Голіцин Володимир

Фотографія Володимир Голіцин (photo Vladimir Golitsin)

Vladimir Golitsin

  • День народження: 21.07.1878 року
  • Вік: 41 рік
  • Рік смерті: 1919
  • Громадянство: Росія

Біографія

Голіцин Володимир Васильович [09(21).07.1878, р. Житомир Волинської губ. — листопад-грудень 1919 р.?]. Генерал-лейтенант (09.01.1919). З потомствених дворян Рязанської і Тверської губерній. Закінчив Полоцький кадетський корпус (1895) і Олександрівське військове училище за 1-м розрядом (1897).

У службу вступив (01.09.1895), випущений підпоручиком в лейб-гвардії Санкт-Петербурзький полк (12.08.1897), поручик (12.08.1901), штабс-ротмістр (14.04.1902), ротмістр (02.04.1906), підполковник за бойові відзнаки (05.04.1915), полковник (1916), генерал-майор (25.04.1917). Добровільно зголосився брати участь у придушенні Боксерського повстання в Китаї в 1900-1901 рр. Зарахований до складу Окремого корпусу прикордонної варти (07.06.1901); переведений в Заамурский округ прикордонної варти (11.06.1901). Учасник російсько-японської війни. Служив у 3-му Заамурском прикордонному полку (1906-1914), начальник навчальної команди, штаб-офіцер для доручень при начальнику округу. Учасник 1-ї світової війни. Командир роти 16-го Сибірського стрілецького полку (1914 — 07.02.1915); командир 3-го батальйону 16-го Сибірського стрілецького полку (07.02.1915 — 07.02.1917); командир 15-го Сибірського стрілецького полку (з 07.02.1917). З березня 1917 р. командир 3-ї гвардійської резервної бригади в Петроградському військовому окрузі, офіцер для доручень при штабі 8-ї армії Південно-Західного фронту, затемштаб-офіцер для доручень в Ставці Верховного Головнокомандувача. Входив в оточення генерала Л. Р. Корнілова. 25 квітня 1917 р. звільнений зі служби за станом здоров’я в чині генерал-майора. В Добровольчої армії з листопада 1917 р., учасник 1-го Кубанського («Крижаного») походу при штабі армії, потім начальник військово-політичного центру Нижньої Волги. Кілька разів відрядили ген. Л. Р. Корніловим в Астрахань і Москву для встановлення зв’язків з білим підпіллям. Після смерті ген. Л. Р. Корнілова, 23 квітня 1918 р. виїхав до Москви, а потім до Сибіру. 30 липня 1918 р. прикомандирований до штабу Уральського корпусу. Начальник гарнізону р. Єкатеринбурга і один з керівників розслідування обставин вбивства Царської Сім’ї в серпні 1918 р. З 6 серпня 1918 р. в Єкатеринбурзі формував 2-ю Уральську (з 28.08.1918 — 7-я Уральська) дивізії гірських стрільців, начальник цієї дивізії (06.08 — 27.12.1918). 11 жовтня 1918 р. призначений також уповноваженим з охорони державного порядку і громадського спокою в межах звільненій від большевиковчасти Пермської губернії. Командир 3-го Уральського армійського корпусу Західної армії (10.01. — 11.06.1919). Наказом Верховного правителя і Верховного головнокомандуючого від 09.03.1919 р. був зарахований в списки 25-го Єкатеринбурзького адмірала Колчака гірських стрільців полку 7-ї Уральської гірських стрільців дивізії 3-го Уральського армійського корпусу Західної армії. На чолі корпусу брав участь у весняному настанні Західної армії. Нагороджений орденами: Св. Георгія 4-го ступ. (05.02.1919, за удостоению Георгіївської Думи від 23.01.1919 р.) «за те, що, перебуваючи начальником 7-ї Уральської гірських стрільців дивізії у відповідності з планом Пермської операції, при повному бездоріжжі і важких кліматичних умовах обійшов лівий фланг переважаючих сил противника, атакував останнього, розбив, переслідуючи відступаючих, з боєм зайняв місто Кунгур, чим і вирішив перемогу на Пермському фронті», Св. Володимира 2-го ступ. ( 01.04.1917), 3-й степ. з мечами (1916) і 4-й степ. (1908), Св. Анни 1-го ступ. з мечами (21.05.1919), 2-й степ. (1905), мечами до нього (1915), 3-й степ. з мечами ибантом (1904) і 4-й степ. з написом «За хоробрість» (1901), Св. Станіслава 1-го ступ. з мечами (1916), 2-й степ. (1905), мечами до нього (1915) і 3-й степ. (1903); відзнакою 1-го Кубанського (Крижаного) походу 1-й степ. (1918); подякою Верховного правителя і Верховного головнокомандуючого (14.02.1919). 22 червня 1919 р. призначений у розпорядження Верховного головнокомандуючого, а 28 серпня 1919 р. начальником усіх Добровольчих формувань (дружин Святого Хреста, Зеленого Прапора, біженців та ін.). З 8 по 18 жовтня 1919 р. тимчасово перебував у розпорядженні Верховного головнокомандуючого, потім знову приступив до своїх обов’язків. Покинув Омськ 12 листопада 1919 р. Подальша доля невідома. Можливо помер або загинув незабаром після евакуації з Омська.

Біографічну статтю для публікації у ХРОНОСе надіслав Валерій Голіцин. Джерелами для її написання послужили матеріали низки московських, омських і хабаровський архівів, сімейний архів, а також матеріали зібрані істориками Кручиніної і Купцовим, що спеціалізуються на персоналіях армії Колчака.