Георгій Маленков

Фотографія Георгій Маленков (photo Geofry Malenkov)

Geofry Malenkov

  • День народження: 08.01.1902 року
  • Вік: 86 років
  • Місце народження: Оренбург, Росія
  • Дата смерті: 14.01.1988 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Расцениваемый багатьма як можливий наступник Сталіна, Маленков з допомогою Берія організував проведення Спільного засідання пленуму ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і Президії Верховної Ради СРСР (5 березня 1953), на якому був затверджений Головою Ради Міністрів СРСР.

Голова Ради Міністрів СРСР

Термін: 5 березня 1953 — 8 лютого 1955

Хронологія: 5 березня 1953, призначений указом, прийнятим Спільним засіданням пленуму ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і Президії Верховної Ради СРСР (ВПС СРСР, 1953, ¦ 2)

31 січня 1955, звільнений від займаної посади постановою Пленуму ЦК КПРС (ЦХСД, ф. 2, оп. 1, д. 127)

8 лютого 1955, звільнений від займаної посади указом, прийнятим 2 сесією Верховної Ради СРСР IV скликання (ВПС СРСР, 1955, N 2, Ст. 47)

Учасник громадянської війни в лавах Червоної Армії, Георгій Маленков вступив у РКП(б) в 1920 р. Не закінчивши навчання в Московському вищому технічному училищі отримав роботу в Оргбюро ЦК (1925). У 1930 р. висунутий Л. М. Кагановичем на посаду завідувача оргвідділом Московського міськкому ВКП(б). При перебудові апарату ЦК ВКП(б) після XVII з’їзду партії Маленков був призначений завідувачем відділу керівних партійних органів ЦК (1934-1939). У 1936 р. провів масову кампанію з перевірки партійних документів, що стала прелюдією політичних репресій 1937-1938 рр. Підтримував тісні контакти з В. В. Сталіним і Н.І. Єжовим. Активно брав участь у проведенні арештів у Білорусі та Вірменії. На XVIII з’їзді партії був обраний членом ЦК ВКП(б) (1939-1957), а потім членом Оргбюро (22 березня 1939 — 5 жовтня 1952) і секретарем ЦК (22 березня 1939 — 6 травня 1946). Одночасно в 1939-1946 рр. був начальником Управління кадрів ЦК ВКП(б). З 1941 р. став кандидатом у члени Політбюро ЦК (21 лютого 1941 — 18 березня 1946).

Під час війни в основному займався питаннями виробництва літаків для Червоної Армії, був членом Державного комітету оборони (30 червня 1941 р. — 4 вересня 1945). У 1943 р. Маленкова було присвоєно звання генерал-лейтенанта. У 1944 р. отримав посаду заступника голови Ради Народних Комісарів СРСР (15 травня 1944 — 15 березня 1946). На першому повоєнному Пленумі ЦК затверджений членом Політбюро ЦК (18 березня 1946 — 5 жовтня 1952), але не отримав будь-які посади в новому радянському уряді v Раді Міністрів СРСР. У результаті суперництва з секретарем ЦК А. А. Ждановим позбавлений посади в Секретаріаті ЦК (6 травня 1946) і призначений головою Спеціального комітету з ракетної техніки при Раді Міністрів СРСР (13 травня 1946 — травень 1947). Пізніше також призначено заступником голови Ради Міністрів СРСР (2 серпня 1946 — 5 березня 1953). До 1948 р. відновив свої позиції в партійному керівництві з допомогою Л. П. Берія і опитуванням членів ЦК знову був затверджений секретарем ЦК (1 липня 1948 — 14 березня 1953). У 1949-1950 рр. очолив роботу по чисток партійного керівництва в Ленінграді. Після XIX з’їзду КПРС ЦК партії обрав Маленкова членом Президії ЦК (16 жовтня 1952 — 29 червня 1957). Маленков також увійшов до складу підібраного Сталіним бюро Президії.

Расцениваемый багатьма як можливий наступник Сталіна, Маленков з допомогою Берія організував проведення Спільного засідання пленуму ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і Президії Верховної Ради СРСР (5 березня 1953), на якому був затверджений Головою Ради Міністрів СРСР. Маленков залишив роботу в Секретаріаті ЦК за рішенням березневого Пленуму ЦК (14 березня 1953) і отримав право головувати на засіданнях Президії ЦК КПРС. Підтримав Н.С. Хрущова у боротьбі проти Берія, але виявився нездатним протистояти зростаючому впливу Хрущова. Економічна програма Маленкова, що передбачала зниження частки важкої індустрії й більш широкий випуск товарів народного споживання, була різко розкритикована на січневому Пленумі ЦК (25-31 січня 1955), вирішив зняти Маленкова з посади глави уряду. В ході 2 сесії Верховної Ради СРСР 4-го скликання Маленков формально був замінений Н.А.Булганиным і призначений заступником Голови Ради Міністрів СРСР (9 лютого 1955 — 29 червня 1957) і міністром електростанцій СРСР (9 лютого 1955 — 29 червня 1957). Втрата політичного впливу змусила Маленкова об’єднатися з В. М. Молотовим і Л. М. Кагановичем в боротьбі проти Хрущова, але їх «антипартійна група» зазнала поразки у червні 1957 р. Маленков і його соратники були позбавлені всіх посад у партійному і радянському керівництві. З 1957 р. Маленков працював директором Усть-Каменогорській ГЕС, а потім Екібастузької ТЕЦ. Виключений з партії у листопаді 1961 р. і в тому ж році відправлений на пенсію.