• Вік: 43 роки
  • Громадянство: Норвегія

Біографія

Норвезький футболіст, нападник, гравець англійського клубу «Манчестер Юнайтед», тренер.

Уле-Гуннар Сульшер (норв. Ole Gunnar Solskjær, прізвище також іноді транслітерується без урахування норвезького вимови як Сольск’яер, а ім’я як Оле; народився 26 лютого 1973) — норвезький футболіст, нападник, гравець англійського клубу «Манчестер Юнайтед», тренер. Алекс Фергюсон зазвичай випускав Сульшера на поле в стартовому складі, а на заміну у другому таймі, після чого Сульшер вдало включався в гру і нерідко забивав важливі голи. Цим легендарний норвежець заробив собі прізвисько «Суперзапасной» і «Убивця з обличчям немовляти».

Оле Гуннар Сульшер народився у Крістіансанд, Норвегія, 26 лютого 1973 року. У дитинстві Сульшер займався боротьбою. Його батько Ойвинд Сульшер — чемпіон Норвегії з класичної боротьби 1966-71 рр. В дитинстві був уболівальником англійського «Ліверпуля». Після гри на перших порах в третьому футбольному дивізіоні за клуб «Klausenengen FK», у 1995-му він перейшов в клуб «Мьольде», який виступає у вищому дивізіоні норвезького чемпіонату. Оле забив 31 гол в 42 матчах за «Мельде».Своєю грою він заробив собі місце в збірній, це було незадовго до того, як він почав привертати до себе інтерес найбільших клубів з усієї Європи. Його називали норвезьким Аланом Ширером.

Влітку 1996-го тренер «Манчестер Юнайтед» Фергюсон заплатив 1.5 мільйона фунтів за контракт з Сульшером. Оле практично відразу знайшов себе в новій команді, відзначившись вже у своєму дебютному матчі за «Юнайтед». Свій перший гол за «Юнайтед» Сульшер забив 25 серпня 1996 року в ворота «Блекберна» через шість хвилин після того, як вийшов на заміну. Свій останній гол у кар’єрі норвежець також забив у ворота «Блекберна» 31 березня 2007 рік і теж через шість хвилин після виходу на заміну. Надалі Оле майже постійно грав за основний склад, ставши в результаті у своєму дебютному сезоні з 19 голами кращим бомбардиром команди, 18 з яких він забив у чемпіонаті.

У свій перший сезон в «Юнайтед» він виграв медаль чемпіона Прем’єр-Ліги і допоміг команді у півфіналі Ліги Чемпіонів, коли забив у другій грі з дордмундской «Боруссією», але його гол був зарахований, оскільки суддя угледів «містичне» порушення. В доповнення до цього він був визнаний професіоналами і внесений в список номінантів на приз PFA, як кращий молодий гравець 1997 року.

Початок сезону 1998/99 року було наповнене чутками, що Сульшер покине «Олд Траффорд» після того, як 12-мільйонний контракт з «МЮ» підписав Дуайт Йорк. Але завдяки довірі до нього з боку сера Алекса Фергюсона і підтримці вболівальників, він вирішив залишитися в «Юнайтед» і боротися за своє місце в складі. І хоча його можливості грати були обмежені, і в основному, він виходив на заміну, це не вберегло його від появи в газетних заголовках. Автор переможного гола у драматичному матчі 4-го раунду кубка Англії з «Ліверпулем», Сульшер цілком заслужено удостоївся слави й уваги англійських фахівців, які називали його «Суперзаменой Юнайтед»! Через два тижні Сульшер переписав книги рекордів, знову вийшовши на заміну в матчі проти «Ноттінгем Форест» на «Сіті Граунд», забивши чотири голи у вражаючої перемоги «МЮ» з рахунком 8-1, що стало новим рекордом чемпіонату в гостьових матчах.

У фіналі мюнхенська «Баварія» вела з рахунком 1-0 на «Ноу Камп» у Барселоні практично весь матч, але коли залишалися три хвилини до кінця, Тедді Шерінгем і Оле Гуннар Сульшер,що вийшли на заміни, забили по м’ячу в доданий час і зробили команду Фергюсона чемпіонами Європи, здобувши вольову перемогу з рахунком 2:1.

Ось, що Сульшер говорить про цьому матчі: «Коли Тедді забив, я подумав: «Так!». Я зіграю ще 40 хвилин у фіналі Ліги Чемпіонів! Це буде здорово». «Боротьба

Сезон 1999/2000 не відрізнявся для Сульшера від попередніх, він забив 15 м’ячів, у 20 матчах у стартовому складі, і 21 раз виходячи на заміну. Його ігрова форма неминуче вела до розмов про те, що він покине «Олд Траффорд». «Тоттенхем» і «Лідс» проявляли інтерес до норвезькому нападнику, але в кінці сезону 1999/2000, він виявив бажання залишитися на «Олд Траффорд» до свого 33-річчя.

