• Вік: 53 роки
  • Місце народження: Бетлехем, Пенсільванія, США
  • Громадянство: США

Біографія

Джон вигравав чемпіонати Champ Car, IMSA GTP, Rolex Sports Car Series і NASCAR і став останнім гонщиком NASCAR, який завоював кубок для знаменитої команди ‘Petty Enterprises’.

Джон Андретті народився 12 березня 1963 року в Бетлехемі, штат Пенсільванія (Bethlehem, Pennsylvania), в сім’ї Альдо Андретті (Aldo Andretti), теж гонщика і брата-близнюка знаменитого Маріо Андретті (Mario Andretti). Таким чином, автогонщик Адам Андретті (Adam Andretti) припадає Джону молодшим братом, Маріо – дядьком, Майкл (Michael Andretti) і Джефф (Jeff Andretti) – двоюрідними братами, не кажучи вже про те, що в сім’ї вже підросло третє покоління успішних автогонщиків. Так, син Джона, Джаретт (Jarett Andretti), виступає в змаганнях USAC на міджет-карах.

За межами гоночної траси Джон бере активну участь у житті центральної Індіани (Indiana). Щороку під час гонки Brickyard 400, яка проходить у містечку Спидуэй, штат Індіана (Speedway, Indiana), він об’єднує зусилля з радіостанцією WIBC (93.1 FM) з Індіанаполіса (Indianapolis), радіоведучим Дейвом Вілсоном (Dave Wilson) і компанією ‘General Mills’ і проводить захід ‘Race for Riley’, всі доходи з

якого йдуть на користь дитячої лікарні ‘James Whitcomb Riley Hospital for Children’. Благодійна гонка проходить в картинг-центрі ‘Mark Dismore Karting Center’ в Нью-Каслі, штат Індіана (New Castle, Indiana).

У грудні 2004 року Джон провів тиждень на Близькому Сході (Middle East), зустрічаючись з моряками і піхотинцями армії США (USA).

Андретті закінчив Моравиан-коледж (Moravian College) у своєму рідному Бетлехемі зі ступенем з бізнес-менеджменту і вважає, що якби йому не вдалося зробити гоночну кар’єру, він став би інвестиційним банкіром або біржовим брокером. Йому дуже подобаються фільми з Джо Пеші (Joe Pesci) і Ніколасом Кейджем (Nicolas Cage), а серед своїх улюблених кінокартин він називає грубувату комедію кінця 70-х ‘Звіринець’ (National lampoon’s Animal House), яка була дуже популярна в Америці (America) і зібрала 141 мільйон доларів при бюджеті в 2,7 мільйона. Улюбленою групою Андретті залишається ‘AC/DC’.

Джон Андретті дебютував у соревнован

иях на Кубок Вінстона (Winston Cup) в 1993 році, за кермом ‘Chevy’ під номером ’72’ для команди ‘Tex Powell’ на трасі North Wilkesboro Speedway до Північної Кароліни (North Carolina), стартувавши 31-м і фінішувавши 24-м.

Провівши ще три гонки в 1993-му, він почав наступний сезон за кермом ‘Chevy’ номер ’14’ для команди Біллі Хагана (Billy Hagan).

29 травня він став першим в історії автогонщиком, якому вдалося закінчити за один день дві гонки, Indianapolis 500 і Coca-Cola 600. Він фінішував 10-м в Індіанаполісі і 36-м в Coca-Cola 600, в основному, з причини технічних несправностей.

В середині сезону Джон перейшов на ‘Pontiac’ під номером ’43’, виступаючи за ‘Petty Enterprises’, прийшов до фінішу 11-м на трасі Richmond International Raceway і закінчив сезон на 32-му місці за очками та 5-м у списку кращих новачків року.

У 1995-му Андретті пересів на ‘Ford Thunderbird’ #37, виступаючи за команду Міхаеля Кранефусса (Michael Kranefuss). Свою першу поул-позицію він зайняв на р

онке Southern 500 і п’ять разів фінішував у складі першої десятки, закінчивши сезон 18-м за очками.

У 1996-му Джон переключився на ‘Ford’ #98 Кейла Ярборо (Cale Yarborough) і фінішував 5-м на Hanes 500.

Нарешті, в 1997 році Андретті здобув свою першу перемогу на гонці Pepsi 400 і закінчив сезон 23-м за очками.

У наступному році він повернувся в ‘Petty Enterprises’ на ‘понтіак’ і, незважаючи на те, що Джон не виграв жодної гонки в цьому сезоні, він 10 разів приходив до фінішу в числі перших десяти гонщиків і закінчив рік зі своїм найкращим результатом за всю кар’єру, на 11-му місці.

У наступні кілька років Джон Андретті змінив кілька команд, включаючи «Haas CNC Racing’, ‘Richard Childress Racing’, ‘Dale Earnhardt, Inc.’, ‘ppc Racing’, ‘Billy Ballew Motorsports’ і ‘BAM Racing’. У 2008 році він виступав за ‘Front Row Motorsports’ в серії Sprint Cup Series, на ‘Chevrolet Impala SS’ #34, перш ніж зосередився на своїй команді і повернувся за кермо 34-й ‘імпали’ 2009-м.