Йозеф Томко

Фотографія Йозеф Томко (photo Jozef Tomko)

Jozef Tomko

  • День народження: 11.03.1942 року
  • Вік: 74 року
  • Місце народження: Удавск, Італія
  • Громадянство: Італія

Біографія

Словацький куріальний кардинал. Титулярний архиєпископ Доклеи з 12 липня 1979. Генеральний Секретар Всесвітньої Синоду Єпископів з 12 липня 1979 по 24 квітня 1985. В. о. префекта Конгрегації Євангелізації Народів з 24 квітня по 27 травня 1985. Префект Конгрегації Євангелізації Народів і великий канцлер Папського Урбанианского Університету з 27 травня 1985 по 9 квітня 2001. Голова Папської Комітету з Міжнародних Євхаристійним Конгрессам з 23 жовтня 2001 року по 1 жовтня 2007. Кардинал-диякон з дьяконством Gesù Buon Pastore alla Montagnola з 25 травня 1985. Зведений у кардинали-священики з титулом церкви S. Sabina з 29 січня 1996.

Йозеф Томко народився 11 березня 1924 року в селі Удавске, недалеко від містечка Гуменне, у Чехословаччині (сучасна Словаччина). Він навчався на теологічному факультеті Братислави, і потім подорожував в Рим, щоб вчитися в Папському Латеранському Athenaeum і Папському Григоріанському Університеті, де він отримав свої докторантури в богослов’ї, канонічному праві і соціальних науках.

Священик

Томко був висвячений на священика 12 березня 1949, рукоположення провів Луїджі Тралья — титулярний архиєпископ Чезареи ді Палестини, намісник Риму. Пасторська робота в Римі і Порто і Санта-Руфіна в 1950-1979. З 1950 по 1965, він служив віце-ректором а пізніше ректором Папської Nepomucenum Колегії. Він також викладав у Міжнародному університетському Pro Deo з 1955 до 1956. Томко було піднято до рангу Таємного внештаного камергера 5 грудня 1959 і 3 серпня 1963, і вступив на службу Римської Курії в 1962 році, в якості помічника в секції заборонених книг Священної Конгрегації Доктрини Віри.Щодо більш поблажливих заходів, прийнятих проти дисидентських богословів, він зазначив, «електричний стілець і газова камера — не більше».

Томко став почесним прелатом Його Святості 17 червня 1970, і професором у своїй alma mater Папському Григоріанському Університеті протягом цього самого року. На додаток до своїх академічних обов’язків, він був призначений заступником секретаря Священної Конгрегації у справах Єпископів в 1974. Він також співзасновником релігійного часопису Інституту Святих Кирила і Мефодія в Римі.

Єпископ

12 липня 1979, Томко був призначений Генеральним секретарем Світового Синоду Єпископів та титулярним архієпископом Доклеи папою римським Іоанном Павлом II. Його єпископську ординацію, в Сикстинській капелі, провів 15 вересня 1979 безпосередньо Іоанн Павло II, якому допомагали, у співслужінні, Едуардо Мартінес Сомало — титулярний архиєпископ Тагасте, заступник Державного Секретаря Святого Престолу і Ендрю Грегорі Грутка — єпископ Гарі, США. Пізніше 24 квітня 1985 Томко був назачен про-префектом Конгрегації Євангелізації Народів.

Кардинал

Префект Конгрегації

Іван Павло ІІ підніс його до кардинали-диякони з дьяконством Gesù Buon Pastore alla Montagnola на консисторії від 25 травня 1985. 27 травня, Томко був підвищений, щоб стати повним префектом конгрегації (відомство одного разу стало відомо як «червоний тато» за ступенем його впливу) і таким чином Великим Канцлером Папського Урбанианского Університету. В період його терміну перебування, кардинал став близькою довіреною особою папи Івана Павла II, і служив спеціальним папським посланцем на кількох релігійних святкуваннях і події в безлічі різних країн. Він був названий членом предсинодального Ради для спеціального Синоду азіатських єпископів у вересні 1995. Після десяти років постійного перебування в сані кардинала-диякона, він був зведений в сан кардинала-священика (з титулом титулярной церкви S. Sabina) 29 січня 1996.

Передголова Папської Комітету з Міжнародних Євхаристійним Конгрессам

23 жовтня 2001 Томко був призначений головою Папської Комітету з Міжнародних Євхаристійним Конгрессам, завершуючи свій довгий шістнадцятирічний термін перебування на посаді префекта Конгрегації Євангелізації Народів. На цій посаді, він очолював делегацію Святого Престолу на міжрелігійному конгресі в Астані, Казахстан, з 23 вересня по 24 вересня 2003. Він втратив право брати участь у будь-яких майбутніх папських Конклавах після досягнення нею восемьдесятлетнего віку 11 березня 2004.

Після смерті Іоанна Павла II

По смерті Івана Павла II 2 квітня 2005, Томко і всі головні посадові особи Ватикану, згідно з традицією, автоматично втратили свої пости в період Sede Vacante. Пізніше, 21 квітня, він був повторно затверджений головою Папської Комітету з Міжнародних Євхаристійним Конгрессам папою римським Бенедиктом XVI. Кардинал Томко покинув свій пост голови 1 жовтня 2007.