• Місце народження: Феллинг, графство Таємниць і Уі, Великобританія
  • Громадянство: Великобританія

Біографія

В даний час працює коментатором англійської Прем’єр-ліги на спортивному каналі ESPN. Крім того, Кріс веде свою колонку в газеті The Sun і з’являється в якості ведучого на радіостанції BBC Radio Five Live.

Відомий англійський футболіст, крайній півзахисник збірної Англії 1980-х — початку 1990-х рр. Кращий футболіст чемпіонату Англії 1992/93 за версією Асоціації футбольних журналістів. Триразовий чемпіон Франції у складі марсельського «Олімпіка».

Ігровий стиль і поведінку на полі

Ігрова позиція Уоддла викликає певні суперечки. Хтось називає його нападником, хтось плеймейкером, хтось крайнім півзахисником. Справа в тому, що в різні періоди кар’єри і в різних командах Уоддл виступав на кілька різних позиціях. Але, якщо говорити про те, де він проявив себе найбільш яскраво і найкраще запам’ятався уболівальникам, то його можна визначити як флангового атакуючого півзахисника (в англійській традиції ця позиція на полі називається «вінгер»). Схоже амплуа довгі роки мав знаменитий валлієць Райан Гіггз. При цьому, будучи правшею і одночасно відмінно «володіючи» лівою ногою, Уоддл зазвичай грав на правому фланзі, що створювало суперникам додаткові труднощі. Сам Кріс сказав, «що в молодості я кожен день відпрацьовував удари з лівої ноги за 20 хвилин. Всього-то 20 хвилин в день — і ви не будете замислюватися про те, під яку ногу краще підробляти м’яч».

Кріс відрізнявся незвичайним дриблінгом, заснованому на помилкових рухів корпусом, різкій зміні напряму руху і раптових зупинках з м’ячем. Високий зріст (188 см) і довгий крок дозволяв йому контролювати м’яч навіть на певній відстані від себе. Уоддл також запам’ятався потужними ударами зі штрафних (з відстані 20-25 метрів), при цьому в збірній Англії йому практично не довіряли їх бити. Добре Кріс володів і обводящими ударами, при чому як з лівого, так і з правої ноги. Як фланговий півзахисник Кріс був майстром прострілів і навісів, з яких було забито чимало м’ячів його партнерами. Журналісти називають його одним з найбільш розумних і тонких півзахисників в історії англійської збірної».

Кріс полюбився уболівальникам всіх клубів, у яких виступав, своїм неординарним поведінкою на полі. Він завжди був готовий скорчити кумедну гримасу, пожартувати над партнерами, так і над собою. Одним з його відомих жестів стало зображення з допомогою двох рук над головою вуха зайця. При цьому Уоддл був джентльменом на полі, він практично не отримував жовтих карток за грубість. Кріс відрізнявся і відрізняється неординарним поглядом на принципи футболу, він завжди ставить у главу кута видовищність, що і цінується багатьма вболівальниками.

Спортивна біографія

До того, як влітку 1980 року підписати контракт з «Ньюкасл Юнайтед», Уоддл був на перегляді в «Сандерленді» і «Ковентрі Сіті», але не підійшов цим клубам. До підписання свого першого професіонального контракту з «Ньюкаслом» Кріс встиг попрацювати на фабриці з виробництва сосисок і пирогів з м’ясом.

В «Ньюкаслі» Кріс досить швидко став одним з лідерів, граючи разом з такими відомими футболістами як Кевін Кіган і Пітер Бірдслі. У 1984 році «Ньюкасл» вийшов в перший дивізіон чемпіонату Англії (нинішня Прем’єр-ліга), а Кріс забив за сезон 18 м’ячів в 42 іграх. У березні 1985 року 24-річний півзахисник дебютував у національній збірній в матчі з командою Ірландії.

