• Вік: 65 років
  • Місце народження: Едінбург, Великобританія
  • Громадянство: Великобританія

Біографія

Колишній шотландський спортсмен, який став олімпійським чемпіоном у бігу на 100 метрів на літніх Олімпійських іграх (Summer Olympics) 1980 в Москві (Moscow); кавалер Ордена Британської імперії (MBE).

Аллан Уиппер Уеллс народився 3 травня 1952 року в Единбурзі (Edinburgh) і навчався в середній школі Либертон (Liberton High School). Спочатку Уеллс виступав у таких дисциплінах, як потрійний стрибок і стрибки в довжину, і в 1974 році став чемпіоном Шотландії (Scottish) зі стрибків у довжину. До спринту він перейшов в 1976-м і через рік, став чемпіоном у бігу на 60 метрів на змаганнях, що влаштовуються Любительської легкоатлетичної асоціацією Англії (AAA або The Amateur Athletic Association of England) виграв свій перший із семи титул в бігу на короткі дистанції за межами Шотландії. Великий прорив Уеллса відбувся на початку 1978 року, коли його час стало поліпшуватися, і він виграв Чемпіонат Великобританії в бігу на 100 і 200 метрів (UK 100/200 Championship). Британські спринтери не справили особливого враження на міжнародній арені, і те, що шотландець виграв дві золоті медалі (200 метрів і естафета 4×100 метрів) і срібло (100 м) на Іграх Співдружності (Commonwealth Games) в канадському Едмонтоні (Edmonton, Alberta, Canada), було приємним сюрпризом для брі

танських шанувальників легкої атлетики. Уеллс закріпив свій успіх в 1979 році, вигравши Кубок Європи (European Cup) в бігу на 200 метрів в італійському Турині (Turin, Italy), побивши світовий рекорд П’єтро Меннеа (Pietro Mennea) на його рідній землі. Він також посів 3-е місце в бігу на 100 метрів.

На початку сезону 1980 року Уеллс виграв Чемпіонат ААА на дистанції в 100 метрів, після чого відправився на Лазурний берег (Côte d’azur), щоб завершити підготовку до московських Олімпійських ігор – настільки вражаючі результати зробили його надією збірної і всієї країни. Уеллс ніколи не використовував стартові колодки, поки зміна правил не змусило його зробити це для московської Олімпіади. У Москві Уеллс пройшов у фінал, поставивши новий британський рекорд 10.11 секунд, і у фіналі зіткнувся з фаворитом змагань, кубинцем Сільвіо Леонардом (Silvio Leonard). До 80 метрів змагання йшло між Леонардом на внутрішній стороні доріжки і Уеллсом на зовнішній стороні. Уеллс вирвався вперед, але кубинець нагнав його. За 7 метрів до фінішу Аллан Уеллс став рухатися з крайнім нахилом, що дозволило його голові і плечах перетнути фінішну межу на 3 дюйми раніше, ніж груди Леонарда. Як виявилося, обидва бігуна показали час 10.25 секунди, але медаль отримав все-таки шотландець. До речі, Уеллс став самим ‘старих’ олімпійським чемпіоном у бігу на 100 метрів на той момент і останнім білим спортсменом, який виграв фінал цієї дистанції.

У фіналі забігу на 200 метрів склалася схожа ситуація. Уеллс здійснив ривок тільки після 50 метрів. Виходячи з повороту, він випередив Сільвіо Леонарда, Дона Каррі (Don Quarrie) і П’єтро Меннеа, але Каррі і Меннеа щільно трималися позаду лідера. Італійцю вдалося вирватися вперед за 10 метрів до фінішу, і, хоча Уеллс спробував повторити свій маневр, який вже приніс йому олімпійське золото, Меннеа не залишив йому шансів на перемогу. У підсумку, шотландець взяв срібло і знову поставив британський рекорд — 20.21 секунди.

Він поставив і третій британський рекорд, 38.62 секунди в командній естафеті, але британці зайняли лише 4-е місце у фіналі. Після московської Олімпіади ходили розмови, що золоті медалі Уеллса мало чого стоятиз-за бойкоту ігор дійсно сильними спортсменами з інших країн, але всі охочі могли битися з шотландцем після ігор в Німеччині (Germany), і він знову переміг. В кінці 1980 року Уеллс був названий ‘Шотландським спортсменом року’.

Аллан Уеллс успішно виступав на змаганнях до 1985 року, коли був змушений пропустити велику частину спортивних подій року з-за травми. Його тріумфальне повернення відбулося в 1986-м на Іграх Співдружності, але незабаром шотландець пішов на тренерську роботу. Його дружина Марго Уеллс (Margot Wells) теж була чемпіонкою Шотландії в бігу з перешкодами, а сьогодні вони живуть в Гілдфорді, графство Суррей (Guildford, Surrey). Марго працює консультантом з фітнесу, а Аллан — системним інженером. Його ім’я було введено в Зал шотландської спортивної слави (Scottish Sports Hall of Fame). В даний час він тренує спринтерську команду Банку Шотландії (Bank of Scotland).

Обидва кращих результату Уеллса, 10.11 сек. на 100 м і 20.21 сек. на 200 м, зафіксовані на Олімпіаді-1980, все ще є неперевершеними шотландськими рекордами.