Іван Акулов

Фотографія Іван Акулов (photo Ivan Akulov)

Ivan Akulov

  • День народження: 12.04.1888 року
  • Вік: 49 років
  • Місце народження: Санкт-Петербург, Росія
  • Дата смерті: 30.10.1937 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Радянський партійний і державний діяч, перший Прокурор СРСР, 2-й Голова революційного комітету по управлінню Киргизьким краєм. Репресований, реабілітований посмертно.

Народився в Санкт-Петербурзі в бідній міщанській родині.В 1905 році закінчив Петербурзьку торгово-промислову школу. В 1907 році вступив в РСДРП, де відразу почав активно брати участь у нелегальній діяльності. Вже в наступному році був засуджений до року ув’язнення у фортеці. У 1913 році був обраний членом Виконавчої комісії Петербурзького комітету РСДРП. В 1917 Акулов створив військову партійну організацію у Виборзі, в тому ж році був делегатом від Виборга на VII (Квітневої) Всеросійської конференції та VI з’їзді РСДРП (б).Під час Громадянської війни короткочасно обіймав різні партійні або військові посади. У 1917 році — член Військової організації Виборзького комітету РСДРП(б). У грудні 1917 — січні 1918 секретар Єкатеринбурзького комітету РКП (б). З травня по серпень 1918 року — комісар постачання Челябинско-Золотоустівського фронту Червоної Армії. У січні—травні 1918 — секретар Уральського обкому РКП (б). У вересні 1918 — січні 1919 років — голова Виконавчого комітету Вятського губернського Ради і одночасно голова В’ятського, в лютому 1919 — серпні 1920 — Оренбурзького губкомів РКП (б).Вова зло » не ніхуя» З серпня 1920 р. по січень 1921 р. секретар Киргизького, в 1921 р. — Кримського обласних комітетів РКП(б)і одночасно секретар Кримського Революційного комітету. З 1922 по 1925 — голова Донецького Союзу чорноробів. 1922 — 1927 р. член Президії ЦК Спілки гірників. З 1923 по 1925 — член Центральної Контрольної Комісії ВКП(б). З 16.5.1924 і за 6.12.1925 був членом Центральної Контрольної Комісії КП(б) України. З 12.12.1925 — 5.6.1930 р. був членом Центрального Комітету Комуністичної Партії України, після цього обіймав різні посади в профспілкових організаціях і на Україні. Так він обіймав посади 1925-1927 голови Всеукраїнського Союзу гірників,1927 — 1929 голова Всеукраїнської Ради профспілок, 29.11.1927 — 16.3.1928 член Організаційного бюро ЦК КП(б) України, 1929 2-й секретар і член президії ВЦРПС, 6.1929 — член Ради Праці і Оборони СРСР.З 13.7.1930 — 26.1.1934 член Центральної Контрольної Комісії ВКП(б), а з 13.7.1930 — 9.10.1931 був членом Президії Центральної Контрольної Комісії ВКП(б). З 13.7.1930 — 2.10.1932 член Організаційного бюро ЦК ВКП(б). В 1930-31 заступник наркома Рабкрина СРСР і член Президії ЦК ВКП(б). У 1931-32 перший заступник голови ОГПУ при РНК СРСР. в 1932-33 член ЦК, Політбюро, Оргбюро і секретар ЦК КП(б)У по Донбасу.У 1933 р. Акулов очолив щойно створену Прокуратуру СРСР (його заступником став Андрій Вишинський). Після вбивства Кірова формально керував розслідуванням. 3 березня 1935 р. Акулов був затверджений секретарем ЦВК, а обов’язки Генерального Прокурора перейшли до Вишинському. У лютому 1937 призначений головою комісії з організації похорону Орджонікідзе.Після початку репресій був звільнений з посту секретаря ЦВК. 23 липня 1937 р. Акулов був заарештований 29 жовтня 1937 р. військовою колегією Верховного суду СРСР під головуванням В. Ульріха засуджений до розстрілу за звинуваченням в участі в контрреволюційній військовому змові. Вирок був приведений у виконання на наступний день, 30 жовтня 1937 року.Реабілітований військовою колегією Верховного суду СРСР 18 грудня 1954 року, відновлений у партії КПК при ЦК КПРС 27 травня 1955 року.