«Тоттенхем Хотспур»

У липні 1985 року Уоддл за 590 тис. фунтів стерлінгів перейшов у лондонський клуб «Тоттенхем Хотспур». Певну роль у переході Уоддла в стан лондонців зіграв їхній тодішній півзахисник Гленн Ходдл. У 1987 році «Тоттенхем» з Уоддлом дістався до фіналу Кубка Англії, де поступився «Ковентрі Сіті» з рахунком 2-3 в додатковий час, хоча лондонці двічі вели в рахунку. У чемпіонаті Англії у тому сезоні «Тоттенхем» фінішував на третьому місці. За 4 сезони в «Тоттенхемі» Уоддл став одним з улюбленців публіки, складаючи з Ходдлом і Оссі Ардилесом ударну середню лінію «шпор». У різних символічних збірних лондонців всіх часів саме Кріс нерідко займає місце правого півзахисника.

«Олімпік» Марсель

У липні 1989 року 28-річний Уоддл за 4,5 млн. фунтів стерлінгів (третя на той момент сума трансферу в історії світового футболу) перейшов у французький «Олімпік» з Марселя. У зоряному французькому клубі Кріс відразу став одним з лідерів поряд з Жаном-П’єром Папеном, Абеді Пеле, Карлосом Мозером, Базилем Болю. Тричі поспіль (1990, 1991 і 1992) «Олімпік» вигравав чемпіонат Франції, а в 1991 році марсельці вийшли фінал Кубка європейських чемпіонів, де зустрілися з югославською «Црвеною Зіркою». Основний і додатковий час матчу в Барі завершився нульовою нічиєю, а в серії пенальті точнішими виявилися югослави 5-3. Уоддл провів на полі всі 120 хвилин, в серії пенальті він не бив.

У Марселі Кріс отримав прізвисько «Чарівний Кріс» (англ. Magic Chris). У 1998 році на честь 100-річчя клубу серед уболівальників «Олімпіка» був проведений опитування з метою визначення найкращого гравця клубу всіх часів. Англієць Уоддл зайняв в опитуванні друге місце слідом за Жаном-П’єром Папеном, навіть незважаючи на те, що Кріс провів у французькому клубі всього 3 сезону. Кріс покинув «Олімпік» після сезону 1991/92, а на наступний рік марсельці виграли Кубок чемпіонів, але вже без Уоддла.

«Шеффілд Уенсдей»

Влітку 1992 року з Марселя Уоддл за 1,25 млн. фунтів стерлінгів перейшов в англійський «Шеффілд Уенсдей». У першому ж сезоні «Уенсдей» з Уоддлом дійшов до фіналів Кубка Англії та Кубка англійської ліги, але обидва рази поступився лондонському «Арсеналу». У фіналі Кубка Англії Уоддл забив єдиний гол «Шеффілда» в переграванні, але «Арсенал» вирвав перемогу в додатковий час з рахунком 2-1 завдяки м’ячу захисника Енді Линигана. Ці фінали залишаються останніми на даний момент для «Шеффілд Уенсдей» в цих турнірах. У Прем’єр-лізі «Шеффілд» посів 7-е місце, а 32-річний Уоддл був визнаний кращим гравцем сезону за версією Асоціації футбольних журналістів. Цікаво, що в чемпіонаті Англії Кріс забив в тому сезоні всього 1 м’яч в 32 іграх.

Після «Шеффілда»

Уоддл виступав за «Шеффілд Уенсдей» до 1996 року, після чого перейшов в шотландський «Фалкірк», однак грав там лише місяць. Потім Кріс за 2 роки змінив 4 клуби — «Бредфорд Сіті», «Сандерленд», «Бернлі», «Торки Юнайтед». У «Бернлі» Уоддл був граючим тренером.

У липні 1999 року Кріс був призначений тренером резервної команди «Шеффілд Уенсдей» і пропрацював там рік до літа 2000 року. Після звільнення Кріс 2 сезону виступав за аматорський клуб «Уорксоп Таун», а в 2002 році провів кілька матчів за «Глэпвелл».

В даний час у вільний від роботи коментатором час Кріс іноді виступає за місцеві команди в одній з аматорських ліг Шеффілда.

Збірна Англії

У національної збірної Уоддл дебютував 26 березня 1985 року в домашньому товариському матчі на «Уемблі» зі збірною Ірландії (2-0). Півзахисник «Ньюкасла» вийшов у стартовому складі і провів на полі всі 90 хвилин. Цікаво, що цей матч став дебютним у збірній під керівництвом Боббі Робсона ще для 2 футболістів — голкіпера Гарі Бейлі і форварда Пітера Девенпорта. Для Бейлі це був один з двох матчів за збірну в його кар’єрі, а для Девенпорта залишився єдиним. М’ячі, забиті у тому матчі Тревором Стівеном і Гарі Лінекером, стали для них першими в національній збірній.

