Митрополит Іоанникій

Фотографія Митрополит Іоанникій (photo Metropolit Ioannikiy)

Metropolit Ioannikiy

  • День народження: 04.03.1826 року
  • Вік: 74 року
  • Місце народження: Верхнє Скворчее, Росія
  • Дата смерті: 20.06.1900 року
  • Громадянство: Росія
  • Оригінальне ім’я: Іван Максимович Руднєв
  • Original name: Ivan Rudnev

Біографія

Єпископ Православної Російської Церкви; з 17 листопада 1891 року митрополит Київський і Галицький; з 25 січня 1898 року перший член Святійшого Синоду. Богослов, засновник 3-х духовних журналів: «Керівництво для сільських пастирів», «Труди Київської Академії», «Місіонерське Огляд».

Народився 20 лютого 1826 року, за іншими даними в 1827 році в родині бідного дячка в селі Верхньому Скорчье (в інших джерелах — Вишнє-Скворчем) Новосільського повіту Тульської губернії (нині в Орловській області); навчався у Тульської духовної семінарії.У 1849 році закінчив курс у Київській духовній академії; 11 жовтня того ж року прийняв чернечий постриг.21 грудня 1854 року возведений у сан архімандрита.З 1856 року — інспектор Київської духовної академії.З 6 жовтня 1858 року — ректор Київської духовної семінарії і настоятель Богоявленського монастиря, а в 1859 році — ректор академії.З 6 жовтня 1860 року — ректор Санкт-Петербурзької духовної академії.12 червня 1861 року хіротонісаний в єпископа Виборзького, вікарія Санкт-Петербурзької єпархії, із залишенням на посаді ректора.З 12 січня 1864 року — єпископ Саратовський і Царицынский.З 13 липня 1873 року — єпископ Нижегородський і Арзамаський.14 лютого 1877 року возведений у сан архієпископа.З 8 грудня 1877 року — архієпископ Карталинский і Кахетинський, Екзарх Грузії.З 1881 року член Святійшого Урядуючого Синоду і почесний член Казанської духовної академії.Митрополит Іоанникій 22.04.12 З 27 червня 1882 року — митрополит Московський і Коломенський.У травні 1883 року очолив вчинення чину святого коронації Олександра III, а пізніше в тому ж місяці — освячення завершеного будівництвом Храму Христа Спасителя в Москві.Обер-прокурор Святійшого Синоду К. П. Побєдоносцев у своєму листі імператору Олександру III від 15 жовтня 1891 року, у зв’язку з питанням про заміщення вакантної Київської кафедри (за кончиною митрополита Платона (Городецького)), пише: «Московський митрополит Іоанникій, людина бездоганний в етичному відношенні, за своїм характером не припав по Москві. Він сухий і нетовариський, а Москва має свої особливості: там люблять ласкаве звернення і привітність. Його не полюбили в Москві, і, здається сам він це відчуває. У Києві становище його було б зручніше і свойственне його природі.» У листі від 8 листопада того ж року Олександр III дякував Побєдоносцева і писав: «Ваші міркування щодо призначення в Москву арх. Леонтія з Варшави, а до Києва Московського митрополита я цілком схвалюю і думаю, що це краще.»З 17 листопада 1891 року — митрополит Київський і Галицький.З 31 січня 1892 року почесний член Московської духовної академії.6 травня 1895 року зарахований був ордену Св. Андрія Первозванного.14 травня 1896 року нагороджений діамантовим хрестом на митру.По смерті Санкт-Петербурзького митрополита Паладію (Раєва), reskriptom від 25 грудня 1898 року призначений головним членом Святійшого Синоду (що було досить незвично для Київського митрополита).У всіх єпархіях, в яких він епископствовал, їм були організовані будинку для вдів і сиріт духовного відомства, свічкові єпархіальні заводи, доходи з яких йшли на утримання семінарій і училищ, училища для дівчат духовного звання, гуртожитки для своекоштных учнів духовних училищ і семінарій.Помер 7 червня 1900 року в Голосіївській обителі. Поховання його 11 червня очолив митрополит Московський Володимир (Богоявленський); похований у Хрестовоздвиженської церкви на Ближніх Печерах у Києво-Печерській Лаврі, поруч з митрополитом Арсенієм (Москвіним).