• Вік: 53 роки
  • Місце народження: Кіркенес, Норвегія
  • Громадянство: Норвегія

Біографія

Знаменитий норвезький лижник, триразовий олімпійський чемпіон, дворазовий чемпіон світу.

Ульванг народився в одному із самих північних міст світу — в невеликому Кіркенесі, який знаходиться на 400 км на північ від полярного кола і всього в 8 км від норвезько-російського кордону. Вегард з юних років здійснював тривалі лижні переходи, а з віком захопився різними екстремальними подорожами, включаючи сходження на арктичні піки, подорожі по Алясці, походи слідами легендарного Фрітьофа Нансена в Гренландії.

Перші успіхи на світовій арені (1987-88)

Тим не менш, це не завадило йому стати дуже успішним спортсменом — свою першу нагороду з чемпіонатів світу Ульванг привіз зі свого першого ж турніру — у 1987 році в Оберстдорфе, де він завоював бронзу в естафеті 4х10 км

Олімпіада в Калгарі (1988)

В наступному році Вегард завоював бронзу на Олімпіаді в Калгарі, посівши третє місце в гонці на 30 км слідом за радянськими лижниками Олексієм Прокуроровым і Володимиром Смирновим. Також він зайняв 4-е місце в гонці на 50 кілометрів, поступившись зайняв 3-е місце швейцарцю Енді Грюненфельдеру більше 30 секунд.

Вершина спортивної кар’єри (1989-93)

У 1989 році Ульванг виграв 50-кілометрову гонку на знаменитому Лижному фестивалі в Холменколлені, а в 1991 і 1992 роках зумів повторити свій успіх, ставши останнім на сьогоднішній день триразовим переможцем цього змагання, що проводиться з 19-ого століття. У 1990 році лише перемога великого шведа Гунде Свана не дозволила Ульвангу виграти це змагання 4 рази поспіль, що не вдавалося нікому вже більше 80 років — з часів знаменитого але

рвежца Торлейфа Хауга, триразового олімпійського чемпіона і шестиразового переможця 50-кілометрової гонки в Холменколлені в 1918-24 роках.

У 1989 році з чемпіонату світу в Лахті Ульванг привіз 2 індивідуальні нагороди — «срібло» в гонці на 30 км (першим став Володимир Смирнов) і бронзу на дистанції 15 км В 1991 році Ульванг вперше став чемпіоном світу в італійському Валь ді Фиемме Вегард переміг у складі естафетної четвірки (разом з Ойвіндом Сканесом, Тер’є Ланглі і Бьорном Делі). Норвежці випередили стали другими шведів майже на 2 хвилини.

Олімпіада в Альбервіллі (1992)

У 1992 році на Олімпіаді в Альбервіллі Вегард Ульванг став одним з кращих спортсменів XVI зимових Ігор, зумівши завоювати 3 золоті медалі.

10 лютого 1992 року Ульванг переміг у першій гонці Олімпіади на дистанції 30 км класичним стилем, на 46 секунд випередивши свого товариша по команді Бьорна Делі і більш ніж на хвилину третього призера, іншого норвежця Тер’є Ланглі.

Через 3 дні Вегард переміг вже в гонці на 10 км класичним стилем, випередивши більш ніж на 20 секунд італійця Марко Альбарелло і шведа Крістера Майбака. Після цього Вегард вважався головним фаворитом і в гонці переслідування за системою Гундерсена на 15 км вільним стилем, де враховувалися результати гонки на 10 км класикою. Однак вільний стиль ніколи не був «коником» Ульванга і він показав лише 13-е «чистий» час на цій дистанції, але його солідний гандикап дозволив йому зайняти 2-е місце услід за Бьорном Делі, який з

овершил вражаючий ривок з 4-ого місця після гонки на 10 км і виграв гонку переслідування майже з хвилинним перевагою. Ульванг ж був змушений запекло битися на фініші з італійцем Джорджіо Ванцетта (майбутнім олімпійським чемпіоном в естафеті), Марко Альбарелло і знаменитим шведом Торгні Могреном, показав 2-ое «чистий» час у гонці переслідування.

18 лютого норвезька естафетна команда (Тер’є Ланглі, Ульванг, Крістен Шьелдал і Бьорн Делі) впевнено перемогла в естафеті, майже на півтори хвилини випередивши італійців.

За підсумками 1992 року Вегард Ульванг був визнаний кращим спортсменом року в Норвегії.

Останнє золото в Фалуне

В лютому 1993 року Ульванг приїхав на чемпіонат світу в шведський Фалун в ранзі одного з головних фаворитів. У першій гонці на 30 км Ульванг виграв срібло, програвши трохи більше 20 секунд Бьорну Делі. На дистанції 10 км класичним стилем Ульвангу не вистачило для перемоги 6,5 секунд — Вегард залишився третім слідом за Стуре Сивертсеном і Володимиром Смирновим.

26 лютого збірна Норвегії перемогла в естафеті 4х10 км (Сивертсен, Ульванг, Ланглі і Делі) на 10 секунд випередивши команду Італії. Це було останнє золото для Ульванга на міжнародній арені.

Олімпіада в Ліллехаммері (1994)

На іграх в Норвегії триразовому олімпійському чемпіону Вегарду Ульвангу була довірена честь виголосити на церемонії відкриття Олімпійську клятву від імені спортсменів.

З початком змагань стало ясно, що Ульванг знаходиться в далеко не такою блискучою формою,

як 2 роки тому. Ульванг лише раз зумів пробитися до вісімки кращих в індивідуальних перегонах — він став 7-м на дистанції 10 км класичним стилем.

22 лютого 1994 року відбулася естафетна гонка. Ульванг звично виступав на 2-ом «класичному» етапі, прийнявши естафету від Стуре Сивертсена. Після Ульванга втік Томас Альсгорд, а на останньому етапі п’ятикратний до того часу олімпійський чемпіон Бьорн Делі. Однак збірна Італії всю гонку вела відчайдушну боротьбу з норвежцями і на фінішну пряму Бьорн Делі і Сильвіо Фаунер викотили разом. В результаті потужного спурту Фаунера Італія зуміла вирвати перемогу у здавалися непереможними норвежців і стати олімпійським чемпіоном в естафеті.

Через 4 роки у Нагано норвежці зуміли взяти реванш — Томас Альсгорд вирвав перемогу на фініші у Фаунера, однак у тій збірній Норвегії місце пішовшого Ульванга зайняв вже Ерлінг Йевне.

Після закінчення спортивної кар’єри

Після закінчення кар’єри Ульванг присвятив себе своїм улюбленим захопленням — різних подорожей по важкодоступних куточках планети. Один з найкращих друзів Ульванга — його давній суперник на лижних трасах Володимир Смирнов. Дружить Вегард і з росіянином Олексієм Прокуроровым.

У сфері бізнесу Вегард створив власну лінію спортивного одягу (звичайно, з ухилом на зимові види спорту). Бере участь він і в телевізійних передачах про подорожі.

25 травня 2006 року Вегард Ульванг був призначений председаталем ради виконавчого комітету з лижних гонок Міжнародної федерації лижного спорту.