На відміну від Бейлі і Девенпорта Уоддл відразу ж став основним футболістом збірної Англії — в 1985 році Кріс зіграв у всіх останніх 10 матчах збірної. Свій перший м’яч за збірну Уоддл забив 16 жовтня 1985 року на «Уемблі» у ворота збірної Туреччини в рамках відбіркового турніру чемпіонату світу 1986 року. Уоддл відкрив рахунок на 15-й хвилині, потім тричі відзначився Гарі Лінекер, ще один м’яч провів капітан команди Брайан Робсон (5-0). Всього у тому відбірковому циклі Уоддл зіграв у 5 з 8 матчів збірної Англії (цикл почався ще до того, як Кріс дебютував у збірній).

26 березня 1986 року в Тбілісі Уоддл приніс англійцям перемогу в гостьовому товариському матчі з командою СРСР під керівництвом Едуарда Малофєєва. Гол Кріса у ворота Ріната Дасаєва на 67-й хвилині виявився єдиним у матчі. Це був єдиний гол Уоддла за збірну, забитий за межами Сполученого Королівства.

Чемпіонат світу 1986

Боббі Робсон включив Уоддла з складу збірної на чемпіонаті світу 1986 року в Мексиці. У першому матчі з командою Португалії Уоддл вийшов у стартовому складі і провів на полі 80 хвилин, після чого був замінений на Пітера Бірдслі. Англійці поступилися 0-1. У другому матчі з марокканцями (0-0) Уоддл зіграв всі 90 хвилин. У третьому матчі групового етапу зі збірною Польщі Уоддл вийшов на заміну на 76-й хвилині замість Пітера Бірдслі (англійці виграли 3-0 завдяки хет-трику Лінекера). В 1/8 фіналу з парагвайцями Уоддл залишився в запасі (англійці перемогли 3-0). У знаменитому чвертьфіналі з командою Аргентини Уоддл спостерігав за двома голами Дієго Марадони у ворота англійців (на 50-й і 54-й хвилинах) з лавки запасних. Як згадував Уоддл, «ми з Джоном Барнсом сиділи на лавці розкривши роти, коли Марадона, підхопивши м’яч на власній половині поля, пройшов половину нашої команди і забив гол. Його гол я не забуду ніколи. Рей Уілкінс тоді сказав: «Ви більше ніколи не побачите такої краси». Одночасно хотілося аплодувати і плакати». Кріс з’явився на полі на 63-й хвилині замість Пітера Ріда, але за час, що залишився британці зуміли лише скоротити розрив у рахунку зусиллями Гарі Лінекера на 80-й хвилині.

Після чемпіонату світу 1986 року Уоддл продовжував залишатися основним гравцем збірної. У жовтні 1986 року і в квітні 1987 року Уоддл двічі відзначився в домашньому і гостьовому матчі з Північною Ірландією в рамках відбіркового турніру чемпіонату Європи 1988 року (в Лондоні англійці виграли 3-0, а в Белфасті обіграли господарів з рахунком 2-0). Всього у відбірковому циклі Уоддл виходив на поле у 4 з 6 матчів Англії.

Чемпіонат Європи 1988

Боббі Робсон включив Уоддла в заявку на чемпіонат Європи 1988 року у ФРН під 12-м номером. Англія вважалася одним з фаворитів чемпіонату, дуже впевнено пройшовши відбірковий цикл (5 перемог і 1 нічия у 6 матчах при різниці м’ячів 19-1). У першому матчі англійців на чемпіонаті півзахисник «Тоттенхема» провів на полі всі 90 хвилин у грі з командою Ірландії, але англійці поступилися 0-1 — на 6-й хвилині ударом головою відзначився ірландець Рей Хафтон. У другому таймі кілька відмінних нагод змарнував Гарі Лінекер, у ірландців у поперечину влучив Ронні Уїлан. У другій грі в групі, де зустрічалися невдахи першого туру англійці і голландці (останні поступилися в стартовому матчі 0-1 команді СРСР), Кріс залишився на лавці запасних. На початку першого тайму після помилки Рональда Кумана у штангу влучив Лінекер, потім зі штрафного в ту ж штангу влучив Гленн Ходдл. В самому кінці першого тайму рахунок після пасу Рууда Гулліта відкрив форвард «помаранчевих» Марко ван Бастен. На початку другого тайму капітан англійців Брайан Робсон з передачі Лінекера отквиталгол ван Бастена. Уоддл з’явився на полі на 69-й хвилині замість Тревора Стівена при рахунку 1-1, але на 71-й та 75-й хвилинах ван Бастен забив ще двічі, принісши перемогу Нідерландам. Після двох турів англійці позбулися всіх шансів на вихід з групи, і в останньому матчі поступилися збірній СРСР 1-3. Уоддл на поле в тому матчі не з’являвся.

