Дзисабуро Одзава

Фотографія Дзисабуро Одзава (photo Dzisaburo Ozawao)

Dzisaburo Ozawao

  • День народження: 02.10.1896 року
  • Вік: 70 років
  • Дата смерті: 09.11.1966 року
  • Громадянство: Японія

Біографія

Одзава (Ozawao) Дзисабуро (2.10.1896, Міядзакі, поблизу Нагасакі — 9.11.1966), японський військово-морський діяч, віце-адмірал(15.11.1945).

Освіту здобув у Військово-морському училищі (1909) і Військово-морської академії. Був одним з найбільш перспективних і широко мислячих японських адміралів, прихильник посилення ролі морської авіації. Службу почав 19.11.1909 мічманом на крейсері «Сойя». З 1925 старший торпедний офіцер на лінійному кораблі «Конго». З 1926 служив у штабах різних флоту. В февр.-листоп. 1930 здійснив поїздку в Європу і США. З 1.12.1930 командир загону есмінців. У 1931-32 інструктор Військово-морської академії. З 15.11.1934 командир важкого крейсера «Майя», з 28.10.1935 за 1.12.1936-лінійного корабля «Ха-руна». З 18.2.1937 Начальник Об’єднаного штабу і 1-го флотів, з 15.11.1937 командир 8-ї ескадри крейсерів, з 15.11.1938 начальникторпедной школи. З 1.11.1940 командир 3-ї крейсерській ескадри, з 6.9.1941 директор Військово-морської академії. 18.10.1941 призначений командувачем тільки що створеним Південним експедиційним флотом і його головною ударною силою — Малайским оперативним з’єднанням. 1.3.1942 на базі Південного флоту під командуванням О. був сформований 1-й Південний експедиційний флот. 10.12.1941 потопив у Сіамській затоці літаки морської авіації лінкор «Принц оф Уельс» і лінійний крейсер «Ріпалс», звівши нанівець британське морську присутність у цьому регіоні. Брав участь у проведенні операцій в Південно-Китайському морі, в окупації Суматри і Яви (січ. — березень 1942). З 14.7.1942 змінив адмірала Т. Нагумо на посаді командувача мобільним (авіаносних) флотом. З 11.11.1942 командувач 3-м флотом. 7-16.4.1943 провів успішну операцію у Порта-Морсбі (Нова Гвінея). Після того, як на базі 2-го і 3-го флотів був сформований 1-й маневрений флот, О. 1.3.1944 був призначений командувачем (залишаючись також на чолі 3-го флоту). З 1944 цей флот став головною ударною силою японського Об’єднаного флоту, і О. фактично став вищим японським військово-морським командиром. Командував флотом .у битві біля Маріанських островів 19.6.1944. В бою спочатку був потоплений його флагман — авіаносець «Тайхо» (а потім авіаносець «Секаку»), крім того, О. втратив 340 літаків. О. допустив помилку, не організувавши швидкого відходу флоту, і на наступний день були виведені з ладу авіаносці «Дзуйкаку», «Хіе» і «Дзуейе». Від цієї поразки японський авіаносний флот не зміг оговтатися вже до кінця війни. О, подав у відставку, але вона не була прийнята. У битві 24.10.1944 в затоці Лейте О. діяв блискуче, виконуючи роль приманки для американського флоту, але його успіх не був використаний командуванням. 15.11.1944 відкликано в Японії. З 18.11.1944 за 19.5.1945 1-й заступник начальника Морського Генштабу і директор Військово-морської академії. 20.5.1945 командувач Об’єднаним флотом адмірал С. Тоеда був призначений начальником Морського Генштабу, а О. зайняв посади командувача ВМФ, Об’єднаним та Эскортным флотами. Вважався одним з найбільш здібних японських флотоводців. 10.10.1945 вийшов у відставку.