Дюгем Дюэм

Фотографія Дюгем Дюэм (photo Diugem Diuem)

Diugem Diuem

  • Дата смерті: 20.06.1815 року
  • Рік смерті: 1815
  • Громадянство: Франція

    Біографія

    Граф (21.2.1814), дивізійний генерал (8.11.1794). Під час революції вступив у 1789 в Національну гвардію в своєму кантоні. 29.9.1791 обраний капітаном 2-го батальйону волонтерів департаменту Рона і Луара.

    Під час революційних воєн бився в арміях Півночі (1792-94). З 26.10.1792 підполковник і командир 4-го геннегауского батальйону. 7.10.1793 представники Комітету громадського порятунку справили Д. прямо на полі бою в бригадні генерали (затверджено 12.4.1794). З 20.1.1794 командир 3-ї бригади дивізії ген. Фроментина. 9.5.1794 очолив авангард дивізії ген. Десардина, потім служив у різних дивізіях (в т. ч. у Клебера). Учасник боїв при Флерюсе і Маастрихті. З 25.12.1794 командир 5-ї дивізії Самбро-Маасской армії. У 1795 воював в армії Брестського узбережжя, потім командував дивізіями в Рейнсько-Мозельської, а в 1798-99 Італійської та Неаполітанської арміях. З 6.12.1798 командувач правим крилом (3-я дивізія) армії ген. Шампиниона. В февр. 1799 призначений командувачем в провінції Поїли. З червня 1799 в Альпійській армії. 15 сент. замінив Шампиона на посаді командувача Альпійської армією. Прославився перемогою при Пиньероле 29.10.1799. 19.4.1800 призначений заступником головнокомандувача резервною армією, а через 2 дні під його командування передані дивізії ген. Луазона і Буде. З 5.7.1800 командир резервного корпусу (дивізії ген. Миолиса і Рошамбо) армії, Массена. З 15.9.1800 заступник ген. Ожеро в Галло-батавской армії. Брав участь у битвах при Бург-Эбербахе і Бамберзі. З 19.09.1801 командувач 19-м військовим округом в Ліоні.

    20.09.1805 отримав у командування 4-ю дивізію Італійської армії. Брав участь у битвах при Вероні і Сен-Мішель. Його дії при Кальдиеро 30.10.1805 заслужили високу оцінку сучасників. В кінці жовтня 1805 окупував Істрію. З 11.12.1805 командир дивізії 8-го корпусу маршала Массена у складі Великої армії. З 20.12.1806 командир 3-го корпусу Армії Неаполя. У червні 1806 королем Неаполя призначений командувачем в Пьомбіно. 30.9.1807 відкликаний у Францію і 27.1.1808 призначений командиром дивізії в Піренеях. На чолі слабкого корпусу увійшов в Іспанію з дозволу іспанського уряду. 29.2.1808 обманом зайняв замок в Барселоні. У червні 1808 його корпус (близько 13 тис. чол.) діяв у Каталонії. В липні 1808 був відбитий від Херони і потім на 4 місяці замкнений з військами в Барселоні. З 1 лют. з 31 груд. 1808 — головнокомандувач. В февр. вступив в Каталонію, 29 лют. окупував фортеця Барселона, 10 червня розбив іспанські війська при Лобрегате. З 7.9.1808 губернатор Барселони. В февр. 1810 вступив у конфлікт з франц. дипломатами і заарештував франц. консула. Його дії викликали міжнародний скандал і 24.2.1810 йому було наказано в24 години покинути формально суверенну Іспанію. 2.12.1813 призначений командувачем в Кілі. З 25 груд. командир 3-ї дивізії 2-го корпусу маршала Віктора. Воював в Лотарингії і Шампані; учасник боїв за Сен-Ді, Сен-Дізьє, Ла-Ротьере, Монтеро, Деланкуре, Барсі. Після зречення Наполеона 01.06.1814 призначений генерал-інспектором піхоти. Після висадки Наполеона у Франції спрямований 19.3.1815 у підпорядкування герцога Беррійського. Перейшов на бік імператора і 2.6.1815 отримав звання пера Франції. З 11.6.1815 командир 11-ї дивізії 3-го корпусу. 8 червня під його командуванням об’єднані 1-я і 2-я дивізії Молодої гвардії. Брав участь в битві при Лигни. При Ватерлоо атакував позиції корпусу Бюлова при Планшенау і спочатку мав успіх, але потім був розбитий. Наприкінці битви Д. був важко поранений і узятий в полон. Помер у в’язниці від ран.