Незважаючи на провальний виступ збірної на Євро-1988, Боббі Робсон залишився біля керма команди. Залишився в ній і Кріс Уоддл. У відбірковому турнірі чемпіонату світу 1990 року Уоддл провів 6 матчів і забив 1 м’яч в домашньому матчі з командою Албанії (5-0). В тому матчі свій перший гол за збірну забив знаменитий Пол Гаскойн. 6 відбіркових матчах англійці здобули три перемоги і три гри звели внічию, забивши 10 і не пропустивши жодного м’яча (ставши єдиними з усіх європейських і південноамериканських збірних, не пропустившими у відбірковому турнірі). Тим не менш, в групі випередили англійців шведи, які виграли 4 матчі при 2 нічиїх. Англійці все ж відібрали на чемпіонат світу завдяки 9 набраними очками, а єдиною командою, що зайняла в європейській отброчной групі друге місце і не потрапила у фінальний турнір, стала збірна Данії (8 очок).

27 травня 1989 року на Кубку Роуза, що проходив у Шотландії, Уоддл головою в падінні забив гол у ворота господарів поля, який став переможним (2-0 на користь Англії). Завдяки цій перемозі англійці стали переможцями останнього в історії Кубка Роуза, що проводилося в 1985-1989 роках. Цей м’яч став 6-м і останнім голом Кріса Уоддла за збірну Англії.

Чемпіонат світу 1990

На чемпіонаті світу 1990 року в Італії Уоддл, в той час виступав вже за марсельський «Олімпік», був заявлений під 8-м номером. Як і на Євро-1988 перший матч у групі англійці проводили зі збірною Ірландії. Гарі Лінекер відкрив рахунок у Кальярі вже на 8-й хвилині, але в другому таймі ірландець Кевін Шиді потужним ударом з лінії штрафного його зрівняв (1-1). Уоддл вийшов на поле в стартовому складі і відіграв всі 90 хвилин[17]. Другий матч у групі F збірна Англії грала в Кальярі з командою Нідерландів. Ні англійці не змогли пробити Ханса ван Брекелена, ні голландці не змогли засмутити 40-річного Пітера Шилтона, в 120-й раз захищав ворота національної збірної, — 0-0 (гол Лінекера у другому таймі був скасований із-за того, що він підіграв собі рукою, а гол Стюарта Пірса прямим ударом зі вільного був не зарахований, так як м’яч нікого не зачепила по шляху в ворота. Уоддл знову вийшов на поле в стартовому складі, а на 58-й хвилині був замінений на Стіва Булла. Після другого туру в групі F у всіх 4 команд були абсолютно рівні показники — по 2 нічиї, 1 забитому і 1 пропущеного м’яча. У заключному матчі групового етапу англійцям належало зустрітися зі збірною Єгипту. До цього моменту в активі збірної Англії за останні 8 матчів у групах на чемпіонатах світу та Європи (1986, 1988 та 1990) була лише 1 перемога при 3 нічиїх та 4 поразки. Більше години в матчі в Кальярі зберігалося нульове рівновагу, поки захисник англійців Марк Райт після навісу зі штрафного Пола Гаскойна головою не вивів британців вперед. Це був перший і єдиний гол Райта за збірну. Матч так і завершився з рахунком 1-0 на користь європейців, що приніс англійцям перше місце в групі, так як в паралельному матчі голландці та ірландці розійшлися миром (1-1). Уоддл провів на полі майже всю гру, лише під завісу він був замінений на Девіда Платта. Таким чином, якщо на Євро-1988, граючи в групі з Нідерландами й Ірландією, англійці виявилися на останньому місці, то на цей раз зуміли виграти групу. При цьому треба зазначити, що замість єгиптян тоді їм протистояла сильна збірна СРСР.

