Адам Нейперг

Фотографія Адам Нейперг (photo Adam Neipperg)

Adam Neipperg

  • День народження: 08.04.1775 року
  • Вік: 53 роки
  • Місце народження: Відень, Австрія
  • Дата смерті: 22.02.1829 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Граф, фельдмаршал-лейтенант (20.10.1813). З давнього вюртемберзького аристократичного роду, відомого з ХШ ст. Син Леопольда Йозе-фа Пейперга, зведеного 5.2.1726 в графське гідність Священної Римської імперії, і Людовики графині Нацфельд-Вильденбрух.

Онук фельдмаршала австрійської армії. У 1789 навчався в Карлсруе та Штутгарті. Взимку 1790/91 вступив в гусарський полк графа Хадика (потім 6-й Бланкенбургский). У 1791 брав участь у військових діях в Нідерландах. В 1792-94 у складі 21-го та 23-го полків воював проти французів і за відзнаку отримав чини фенриха, лейтенанта і обер-лейтенанта. Учасник боїв при Жемаппе (6.11.1792), Ватиньи (15-16.10.1792), Самьре (11-12.5.1793) і т. д. В боях в 1794 був важко поранений, втратив палець на правій руці і праве око. Проявив себе хоробрим офіцером. У кампанію 1799 воював в італії. По закінченні військових дій переведений майором Генерал-квартирмейстер-штаб. У 1799-1801 служив у штабі дивізії ген. Ф. Вукасовича, а потім корпусу ген. Кейма. З 31.7.1804 підполковник 2-го уланського полку, 1.6.1805 переведений в 1-й гусарський полк. Брав участь у битвах при Кальдиеро (30.10.1805), Ізонцо (15.11.1805), Ідріі (26.11.1805) та ін. В 1806 проведений в полковники, з жовт. 1806 по окт. 1808 служив у кирасирском полку Соммарики на кардонной лінії Віслі. У 1809 генерал-ад’ютант армії ерцгерцога Фердинанда, що діяла в Галичині. З липня 1811 надзвичайний посланник і повноважний міністр у Стокгольмі. Багато зробив для того, щоб домогтися приєднання Швеції до антифранцузької коаліції. У 1813 разом зі шведською армією висадився в Європі і потім прибув у штаб-квартиру фельдмаршала К. Шварценберга і отримав у командування 2-ю легку дивізію на саксонсько-сілезької кордоні. Бився при Лейпцигу, потім в Італії. 11.1.1814 підписав мирний договір з В. Мюратом, після чого брав участь у кампанії у Франції. З 31.5.1814 2-й шеф 3-го гусарського полку. В липні 1814 приставлений до дружини Наполеона ерцгерцогині Марії Луїзі,зблизився з нею. У 1815 командував авангардом австрійських військ, що діяли в Італії проти Мюрата. Після перемоги обіймав посаду губернатора Неаполя. Потім був призначений австрійським імператором головнокомандуючим військами і міністром закордонних справ герцогства Пармського, яке було передано дружині Наполеона — Марії Луїзі (12.3.1791 — 17.12.1847), за лучившей титул герцогині Парми, Пьянченцы і Гуасталлы. Після смерті Наполеона Н. вступив з Марією Луїзою в органатический шлюб. Їхній син Вільгельм (9.8.1821 — 07.04.1895) 31.8.1861 отримав титул князя фон Монтенуово.