгії. У 1817 р. повернувся в Париж і 30.12.1818 був звільнений у відставку. У січ. 1827 обраний членом Палати депутатів; примкнув до опозиції. Взяв активну участь у Липневій революції 1830 і 11 серп. був призначений військовим міністром, а 17 серп. отримав звання маршала Франції. 4.8.1831 очолив «Армії вторгнення», на чолі якої відбив наступ голландської армії до Бельгії. У 1832 змусив капітулювати голландську армію в Антверпені. З 11.2.1833 пер Франції. 18.7—19.10.1834 знову обіймав посаду військового міністра і в тому ж році недовго був прем’єр-міністром. 4.2.1836-11.12.1838 і 21.10.1842-25.2.1848 Великий канцлер Почесного Легіону. З 11.12.1842 головнокомандувач Національної гвардії. З 26.1.1852 сенатор.