Сульшер виграв свою четверту медаль чемпіона Англії в сезоні 2001/2002, забивши 13 м’ячів у 47 іграх. У цьому сезоні 2001/02 Оле на пару з Рудом ван Ністелроєм посадили на лавку самих Енді Коула і Дуайта Йорка.

Після невеликої паузи Оле, нарешті, забив свій 100-й м’яч за «Юнайтед» у стартовому матчі сезону 2002/03. Дев’ять голів Сульшера в чемпіонаті допомогли «Юнайтед» обійти довгий час лідирував в сезоні «Арсенал» в останні тижні першості, і виграти свій 15-й чемпіонський титул, який став 5-м для Олі в складі клубу.

Оле — батько двох дітей — сина на ім’я Ноах і дочці по імені Карна, яка народилася у Олі і його дружини Сілдж 3 березня 2003 року.

У вересні 2003 року Сульшер отримав важку травму коліна, незабаром після того, як забив свій 115-й гол у «Юнайтед» в матчі Ліги Чемпіонів з грецьким «Панатінаїкосом». Сезон для Олі практично закінчився, незважаючи на короткочасне повернення в склад команди в кінці чемпіонату, включаючи появу у фінальному матчі кубка Англії проти «Міллуолла», важка травма поставила під загрозу продовження футбольної кар’єри Сульшера.

На початку сезону 2004/05 з’явилися чутки, що кар’єра Оле завершена, але на щастя, це виявилося неправдою. Після ще однієї операції на травмованому коліні і тривалого періоду реабілітації він зумів відновитися. Норвежець повернувся на поле у грі з «Бірмінгемом» 28 грудня 2005 року, який завершився внічию 2:2 та взяв участь ще у 5 матчах. Незважаючи на тривалу відсутність у складі команди Сульшер залишається одним з найулюбленіших гравців «Юнайтед» серед вболівальників, які навіть у його відсутність завжди виспівували на трибунах «Олд Траффорд» його ім’я. Він популярний серед фанів не тільки тому, що став автором переможного гола у фінальному матчі Ліги Чемпіонів-99, але і тому, що єдиний з гравців основного складу надав підтримку вболівальникам в їх боротьбі проти покупки клубу Малькольмом Глейзер.

31 березня 2006 року Сульшер підписав новий контракт з «Юнайтед» до кінця сезону 2008. Переживши ще одну оперцию на коліні, Оле повернувся в стій до початку передсезонної підготовки 2007 року. Сульшер забив дубль у воротаОрландо Пайретс (0:4) голи Престону (2:1), Порту (3:1) і почав свій останній сезон в професійному футболі в хорошому настрої.

На 82-й хвилині матчу проти «Чартольна» Гіггз передав капітанську пов’язку вийшов замість нього Оле Гуннар Сульшеру, і незабаром Оле представився відмінний шанс забити свій перший гол з вересня 2003 року. Сульшер потужним ударом відправив м’яч у сітку після хорошого проходу Саа по лівому флангу. Це привело в захват фанів «Юнайтед».

У матчі Ліги Чемпіонів проти шотландського «Селтіка» (3:2), який вийшов на заміну Оле Гуннар Сульшер вдало зіграв на добиванні, забивши гол у цьому матчі, який став першим для норвежця в Лізі Чемпіонів за останні три роки.

По закінченні сезону Сульшер виграв шосту медаль чемпіона Англії.

В кінці серпня 2007 року, Сульшер оголосив про відхід з футболу. Оле залишився в «Манчестер Юнайтед» і працював у якості тренера нападників.

C сезону 2008/2009 буде працювати тренером резервної команди «Манчестер Юнайтед».

Прощальний матч Оле Гуннара Сульшера відбудеться 2 серпня 2008 року на «Олд Траффорд» проти іспанського «Еспаньола».

Уле Гуннар Сульшер є рекордсменом «Юнайтед» за кількістю виходів на заміну і забитих голів, після того як він вставав з лавки запасних. 150 разів легендарний норвежець виходив на заміну і забив 28 м’ячів. Він також є рекордсменом Англійської Прем’єр-ліги за цим показником. На його рахунку 17 м’ячів у чемпіонаті Англії, забитих після того як він міняв на поле своїх партнерів. У матчі проти «Ноттінгем Форест» у лютому 1999 рік, вийшовши на заміну за 18 хвилин до кінця зустрічі, забив чотири м’ячі у ворота суперника, що є рекордом Англійської Прем’єр Ліги. Вийшовши на заміну у фіналі Ліги чемпіонів у 1999 році, за 15 хвилин до кінця зустрічі, став автором вирішального гола, забитого у ворота Мюнхенської Баварії на останніх секундах зустрічі.

За збірну Норвегії з футболу всього зіграв 67 матчів і забив 23 голи (На 1.05.2007 року).

Перший матч: 26.11.1995 з Ямайкою (1:1)

Улюбленець уболівальників, відданий «Олд Траффорд», Оле Гуннар Сульшер був учасником ЧС-98 у складі збірної Норвегії, де вони зуміли вийти у другий етап змагань.