Філіп Ставицький

Фотографія Філіп Ставицький (photo Filipp Stavitskiy)

Filipp Stavitskiy

  • День народження: 14.04.1884 року
  • Вік: 68 років
  • Місце народження: Новоград-Волинський, Україна
  • Дата смерті: 12.12.1952 року
  • Громадянство: Росія

Біографія

Архієпископ Астраханський і Саратов. Діяч Російської православної церкви.

Філіп (в миру Віталій Степанович Ставицький) (14 квітня 1884, Новоград-Волинський — 12 грудня 1952, Москва) — архієпископ Астраханський і Саратов. Діяч Російської православної церкви.

Народився в сім’ї священика. Закінчив Волинську духовну семінарію (1906), Московську духовну академію (1910) зі ступенем кандидата богослов’я.

Під час навчання в академії був пострижений у чернецтво, висвячений в ієродиякона та ієромонаха.

З 1910 — противосектантский місіонер Чернігівської єпархії.

З 1911 — противосектантский місіонер Київської єпархії.

З 1915 — архімандрит та ректор Нью-Йоркській духовній семінарії в США.

З 6 серпня 1916 — єпископ Аляскинська.

В 1917 повернувся в Росію, був учасником Помісного собору 1917-1918.

У 1917-1919 жив у Москві, залишаючись єпископом Аляскинским.

У квітні — жовтні 1919 р. тимчасово керував Смоленської єпархії.

З 19 жовтня 1920 — єпископ Смоленський.

У 1921 був засуджений до двох років умовного ув’язнення і до депортації із Західної області за звинуваченням у зберіганні контрреволюційної літератури. 9 травня 1922 р. знову був заарештований за цим же обвинуваченням, у червні 1922 справу було припинено, але відразу ж порушено нове — про опір вилученню церковних цінностей. Був відправлений до Москви, перебував у Бутирській в’язниці, в серпні 1922 звільнений.

У 1922 році, після звільнення з ув’язнення, недовго вимушено примикав до обновленческому руху. Але вже 18 грудня 1922 обновленський керівництво прийняло рішення про його переведення з Смоленська в Крим. Не підкорився цим указом, віддалився на спокій, у січні — квітні 1923 жив у Ординської пустелі Демидівського повіту Смоленської губернії. Після покаяння повернувся в Патріаршу церкву.

23 квітня 1923 знову заарештований, звинувачений у рукоположення у священики колишніх офіцерів колчаковской армії. Перебував під вартою в Смоленську і Москві, був виправданий, але в червні 1923 висланий на три роки в Самарську губернію. У 1925 владиці Філіпу за станом здоров’я було дозволено переїхати на Кавказ, де він залишався до 1928.

З 13 червня 1928 — єпископ Астраханський, з 1929 — архієпископ. Займався навчанням віруючих загальнонародного співу, боровся з «потворним театральним співом» в храмах, що суперечить православній традиції. Відмовився від будь-якого співробітництва з обновленських єпархіальним управлінням.

26 вересня 1929 був заарештований. У газеті «Комуніст» була опублікована стаття, в якій архієпископ був звинувачений у створенні контрреволюційної організації, а також містилися численні нападки особистого характеру. У відповідь владика Філіп заявив:

Всякий хоч трохи знає мене тут людина, прочитавши цю замітку, буде тільки глибоко обурений її брехливістю, її наклепницьким характером. Які б не були мої переконання, моє соціальне становище, але я перш за все людина, особистість, що має свою людську гідність і свої загальнолюдські права. В ім’я цих прав людини я прошу розслідування цього публічного наругу, знущання над людською особистістю.

3 січня 1930 засуджений до заслання на три роки у Північний край. За спогадами сучасників, 1 березня 1930 багато віруючі астраханці прийшли проводити свого владику: біля вокзалу величезний пустир за залізничними шляхами був заповнений людським натовпом.

Перебував на засланні в селі Чукчино Усть-Цыльмского району Комі області, де написав для своїх духовних чад керівництво до духовного життя: «Шлях і істина, і життя», яке було переслано в Астрахань. Направляв листи до своєї пастви, в одному з яких, зокрема, говорилося:

Тисяча верст розділяють нас, а як ніби ви тут завжди біля мене, і, думається, пройдуть ще роки, ще більше відстані може відокремлювати нас, а ми, благодаттю Божою збережені, будемо один для одного тим же, що і зараз, бо поріднило нас і навіки з’єднало те, що вічно і непреходяще: Христового вічна любов! Христова вічне життя! І якщо будемо завжди близькі до Бога, до Його Божественної солодкої життя, то будемо і завжди близькі один до одного.

У 1931 йому був винесений новий, більш суворий вирок — до п’яти років заслання в Омський край. 30 серпня 1933 був офіційно звільнений на спокій. З 23 лютого 1937 — архієпископ Омський. У серпні того ж року був заарештований і знову засланий. З 1940 жив у своїх сестер у місті Борисоглібськ Московської області, де працював лісовим сторожем.

В листопаді 1943 року був призначений архієпископом Іркутським, але ще до виїзду в єпархію отримав нове призначення на прохання астраханських віруючих, які хотіли, щоб він повернувся до управління їх єпархією. З грудня 1943 — архієпископ Астраханський і Сталінградський.

До моменту його приїзду в єпархію богослужіння проводилися лише в одному храмі — Покровському соборі Астрахані. З ініціативи владики Філіпа віруючим були повернуті церква в ім’я святителя Іоанна Златоуста, Спасо-Преображенський храм у селищі Трусово, храм в ім’я святих апостолів Петра і Павла в селищі Вільному, а також, незважаючи на спротив влади, було значно розширено маленька церква-каплиця на старому цвинтарі в честь Іоанна Предтечі. Крім того, були відкриті церкви і молитовні будинки в 11 селах і в місті Степовому (нині Еліста в Калмикії). У той же час у багатьох населених пунктах влади не дозволили відкриття парафій.

Як найстаріший за хіротонією архієрей, 2 лютого 1945 р. від імені Помісного Собору привітав новообраного Патріарха Алексія I. Займався складанням малюнків іконостасів для знову відкритих храмів, брав участь в їх реконструкції. Був ініціатором збору віруючими мідних предметів, які пішли на створення дзвонів, які вже в 1946 були підняті на дзвіницю Покровського собору.

30 жовтня 1947 був призначений архієпископом Херсонським і Одеським, але вже 12 грудня того ж року це рішення було переглянуте, і він залишився архієпископом Астраханським і Сталінградським. Причинами стали позиція віруючих, які не хотіли відпускати» шанованого ними архиєрея, а також бажання самого владики Філіпа залишитися в Астрахані, незважаючи на можливість отримати сан митрополита після переведення до Одеси.

З 4 березня 1949 керував Саратовської єпархії, з 21 жовтня 1949 — архієпископ Астраханський і Саратов (після об’єднання єпархій).

Помер у Москві, де перебував у службових справах. Похований біля правої стіни Покровського собору Астрахані. Владику Філіпа шанують віруючі Астраханської єпархії. Існують дані про його прозорливості і про те, що за життя владики за його молитвами були зцілення.