Михайло Пущин

Фотографія Михайло Пущин (photo Mihael Pushin)

Mihael Pushin

  • День народження: 25.05.1800 року
  • Вік: 69 років
  • Дата смерті: 25.05.1869 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Капітан, командир л.-гв. Кінно-піонерного ескадрону (брат Івана Івановича). З дворян Санкт-Петербурзької губернії. Народився в Петербурзі.

Виховувався в 1 кадетському корпусі, звідки випущений прапорщиком в 1 саперний батальйон — 22.12.1816, переведений в л.-гв. Саперний батальйон — 31.1.1818, підпоручик — 17.1.1819, переведений в л.-гв. Кінно-пионерный ескадрон — 21.2.1819, поручик — 22.12.1819, штабс-капітан — 26.12.1822, за відміну капітан — 3.8.1824, командир батальйону.

Членом таємних товариств декабристів не був (член преддекабристской організації «Священна артіль»), але знав про існування Північного товариства, був на нарадах членів суспільства у К. Ф. Рилєєва напередодні повстання.

Заарештований 15.12.1825 і доставлений в Зимовий палац, потім на головну гауптвахту і в той же день на гауптвахту Петропавлівської фортеці («відправити на гауптвахту в фортеця»), 4.1 показаний в №6 Кронверкской куртини.

Засуджений по Х розряду і по конфірмації 10.7.1826 засуджений до позбавлення чинів і дворянства і до віддання в солдати до вислуги.

Визначено в Красноярський гарнізонний батальйон — 26.7.1826, прибув туди, але через кілька місяців переведений на Кавказ і проїздом через Єкатеринбург зупинявся на два дні у Наталії Колтовской і виїхав за призначенням — 31.12.1826. зарахований до 8 пионерный батальйон — 14.2.1827, учасник російсько-перської та російсько-турецьких воєн в 1827-1829, брав участь в облозі Аббас-Абада, Сардар-Абада і Эривани, за відміну унтер-офіцер — 26.11.1827, прапорщик — 18.3.1828, підпоручик — 16.11.1828, поручик — 19.4.1829, при взятті Ахалцыха поранений пулею в груди навиліт, в 1829 зустрічався у Владикавказі з А. С. Пушкіна, в 1830 звільнений у відпустку в Псков, де жила його сестра Е. І. Набокова, виїхав туди з Москви — 27.8.1830, дозволено приїхати на три дні в Петербург для побачення з батьками з 16.12 за 19.12.1830. По найвищій роздільній здатності (доповідь 21.1.1831) з поручників Кавказького саперного батальйону звільнений від служби наказом 4.2.1831 з умовою складатися під найсуворішим таємним наглядом і з забороною в’їзду в Петербург. По найвищій роздільній здатності (доповідь 6.5.1831) дозволено вступити на цивільну службу в Мінську або Вітебську губернії, але за особливим клопотанням псковського губернатора Олексія Микитовича Пещурова (доповідь 28.1.1832) визначено до нього чиновником особливих доручень з перейменуванням в колезькі секретарі — 29.6.1832, піклувальник псковських богоугодних закладів — 31.5.1834, вийшов у відставку — 22.2.1835 і оселився в маєтку батька містечку Паричах Бобруйського повіту Мінської губернії, за клопотанням кн. А. А. Суворова дозволено в’їзд до Петербурга з умовою бути в ПІ відділення для визначення строку перебування — 5.5.1841, дозволено (доповідь 16.51847) виїхати за кордон у Теплиць для лікування, а 21.6.1856 звільнений вдруге за кордон строком на рік. По амністії 26.8.1856 звільнений від нагляду, представив у 1857 Олександру 11 автобіографічну записку про участь у війні 1828-1829 і після особистого з ним пояснення указом Сенату 27.7.1857 «до уваги до відмінної вислугою і бездоганній поведінці» повернений йому попередній чин гвардії капітана. В якості члена Московського губернського комітету брав діяльну участь у підготовці скасування кріпосного права. Згодом дійсний статський радник, перейменований в генерал-майори з призначенням комендантом Бобруйської фортеці — 5.5.1865. Мемуарист.

Дружина: перша — з 1831 Софія Петрівна Пальчикова (розум. 1835 в Пскові), друга — з 1838 Марія Яківна Подкользина, на сестрі якого Варварі Яківні був одружений декабрист М. А. Назімов.