• Вік: 33 роки
  • Місце народження: Шанхай, Китай
  • Громадянство: Китай

Біографія

Китайський легкоатлет – бігун на 110-метрову дистанцію з бар’єрами. Олімпійський чемпіон і Чемпіон світу.

Лю Сян народився 13 липня 1983 року в Шанхаї, Китай.

У 2004 році його золота медаль зробила спортсмена першим китайським володарем такого роду нагороди. Крім того, Лю – перший атлет з Китаю, який досяг «потрійний коронації» (Світовий чемпіон, Олімпійський чемпіон і Світовий рекордсмен), але, що найцікавіше, він отримав всі три титули одночасно!

Кар’єра

2000 рік

Хоча його тренер Сунь спочатку описував техніку спортсмена аж ніяк не цим епітетом – «жахлива», Лю дебютував на Чемпіонаті світу з легкої атлетики серед юніорів у 2000 р., фінішувавши четвертим у забігу на 110 метрів з бар’єрами.

2001 рік

У травні він переміг у Східно-азіатських іграх в Осаці, Японія з результатом 13.42 сек.

У серпні Лю виграв Всесвітню Універсіаду в Пекіні, Китай, з результатом 13.33 сек.

2002 рік

У липні Лю став володарем срібної медалі на гран-прі змаганнях Міжнародної любительської легкоатлетичної федерації в Лозанні, поставивши Світовий рекорд серед юніорів та азіатський рекорд – 13.12 сек. у забігу на 110 метрів з бар’єрами.

Відразу ж після гонки Лю попросив його героя, Аллена Джонсона, який на той час був першим номером серед спринтерів (з перешкодами), дати йому автограф. Також Лю дав інтерв’ю, висловившись про Олімпійських іграх в Афінах, які повинні були відбутися двома роками пізніше. Спортсмен заявив, що буде задоволений своїми результатами кваліфікаційного забігу лише тоді, коли досягне фіналу змагань. Як факт, Лю пізніше виграв олімпійську золоту медаль.

У тому ж році легкоатлет на дистанції 60 метрів з перешкодами у приміщенні показав результат 7.55 сек., а в 50-тиметровке з пре

пятствиями в приміщенні – 6.52 сек. Однак два цих особистих досягнення Лю не були офіційно визнані ІААФ.

2004 рік

У травні 2004 р. в забігу ІААФ в Осаці, Японія, Лю зумів побити досягнення Джонсона в азіатському та персональний кращому рекордному результаті часу своїми 13.06 сек. Таким чином Лю став героєм якраз напередодні Олімпійських ігор в Афінах.

Спортсмен виграв золоту медаль на Літніх Олімпійських іграх в Афінах 2004 року в забігу на 110 метрів з перешкодами. Він повторив Світовий рекорд Коліна Джексона 1993 року – 12.91 сек., проте допомога попутного вітру в бік Лю склала всього лише 0.3 м/с, тоді як Джексону в 1993-му пощастило куди більше: +0.5 м/с.

Перемога Лю стала ще більш значущою, адже до цього жоден китайський легкоатлет не міг подолати 110-метрівку з перешкодами менш ніж за 13 секунд. Що і говорити, Лю став шостою людиною, якій вдалося подолати цей поріг, тоді як решта п’ять бігунів з цієї шістки були афроамериканцями.

Знаходиться в екстазі Лю одним махом виконав свою обіцянку, яку дав два роки тому своїм співвітчизникам, вдруге ставши переможцем – ігор в Пекіні 2008 р.

Лю став предметом гордості Китаю. Він сказав, що його забіг, приніс всьому Китаю першу (чоловічу) олімпійську золоту медаль у легкій атлетиці «змінив думку про те, що представники Азії не показують гарних результатів у спринтерських гонках». Лю продовжив: «Я хочу довести всьому світу, що азіатські спортсмени можуть бігати дуже швидко».

