Олександр Преображенський

Фотографія Олександр Преображенський (photo Alexander Preobrazhenskiy)

Alexander Preobrazhenskiy

  • День народження: 27.09.1854 року
  • Вік: 74 року
  • Дата смерті: 03.10.1928 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Народився в с. Могили Веньовського у. Тульської губ. в родині протоієрея. Закінчив Тульську Духовну семінарію, потім в 1881 Московську Духовну академію зі ступенем кандидата богослов’я. Після закінчення Академії був викладачем латинської мови в Раненбургском Духовному училищі.

7 груд. 1882 призначений помічником доглядача Скопинского Духовного училища. Після смерті дружини і дитини 7 березня 1885 року пострижений у мантію з ім’ям Агафангел, а 10 березня висвячений у сан ієромонаха. 14 груд. 1886 возведений у сан ігумена і призначений інспектором Томської Духовної семінарії. 20 січ. 1888 возведений у сан архімандрита і призначений ректором Іркутської Духовної семінарії. 10 жовт. 1889 хіротонісаний у Єпископа Киренського, вікарія Іркутської єпархії. 17 липня 1893 призначений на самостійну кафедру — єпископа Тобольського і Сибірського. З 4 жовтня. 1897 єпископ Ризький і Митавский, 6 травня 1904 року возведений у сан архієпископа. 13 серп. 1910 призначений архієпископом Литовським і Віленським, а 22 груд. 1913 переведений на Ярославську кафедру.

У Ярославлі у нього встановилися близькі відносини з керівником місцевого відділу Союзу Російського Народу (СРН) доктором І. Н. Кацауровым і його дружиною М. Д. Кацауровой. Владика вникав у діяльність монархічних організацій, намагаючись допомогти їм подолати ворожнечу. Через посередництво Кацауровой передав благословення Нижегородському Всеросійському нараді уповноважених монархічних організацій і правих діячів 26-28 листоп. 1915 (Нижегородське нарада), побажавши правим об’єднатися з загальних питань, а з місцевих питань рекомендував зберегти самостійність монархічних організацій.

В кві. 1917 возведений у сан митрополита. Постійний член Св. Синоду при Святійшому Патріарху Тихоне. У зв’язку з притягненням до суду, Патріарх 12 травня 1922 тимчасово передав свої обов’язки митр. Агафангела, який 18 червня 1922 випустив послання про вступ у тимчасове управління Церквою, а 28 червня вже був поміщений під домашній арешт у Спаському монастирі Ярославля. 22 серп. переведений поодинці Ярославській в’язниці, а восени 1922 — у внутрішню в’язницю ГПУ в Москві. 25 листоп. 1923 засуджений до 3 років заслання. У 1923-25 перебував на засланні в с. Kolpashevo Нарымского краю. У заповіті Святішого Патріарха Тихона був поставлений другим кандидатом в Патриаршии Местоблюстители. По закінченні посилання з осені по весну 1925 1926 перебував в ув’язненні у в’язниці р. Пермі. 18 кві. 1926 випустив послання про вступ у права і обов’язки заступника Патріаршого Місцеблюстителя, але, ознайомившись з реальною ситуацією в Церкві, 27 травня 1926 відмовився від своїх прав і повернувся в Ярославль. 6 лют. 1928 разом з групою ярославських архієреїв випустив декларацію про відокремлення від митр. Сергія (Страгородського), 10 травня повернувся в молитовне спілкування з ним. Помер в Ярославлі, поховали в храмі святителя Леонтія Ростовського. Так сталося, що владику поховали тільки на сьомий день після смерті, але, за спогадами очевидця, «ніякого трупного запаху не відчувалося анітрохи, навпаки: за часів віяло від гробу якимось пахощами».

Прославлений на Ювілейному Архієрейському Соборі в сер. 2000.