Матвій Берман

Фотографія Матвій Берман (photo Matvey Berman)

Matvey Berman

  • День народження: 10.04.1898 року
  • Вік: 40 років
  • Місце народження: село Андриановка Читинського повіту Забайкальської області, Росія
  • Дата смерті: 07.03.1939 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

державний діяч, один з творців Гулагу, комісар державної безпеки 3-го рангу (29.11.1935).

Син купця-єврея, що розорився власника цегляного заводу, брат Б. Д. Бермана. Освіту здобув у Читинському комерційне училище (1916) і Іркутськом військовому училищі (окт. 1917). З училища випущений прапорщиком в 25-й запасний піхотний полк, розквартирований В Томську. У червні 1917 р. вступив до РСДРП(б). У 1918 був спочатку зав. агитпропотделом військкомату, а в сер. 1918 переведений в органи ЧК і призначений головою ЧК міста Глазова у В’ятській губернії. Користуючись нічим не обмеженою владою в місті, Берман вів розгульний спосіб життя і в сент. 1918 навіть був виключений за пияцтво і перевищення влади з партії терміном на місяць. В 1918-19 інструктор Особливого відділу 3-ї армії. З 1919 обіймав керівні посади в місцевих органах ЧК: пом. нач. секретно-оперативної частини Єкатеринбурзькій ГубЧК (1919), пред. Томської ГубЧК (1920), потім директор Госполитохраны (так було завуальовано назва тієї ж ЧК) маріонеткової Далекосхідної республіки. У 1920-21 очолював ЧК в Верхньоудинську, Семипалатинську, у березні 1921 — февр. 1922 — в Іркутську. У березні 1921 — сер. 1923 нач. Особливого відділу 5-ї армії; в февр. 1922 — сер. 1923 поч. Іркутського губернського відділу ГПУ, в 1923-24 поч. Бурят-монгольської відділу ГПУ. З сент. 1923 нарком внутрішніх справ Бурят-Монгрльской АРСР. З 17.8.1924 за 1.2.1928 заступник повноважного представника ГПУ з Середньої Азії і нач. секретно-оперативного управління. Одночасне 15.2.1927 за 1.2.1928 перед. ГПУ Узрекской РСР. З 20.2.1928 поч. Владивостоцького окружного відділу ГПУ. в листоп. 1929 — липні 1930 нач. секретно-оперативного управління і заступник повноважного представника ОДПУ по Іванівській промислової області. 15.7.1930 переведений в центральний апарат ОДПУ і призначений заст. нач. Управління таборів. З 9.6.1932 нач. Головного управління таборів (ГУЛАГ) ОГПУ (пізніше — НКВД) СРСР. Саме Берман став творцем величезної держави ув’язнених і зробив з Гулагу промислове підприємство, засноване на використанні рабської праці. Одночасно з 29.9.1936 заст. наркома внутрішніх .справ СРСР. У 1936-1937 керував будівництвом каналу Москва-Волга, крім того з 22 липня по 26 жовтня. 1936 Берман. очолював і переселенський відділ НКВС СРСР. В 1937 році обраний депутатом Верховної Ради СРСР. З 16.8.1937 нарком зв’язку СРСР. 24.12.1938 заарештований і 7.3.1939 Військовою колегією Верховного суду СРСР засуджений до смертної кари. Розстріляний. У 1957 реабілітований.