Лю, 21-річний студент університету ‘East China Normal’, під час його афінського тріумфу ставав об’єктом комерційної війни між спонсорами, охочими отримати вигідного

спортсмена.

Лю закінчив сезон змагань з відмінним результатом – він став четвертим у списку десяти найбільш швидких легкоатлетів за рік. Досягнувши 17 фінальних змагань у бігу на 60 метрів з перешкодами в приміщенні і 110 метрів з перешкодами, він програв лише двічі, обидва рази американцеві Аллену Джонсону. Лю, зростанням 1.89 м і вагою 85 кг, став одним з найбільш високих спортсменом змагань, а також показав захоплюючий біг своїми семимильними легкоатлетичними кроками і триступеневу систему чергування провідних ніг у подоланні перешкод.

2005 рік

У серпні Лю виграв срібну медаль Світового чемпіонату ІААФ в легкої атлетики в Гельсінкі, Фінляндія, фінішувавши з результатом 13.08 сек., програвши лише 0.01 сек. чемпіону Ладжі Дукуре з Франції.

У травні Лю став володарем престижної спортивної премії ‘Laureus World Sports Awards’ як ‘Кращий спортсмен-дебютант року’ за його перемогу на Олімпійських іграх в Афінах у 2004 р.

2006 рік

Лю встановив новий світовий рекорд у забігу на 110 метрів з перешкодами, Супер Гран-прі в Лозанні 11 липня 2006 р., подолавши дистанцію за 12.88 сек. (+1.1 м/с попутний вітер). Рекорд був офіційно затверджений ІААФ. У тій же самій гонці американець Домінік Арнольд зміг побити раніше встановлений рекорд, пробігши 110 метрів з перешкодами за 12.90 сек.

У вересні Лю виграв золоту медаль Фінальних світових змагань ІААФ з легкої атлетики в Штутгарті, Німеччина, з результатом 12.93 сек.

2007

31 серпня 2007 р. на Світовому чемпіонаті з легкої атлетики в Осаці, Японія, Лю виграв золоту медаль у тому ж виді змагань – 110 метрів з перешкодами, фінішувавши за 12.95 сек. Саме

ця перемога зробила Лю Чемпіоном світу в перший раз.

Лю пожертвував приблизно 2,500,000 юанів на допомогу постраждалим від землетрусу в Сичуані.

У січні 2007 р. Лю був обраний світовим брендом «Nutrilite», харчовій компанії, що займається збутом продукції через корпорацію «Amway».

Спортивна кар’єра Лю спонсорується фірмою «Nike». Спеціально для змагань «Nike» подарував Лю нові шиповки – ‘Nike Zoom Aerofly LX’.

Лю Сян красувався на обкладинці журналу «Time» (азіатське видання).

Крім цього, Лю ставав представником фірми «Coca Cola» та «Cadillac».

Тренер Сунь Хайпин

Спортивний наставник Лю визнає, що азіатські спортсмени просто по природі в якомусь відношенні поступаються вихідцям з Європи. Але для Лю він використовував нову методику збільшення сили, так що з часом мускулатура легкоатлета зміцнилася. Систематичні тренінги зробили свою справу – спортсмен щоразу показував себе краще, як з фізичної сторони, так і з ракурсу поліпшення техніки проходження дистанції. Науковий підхід Сунь Хайпина дозволив пробитися його учневі на великі міжнародні змагання, де Лю відтепер почав виступати постійно.

Аллен Джонсон

Один з головних суперників Лю зізнався після спортивних змагань, що просто вражений двом китайським бігунам, яким вдалося вирватися у фінал Чемпіонату світу.

Він був радий прогресу молодих спортсменів і успіху Лю Сяну, зокрема, пророкуючи ще більш успішні результати китайському легкоатлету на майбутнє.

Джонсон похвалив китайських бігунів за хорошу технічну підготовку, заявивши, що прийшла пора рахуватися з китайськими спортсменами.

Лю Сян – на даний момент один із самих популярних легкоатлетів в Китаї.