В 1/8 фіналу в Болоньї англійці зустрілися зі збірною Бельгії на чолі з Енцо Шифо, Франки ван дер Эльстом і Мішелем Прюдоммом у воротах. За 90 хвилин основного часу рахунок відкритий так і не був, хоча форвард бельгійців Ян Кулеманс потрапив у поперечину, а гол Джона Барнса був не зарахований через офсайд. Додаткові 30 хвилин також йшли до нульового результату, коли на 119-й хвилині Девід Платт, який вийшов на поле в середині другого тайму, після подачі Пола Гаскойна забив з розвороту свій перший м’яч за збірну, став для англійців переможним. У бельгійців вже просто не залишалося часу що-небудь змінити. Уоддл вийшов у стартовому складі і відіграв усі 120 хвилин.

У чвертьфіналі В Неаполі британці грали з головною сенсацією чемпіонату світу-1990 — збірної Камеруну. Почалося все для англійців непогано — на 25-й хвилині вийшов на цей раз у стартовому складі Девід Платт відкрив рахунок головою після навісу Стюарта Пірса. Але у другому таймі Камерун за кілька хвилин поставив все «з ніг на голову» — спочатку Емманюель Кунде з пенальті за фол проти Роже Мілла зрівняв рахунок на 61-й хвилині, а через 4 хвилини Ежен Экеке після пасу Мілла вивів свою команду вперед, перекинувши м’яч через Шилтона. Більш того, Франсуа Омам-Бийик мав чудову можливість забити пітер шилтон і третій м’яч, але, вийшовши один на один, вирішив вдарити п’ятою і не досяг успіху. Англійці відігралися лише завдяки пенальті на 83-й хвилині, який реалізував Гарі Лінекер. Камерунці, як і англійці, в 1/8 фіналу перемогли Колумбію в додатковий час після нульової нічиї в основний, тому передбачити результат матчу виходячи з втоми команд було непросто. Рівновагу в матчі трималася до самого кінця 1-го додаткового тайму, коли мексиканський арбітр Едгардо Кодесаль Мендес призначив третій пенальті в матчі і другий у ворота африканської команди. Лінекер і другий раз був точний. В останні 15 хвилин камерунці відігратися не змогли, і англійці вперше з 1966 року вийшли в півфінал чемпіонату світу. Робота арбітра в цьому непростому матчі була високо оцінена ФІФА і йому було довірено судити фінальний матч чемпіонату світу в Італії. Уоддл, як і в матчі з Бельгією, провів на полі всі 120 хвилин.

У півфіналі в Турині англійцям випало зіграти зі своїми непримиренними суперниками збірної ФРН. На боці німців було те, що вони і в 1/8 і 1/4 фіналу зуміли виграти свої матчі в основний час, тоді як англійцям довелося обидва рази грати за 120 хвилин, при тому, що літо 1990 року в Італії видалося дуже спекотним. Рахунок на туринському стадіоні «Делле Альпі» був відкритий лише через годину ігрового часу. До цього моменту поле через травму залишив ключовий форвард німців Руді Феллер, замінений на Карла-Хайнца Рідлі. На 60-й хвилині захисник англійців Стюарт Пірс збив на підступах до свого штрафного півзахисника німців Томаса Хесслера. Після відкидки м’яча удар «на силу» завдав захисник Андреас Бреме, але м’яч срикотешил про який кинувся під нього Підлоги Паркера і по високій дузі опустився за спиною трохи вийшов з воріт Шилтона. Англійці відігралися через 20 хвилин — Паркер навісив у штрафну, де невдало зіграв Юрген Колер, м’яч підібрав Лінекер і забив свій 4-й м’яч на турнірі. Англійцям третій раз в плей-офф належало грати ще 30 хвилин. У додатковий час Кріс Уоддл міг принести Англії перемогу, але його потужний удар з лівого кута штрафного влучив у дальню штангу. Потім після навісу Уоддла зі штрафного головою забив Платт, але суддя відмінив гол через офсайд. У додатковий час рахунок так і не змінився, і для виявлення переможця довелося вдатися до серії пенальті. Для збірної Англії це була перша серія пенальті за всю багаторічну історію. Першими били англійці. Лінекер, Бірдслі і Платт реалізували свої спроби. Німці відповіли трьома влучними ударами Бреме, Лотара Маттеуса і Рідлі. Четвертим у англійців бив захисник Стюарт Пірс, відомий своїм гарматним ударом. Уоддл говорив, що «на те, що Стюарт заб’є з «точки», можна було ставити будинок». Пірс і на цей раз поклався на силу, але його удар лівою ногою прямо по центру воріт ногами в падінні парирував Бодо Илльгнер. Четвертий пенальті ФРН реалізував Олаф Тон. П’ятим у англійців бив Уоддл. Щоб зберегти шанси на продовження серії пенальті Уоддлу неодмінно потрібно було забивати, але його удар знову ж лівою ногою в лівий верхній кут воріт пролетів вище поперечини. Збірна Англії поступилася і була змушена задовольнятися лише матчем за третє місце.

