Василь Ханыков

Фотографія Василь Ханыков (photo Vasiliy Hanykov)

Vasiliy Hanykov

  • День народження: 27.12.1795 року
  • Вік: 54 роки
  • Дата смерті: 15.03.1850 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Статс-секретар, таємний радник, член Державної Ради.

Народився 27 грудня 1795 р. в селі Рождествено Лихвинского повіту Калузької губернії і походив з російського дворянського роду татарського походження. Його батьки — предводитель дворянства Лихвинского повіту секунд-майор Яків Миколайович Ханыков (1759-1805), мати — Анастасія Маркеловна ур. Мещанінова (1769-1811).

Вступивши 15 травня 1804 р. кадетом у Морський корпус, він в 1806 р. був проведений в гардемарини і в 1808 р. взяв участь у морській кампанії проти шведів. 1 квітня 1809 р. Ханыков був випущений з Корпусу з виробництвом в мічмани і отримав призначення ад’ютантом до контр-адміралу М. М. Муравйову.

У 1812 р. перебував у складі екіпажу брига «Меркурій» при блокаді Курляндських берегів і занятті військового поста біля Любека. У 1813 р. по виробництві 29 квітня в лейтенанти складався при віце-адмірала А. С. Грейге на гребний флотилії під Данцигом і брав участь у морській битві при фортеці Вексельмюнде, потім перебував для виконання доручень при капітан-командора Гетцене в Мекленбурзькому герцогстві і за розпорядженнями щодо взятих у ворога судів — у Данцігу і Кенігсберзі, звідки у 1814 р. був посланий у Францію, в головну квартиру імператора Олександра I.

Повернувшись в тому ж році в Росію, Ханыков залишався в морській службі ще до 1819 р., коли був звільнений з флоту «для визначення статським справах», 22 квітня отримав чин колезького асесора і 16 жовтня призначений Власну Його Імператорської Величності канцелярію помічником начальника відділення. Вироблений 30 серпня 1821 р. в надвірні радники, Ханыков з 1822 р. обіймав посаду начальника відділення канцелярії; у 1822г. складався при графі А. А. Аракчееве під час подорожі імператора Олександра I до Росії.

Продовжуючи займати посаду начальника відділення, Ханыков був послідовно проведений в колезькі радники (15 серпня 1824 р.), статські радники (15 серпня 1828 р.), дійсні статські радники (1 січня 1832 р.) і таємні радники (1 січня 1841 р.); 9 квітня 1832 р. був зведений в звання камергера Найвищого двору і, призначений 1 січня 1841 р. на посаду статс-секретаря, неодноразово заміщав керуючого справами Комітету міністрів Н. В. Бахтіна. 11 квітня 1843 р. призначений керуючим справами Комітету міністрів та 1 січня 1850 р. — членом Державної Ради, засідав у Департаменті законів, із збереженням звання статс-секретаря.

В. Я. Ханыков за свою службу мав ордена св. Володимира 4-го ступеня ((30 серпня 1823 р.), св. Анни 2-го ступеня (22 серпня 1826 р.), св. Володимира 3-го ступеня (14 квітня 1829 р.), св. Станіслава 2-го ступеня (1 квітня 1832 р.), св. Анни 1-го ступеня (17 квітня 1837 р.), св. Володимира 2-го ступеня (1 липня 1842 р.), Білого Орла (1 січня 1845 р.), св. Олександра Невського (13 січня 1848 р.).

Помер 15 березня 1850 р. з Санкт-Петербурзі, похований в Доброму Покровському монастирі Лихвинского повіту Калузької губернії.

В. Я. Ханыков був одружений на своїй троюрідній сестрі Катерині Миколаївні Ханыковой (1815-1844). У них були діти Яків (1837-1851), Микола (1839-1888), Василь (1841-1862), Клеопатра (1842-1867). Велику популярність здобули племінники Василя Яковича — географи і великі сходознавці брати Микола і Яків Володимировичі Ханыковы.