Едмунд Айронсайд

Фотографія Едмунд Айронсайд (photo Edmund Ayronsayd)

Edmund Ayronsayd

  • День народження: 06.05.1880 року
  • Вік: 79 років
  • Місце народження: Едінбург, Великобританія
  • Дата смерті: 22.09.1959 року
  • Громадянство: Великобританія
  • Оригінальне ім’я: Едмунд Вільям Айронсайд
  • Original name: Edmund William Ayronsayd

Біографія

Британський фельдмаршал, барон.

Народився в Единбурзі в сім’ї військового хірурга Вільяма Айронсайда. Освіту здобув у Тонбриджской школі і Королівської військової академії в Вулвіча. Служив в артилерії. Брав участь в Англо-бурській війні, займався розвідкою. Став прообразом шпигуна Річарда Ханнея в романі Дж. Бухана «Тридцять дев’ять кроків». Учасник 1-ї світової війни, служив у штабі 6-ї і 4-ї канадських дивізій, в 1918 командував 99-й бригадою у Франції.

З 17.11.1918 командувач, з 4 березня по 14 листопада 1919 головнокомандувач військами Антанти в Архангельську. Війська під його командуванням не вели великих військових дій проти червоної армії. Траплялися бої проходили в основному з ініціативи місцевих селян, які повстали проти більшовиків і просили допомоги у інтервентів.

1.3-16.5.1920 глава британської військової місії в Східній Угорщині. З 4.7.1920 командувач Исмидскими військами (Іран), з 23.8.1920 за 7.7.1921 — Північно-перськими військами (у складі Месопотамських експедиційних сил). Чинячи тиск на перського шаха домігся звільнення всіх російських офіцерів з Перської козачої бригади і призначення її командиром Реза Пехлеві. У 1921 брав участь в організації перевороту, в ході якого Реза Пехлеві змістив колишнього шаха і став правити Персією.

З 1 травня 1922 по 30 квітня 1926 — комендант штабного коледжу в Кемберли. З 1 жовтня 1926 по 25 жовтня 1928 — командир 2-ї дивізії. З 21 листопада 1928 — командувач Меератским районом в Індії. 1.6.1931-19.9.1933 лейтенант Лондонського Тауера. З 4 жовтня 1933 по 15 березня 1936 генерал-квартирмейстер Індійської армії. З 12.4.1936 за 26.9.1938 головнокомандувач Східним командуванням. Одночасно в 1937-1940 генерал-ад’ютант Його Величності. З 5.11.1938 генерал-губернатор і головнокомандувач в Гібралтарі. З 1.7.1939 генерал-інспектор закордонних військ. 4 вересня 1939 призначений начальником ИмперскогоГенерального штабу.

У 1941 році він був відправлений у запас з пожалуванням баронського титулу, ставши першим бароном Айронсайдом. Помер у Лондоні в 1959 році.

Література

Archangel, 1918-1919 (Constable, London, 1953);

James Eastwood, General Ironside (Pilot Press, London, 1940);

Andrew Soutar, With Ironside in North Russia (Hutchinson & Co, London, 1940); edited by Roderick MacLeod and Denis Kelly, * The Ironside diaries, 1937-1940 (Constable, London, 1962); edited by 2nd Baron Ironside (son),

High road to command: the diaries of Major General Sir Edmund Ironside, 1920-1922 (Leo Cooper, London, 1972)