У «втішний» грі за 3-е місце англійці в Барі зустрілися з господарями турніру. Цікаво, що італійці поступилися в півфіналі аргентинцям за тим же сценарієм, що і англійці німцям. Основний час закінчився з рахунком 1-1, додаткове голів не було, а в серії пенальті били першими італійці спочатку забили тричі поспіль, а потім двічі схибили, аргентинці ж всі свої 4 удари реалізували. У матчі за 3-е місце рахунок був відкритий на 70-й хвилині, коли після грубої помилки Шилтона відзначився Роберто Баджо. Англійці відповіли через 10 хвилин — Тоні Дориго навісив з лівого флангу, а Платт невідпорно пробив головою у самісіньку дев’ятку. Але через 5 хвилин італійці знову вийшли вперед — Пол Паркер збив на вході в штрафну Сальваторе Скіллачі, і сам постраждалий реалізував 11-метровий, забивши свій 6-й м’яч на турнірі і став його найкращим бомбардиром. За хвилини, що залишилися англійці відігратися вже не змогли. Уоддл з’явився на полі лише на 73-й хвилині. Цей матч став 125-м і останнім у збірній для Пітера Шилтона. Покинув команду після 8 років на чолі і тренер Боббі Робсон. 4-е місце — найкраще в історії досягнення англійців на чемпіонатах світу, якщо не вважати їх перемоги в 1966 році.

Завершення кар’єри у збірній

Після чемпіонату світу збірну очолив Грем Тейлор. Восени 1990 року Уоддл двічі зіграв за збірну на «Уемблі» — в товариському матчі з Угорщиною він з’явився на полі на 74-й хвилині (перемога Англії 1-0), а у відбірковому матчі чемпіонату Європи 1992 року з поляками Кріс вийшов на заміну на 57-й хвилині (перемога 2-0). Це була 61-я гра Уоддла за збірну. Розчарування після чемпіонату світу було надто велике і Кріс вирішив сосредочиться на грі за «Олімпік».

Свій 62-й і останній матч за національну команду Уоддл зіграв через рік 16 жовтня 1991 року. На «Уемблі» в рамках відбору до Євро-1992 англійці зустрічалися з командою Туреччини, у ворота якої рівно 6 років тому Кріс забив свій перший м’яч за збірну. На цей раз Уоддлу відзначитися не вдалося, хоча він і провів на полі всі 90 хвилин, англійці ж перемогли 1-0. Цей матч став прощальним не тільки для 30-річного Уоддла, але і для багаторічного капітана збірної Брайана Робсона (90 ігор та 26 голів).

У 62 матчах за участю Уоддла англійці здобули 29 перемог, 22 рази зіграли внічию і 11 разів програли. 59 разів з 62 командою керував Боббі Робсон і тричі Грем Тейлор. 48 раз Кріс виходив у стартовому складі і 14 разів на заміну. Самого Уоддла змінювали 20 разів. Найчастіше партнерами Уоддла по команді були Гарі Лінекер (52 рази) і Пітер Шилтон (50).

Кар’єра Уоддла у збірній тривала 6 років і 202 дні.