Андрій Сухенко

Фотографія Андрій Сухенко (photo Andrey Suhenko)

Andrey Suhenko

  • День народження: 05.09.1900 року
  • Вік: 72 роки
  • Місце народження: с. Озеряни, Чернігівська, Росія
  • Дата смерті: 17.06.1973 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Архієпископ Омський і Тюменський. Діяч Російської православної церкви.

Андрій (в миру Євген Олександрович Сухенко) (5 вересня 1900, село Озеряни, потім Бобровицького (Козелецького) району Чернігівської області — 17 червня 1973, Псково-Печерський монастир) — архієпископ Омський і Тюменський. Діяч Російської православної церкви.

Народився в сім’ї агронома, керівника маєтком місцевого поміщика. Закінчив сільську початкову школу, навчався в Переяславській гімназії, закінчив третю Київську гімназію (1918). Навчався в Київській духовній академії, а після її закриття, протягом чотирьох років — у Київському інституті народного господарства. Одночасно слухав лекції з богословських наук, які вдома читали професори Київського університету і духовній академії. Одночасно з навчанням був секретарем і іподияконом єпископа Київського Георгія Делієва).

З 6 грудня 1927 — диякон (целібат).

З 25 грудня I927 — священик, настоятель Успенської церкви в селі Нов. Биков Чернігівської єпархії.

З 8 листопада 1930 — священик Свято-Андріївського собору в Києві.

27 листопада 1932 р. пострижений у чернецтво.

З 6 грудня 1932 — ігумен.

З 15 травня 1933 служив у Свято-Троїцької церкви містечка Носівки Чернігівської області. З 2 серпня 1934 — архімандрит. Служив на парафіях Чернігівської, Київської, Подільської єпархій.

19 жовтня 1937 був заарештований в селі Успіння Парфеньевского району Костромської області. 28 жовтня 1937 засуджений трійкою при УНКВС по Ярославській області на 8 років позбавлення волі. Термін ув’язнення відбував у місті Ірбіті Свердловської області в Севураллаге. 19 жовтня 1945 термін його ув’язнення закінчився, але архімандрит Андрій був залишений в таборі і звільнено лише 16 липня 1946.

З 24 серпня 1946 — настоятель сільського храму в Харківській області. 1947 — настоятель Благовіщенського кафедрального собору міста Харкова.

З 25 лютого 1948 — єпископ Чернівецький і Буковинський. З 27 грудня 1951 також керував Вінницькою єпархією, з 1953 — Кам’янець-Подільською єпархією.

З 1954 — єпископ Вінницький і Брацлавський з одночасним управлінням Хмельницької (колишньої Кам’янець-Подільської) єпархією.

З 17 жовтня 1955 — єпископ Чернігівський і Ніжинський.

З 22 вересня 1956 — архієпископ.

У 1958 тимчасово керував Житомирської, в 1960 — Харківської єпархіями.

2 жовтня 1961 був звільнений на спокій за власним бажанням у зв’язку з порушенням проти нього кримінальної справи. 24 грудня 1961 був засуджений Чернігівським облсудом до восьми років позбавлення волі за звинуваченням в економічних злочинах (расстрате грошей) і «аморальному поведінці». Реальною причиною його засудження стало надання опору владі, закривали храми і монастирі в період ускладнення відносин між державою і церквою при Микиті Хрущові. Термін ув’язнення відбував у лагпункті № 2 міста Микунь Комі АРСР. 24 грудня 1964 за протестом Генерального прокурора СРСР справу було переглянуто і термін покарання зменшено до п’яти років. Після відбуття двох третин строку був умовно-достроково звільнений і жив на спокої в Псково-Печерському монастирі.

З 16 грудня 1969 — архієпископ Омський і Тюменський. Його призначення фактично свідчило про те, що церква вважає звинувачення на адресу архієрея недостовірними. Однак управляв єпархією він недовго, так як ув’язнення в таборі призвело до важкої психічної хвороби. Архієпископ Василій (Кривошеїн) згадував про зустріч з владикою Андрієм під час Помісного собору 1971:

На Соборі архієпископ Андрій звертав на себе увагу своєю дивною поведінкою: ні з ким не розмовляв, безперервно блаженно посміхався, дивився перед собою у простір якимось невизначеним каламутним поглядом. У всьому його вигляді було щось безмежно трагічне.

2 лютого 1972 був відправлений на спокій в зв’язку з хворобливим станом. Повернувся в Псково-Печерський монастир, де в наступному році помер. Похований в монастирських печерах.