Дмитро Заїкін

Фотографія Дмитро Заїкін (photo Dmitry Zaikin)

Dmitry Zaikin

  • День народження: 29.04.1932 року
  • Вік: 84 роки
  • Місце народження: село Катеринівка Сальського району Ростовської області, РРФСР, Росія
  • Громадянство: Росія

Біографія

Досвіду космічних польотів не має.

Статус — космонавт-випробувач, 1-й набір ВВС.

Дата і

  • Місце народження:

    Народився 29 квітня 1932 року в селі Катеринівка Сальського району Ростовської області РРФСР.

    Освіта та наукові звання:

    У липні 1948 року закінчив 7 класів у школі селища конярського радгоспу їм.М.В.Фрунзе Сальського району Ростовської області.

    У 1951 році закінчив 10-ю Ростовську спецшколи ВПС.

    У 1951 — 1952 роках провчився один курс в Армавірському військовому авіаційному училищі льотчиків (ВАУЛ).

    У 1955 році закінчив Фрунзенське ВАУЛ 73-ї Повітряної армії (ВА) Туркестанського ВО з кваліфікацією «військовий льотчик-винищувач».

    З 1 вересня 1961 по 6 січня 1968 проходив навчання у Військово-повітряної інженерної академії (ВВИА) ім.Н.Е.Жуковського. По її закінченні отримав кваліфікацію «льотчик-інженер-космонавт».

    Професійна діяльність:

    З 27 жовтня 1987 року працював слюсарем по контрольно-вимірювальним приладам і автоматиці 1-го управління ЦПК.

    З 30 вересня 1988 року працював інженером-електриком 1-го управління ЦПК. Брав участь у підготовці космонавтів до проведення наукових експериментів. З 1996 року перебуває на пенсії.

    Військова служба:

    З 24 лютого 1955 року служив льотчиком 439-го винищувального авіаційного полку (ІАП) 50-ї Повітряної армії (ВА) Дальньої авіації.

    З 26 травня 1957 року служив льотчиком 163-го ІАП 144-ї винищувальної авиационнойдивизии (ІАД) (12 серпня 1957 року перетворений у 163-й ІАП 2-ї лінії 144-ї ІАД 2-ї лінії) 26 ВА.

    З 5 листопада 1957 року служив старшим льотчиком 968-го ІАП 1-ї лінії 95-ї ІАД 26-ї ВА Білоруського ВО.

    Після відрахування з загону космонавтів з жовтня 1969 з серпня 1987 року служив на різних посадах в ЦПК.

    27 серпня 1987 року наказом МО був звільнений в запас за віком.

    Військове звання:

    Лейтенант (29.12.1954).

    Старший лейтенант (19.07.1957).

    Капітан (09.05.1960).

    Майор (19.11.1962).

    Підполковник (03.06.1965).

    Полковник (07.07.1972), з 27.08.1987 — полковник запасу.

    Служба в загоні космонавтів ЦПК:

    16 грудня 1961 року був призначений на посаду космонавта і отримав кваліфікацію «космонавт ВВС». З 16 січня 1963 року був космонавтом загону космонавтів ЦПК ВВС.

    14 березня 1966 був призначений на посаду космонавта 1-го загону 1-го ЦПК.

    З 30 квітня 1969 року був космонавтом загону космонавтів 1-го відділу 1-го управління.

    25 жовтня 1969 року був відрахований із загону космонавтів за станом здоров’я.

    З 25 жовтня 1969 року служив провідним інженером з підготовки космонавтів 1-го відділення 1-го відділу 1-го управління 1-го НДІ ЦПК ВВС.

    З 9 червня 1970 року служив заступником командира загону слухачів-космонавтів і одночасно (в порядку виключення) інструктором-космонавтом 1-го НДІ ЦПК.

    З 30 квітня 1974 року служив заступником командира загону слухачів-космонавтів 1-го управління.

    З 20 травня 1976 служив провідним інженером-випробувачем 1-го відділення 5 відділу (з 21 червня 1982 року — 3-го відділення 5 відділу), з 1 жовтня 1986 року — 3-го відділення 15-го відділу 1-го управління 1 НДІ ЦПК. Займався підготовкою космонавтів до технічним і технологічним експериментам. Звільнений в запас за віком 27 серпня 1987 року, виключений зі списків частини 9 жовтня 1987 року.

    Космічна підготовка:

    25 березня 1960 року наказом Головкому ВПС №363 зарахований слухачем-космонавтом в загін космонавтів ЦПК ВВС.

    З квітня 1960 по грудень 1961 року пройшов общекосмическую підготовку (ОКП). За програмою теоретичної підготовки вивчав системи і матеріальну частину КК «Восток». 3 квітня 1961 року успішно склав випускні іспити з теоретичної частини ОКП, після чого продовжив тренування. Під час одного з парашутних стрибків у нього розірвався купол основного парашута. Після тривалого падіння йому вдалося відкрити запасний парашут і благополучно приземлитися. По завершенню тренувань 16 грудня 1961 року був зарахований на посаду космонавта ЦПК ВВС.

    З 15 січня по березень 1965 року проходив підготовку в якості командира дублюючого екіпажу КК «Восход-2», разом з Євгеном Хруновым. Під час старту КК «Восход-2» 18 березня 1965 року був дублером командира корабля.

    З травня 1965 по 1966 рік проходив підготовку в якості командира екіпажу КК «Восход» (ЗКД) за програмою «Вихід» у складі групи.

    З вересня 1966 по травень 1968 рік проходив підготовку за програмою 7К-ВІ в складі групи. У травні 1968 року був відсторонений від підготовки за станом здоров’я.

    Класність:

    Військовий льотчик 3-го класу (16.04.1958 ).

    Інструктор парашутно-десантної підготовки (ПДП) ВВС (16.01.1962).

    Спортивні досягнення:

    Має 2-й розряд з гімнастики (1951).

    Нагороди:

    Нагороджений орденом Червоної Зірки (17 червня 1961), і 11-ю медалями.

    Сімейне положення:

    Батько — Заікін Олексій Гаврилович, (1912 – 12.12.1942), старший лейтенант артилерії, загинув у Сталінградській битві.

    Мати — Заїкіна (Гриненко) Зінаїда Василівна, (08.11.1911 — 04.08.1997), колгоспниця.

    Вітчим — Криворотова Анатолій Кононович, (25.12.1909 — 24.10.1998), тракторист, шофер.

    Дружина — Заїкіна (Сухорябова) Тетяна (Довенарда) Володимирівна, рід. 10.08.1941, коректор в редакції, інструктор з кадрів відділення міліції Зоряного містечка.

    Син — Заікін Андрій Дмитрович, рід. 05.09.1962, співробітник міліції.

    Син — Заікін Денис Дмитрович, рід. 13.03.1971, співробітник міліції.

    Захоплення:

    Робота по дереву.